Pokusy kolektivního Západu omezit ceny ruského vývozu ropy a rafinovaných produktů by se mohly vymstít, připustil náměstek ministra financí USA pro hospodářskou politiku Ben Harris.
»Je polovina března, ohlížíme se zpět a vy se ptáte, zda jsme byli úspěšní. A já chci především s velkou pokorou říci, že tento mechanismus cenového stropu platí teprve několik týdnů. Neočekáváme, že se na naši počest bude konat nějaká přehlídka. Situace se může časem změnit. Energetické trhy jsou vrtkavé,« uvedl náměstek amerického ministerstva financí, když na semináři v American Enterprise Institute ve Washingtonu komentoval cenový strop Západu na ruské ropné produkty.
»Takže sem přicházím s pokorou a říkám: ‚Podívejte, v budoucnu to může dopadnout jinak, nemusí to fungovat tak, jak jsme si naplánovali, uplatňujeme spoustu pojistek, pronášíme různá prohlášení…‘.«
Kromě toho uvedl, že Washington nepolemizuje s těmi, kteří označují západní cenový strop za faktické přerozdělování ruských superzisků z vývozu ropy jiným zemím z řad odběratelů tohoto paliva. »Je to výhoda pro dovozce ropy. Často se nás na to ptají. Ptají se nás: Nepřerozdělujete prostě rentu, superzisky Ruska ve prospěch Číny nebo Indie? A odpověď zní ano. Ze superzisků těží každý, kdo kupuje levnou ruskou ropu. Nám to nevadí, pokud to není ve prospěch Ruska,« řekl náměstek amerického ministerstva financí. V takovém případě se podle něj »renta rozděluje po celém světě«. »Ale my o ni Rusko připravujeme, předáváme ji jiným zemím. A to je celá myšlenka,« dodal Harris.
Cenový strop a pozice Ruska
Dne 5. prosince 2022 vstoupilo v platnost embargo EU na dodávky ropy z Ruska z mořských vrtů. Země G7, EU a Austrálie zavedly cenový strop ve výši 60 USD za barel na ruskou ropu dodávanou po moři na jim podřízená plavidla a území. Od 5. února 2023 byly podobné limity zavedeny i pro dodávky ropných produktů z Ruska. Limit byl stanoven na 100 a 45 dolarů za barel v závislosti na kategorii ropných produktů. Ke změně těchto limitů je nutný souhlas všech členských zemí EU a G7.
Ruský vicepremiér Alexandr Novak 13. října 2022 prohlásil, že Moskva nebude dodávat ropu zemím, které se uměle snaží omezit cenu této suroviny prostřednictvím mechanismu stropních cen. Ve svém projevu na fóru Ruský energetický týden vicepremiér zdůraznil, že cena by měla být tvořena tržním způsobem, na základě rovnováhy nabídky a poptávky.
Ruský prezident Vladimir Putin 12. října zdůraznil, že Moskva nebude na svůj úkor platit za cizí blahobyt a dodávat energetické zdroje zemím, které stanovují stropní ceny. Zavedení stropu na ceny pohonných hmot z Ruska označil za podvodný trik a nestoudné vydírání. Putin dále varoval, že uvalení stropu na ceny ropy může znamenat riziko uvalení stejného stropu i v jiných odvětvích a že to ničí globální tržní ekonomiku a ohrožuje blahobyt miliard lidí.
(cik, TASS)