Andreas Mundt, šéf německého Spolkového antimonopolního úřadu, uvedl, že spotřebitelé by měli aktivně měnit dodavatele energií, aby se ochránili před nárůstem cen. Tento názor vyjádřil v sobotu pro noviny Welt am Zontag.
Mundt tvrdí, že ceny mnoha hlavních dodavatelů energií v SRN překračují státem stanovený limit. »Nejjednodušším a nejúčinnějším způsobem, jak se chránit před zvyšováním cen, je změnit dodavatele. V současné době je opět možné najít mnoho dodavatelů, jejichž ceny jsou hluboko pod stanovenou maximální částkou,« uvedl. Kontrola zákazu zneužití zakotveného v německých zákonech však podle něj není snadná.
Podle studie internetové platformy Verivox, kterou má deník k dispozici, základní sazby za dodávky plynu přesahují státem stanovenou maximální částku, a to i přes nedávný pokles cen na energetických trzích. Tak 655 ze 712 analyzovaných základních sazeb za dodávky plynu (92 %) nyní překračuje hranici 12 centů za kilowatthodinu stanovenou úřady. Průměrná sazba za plyn činí 16 centů za kilowatthodinu.
Podobná situace je u elektřiny: podle společnosti Verivox 676 z 824 posuzovaných základních tarifů za dodávky elektřiny (82 %) překračuje hranici 40 centů za kilowatthodinu stanovenou úřady.
Na konci listopadu 2022 schválila německá vláda opatření na omezení cen plynu, elektřiny a tepla. Ta zavádějí cenový strop pro domácnosti a malé a střední podniky, jejichž spotřeba je nižší než 1,5 GWh ročně. Cena plynu pro ně má činit až 12 centů za kilowatthodinu a elektřiny až 40 centů za kilowatthodinu. Pro dálkové vytápění je cena omezena na 9,5 centu za kilowatthodinu.
Energetická krize v EU se prohloubila na začátku července 2022, kdy došlo k prvnímu přerušení dovozu plynu z Ruska. Evropská komise tehdy vyzvala země EU, aby se připravily na úplné přerušení ruských dodávek, a představila plán dobrovolného snížení spotřeby plynu členskými státy EU o 15 % od 1. srpna 2022 do 31. března 2023.
(TASS)