Kolaps SVB vyvolává obavy ze systémové »nákazy«

Americká vláda nebude zachraňovat banku Silicon Valley Bank (SVB), uvedla v neděli ministryně financí Janet Yellenová v souvislosti s obavami ze systémové »nákazy«, které se šíří napříč odvětvím rizikového kapitálu a technologií.

»Dovolte mi, abych jasně řekla, že během finanční krize zde byli sanováni investoři a vlastníci systémově velkých bank, , a my je nyní rozhodně nehledáme,« řekla Yellenová v rozhovoru. »Reformy, které zavádíme, znamenají, že se to již nebude opakovat.« Dodala, že vláda má obavy o vkladatele a soustředí se na snahu uspokojit jejich potřeby.

Kalifornské ministerstvo pro finanční ochranu a inovace uzavřelo SVB v pátek poté, co na banku začali hromadně útočit vkladatelé – což byly především začínající technologické firmy, které se potýkají s problémy. Byla to druhá největší banka, která v historii USA zkrachovala, hned po krachu Washington Mutual během finanční krize v roce 2008.

Tento krok přišel poté, co banka se sídlem v Santa Claře ve středu oznámila, že kvůli rostoucím úrokovým sazbám přišla o 1,8 miliardy amerických dolarů při prodeji amerických státních dluhopisů a cenných papírů krytých hypotékami, do kterých investovala. Banka se také potýkala s poklesem vkladů v důsledku problémů v technologickém průmyslu.

Činnost banky bude obnovena dnes, přičemž ji bude spravovat americká Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC).

Všichni pojištění vkladatelé budou mít nejpozději v pondělí ráno »plný přístup« k »pojištěným« vkladům a oficiální šeky SVB »budou nadále propláceny«, uvedl FDIC.

Většina klientů této banky zaměřené na start-upy působí v Silicon Valley, centru světového high-tech průmyslu.

»Silicon Valley Bank je důvěryhodným a dlouhodobým partnerem odvětví rizikového kapitálu a našich zakladatelů. Po čtyřicet let byla důležitou platformou, která hrála klíčovou roli ve službách startupové komunity a podpoře inovační ekonomiky v USA,« píše se v prohlášení na podporu SVB, které podepsalo 537 subjektů rizikového kapitálu.

Uzavření SVB šokovalo ekosystém začínajících podniků. Firmy se snažily najít způsob, jak pokrýt své mzdové a další provozní výdaje poté, co banku převzaly regulační orgány.

Podle Garryho Tana, prezidenta start-upového akcelerátoru Y Combinator, má krach SVB dopad na více než 1000 start-upů v jeho portfoliu. Výpadek nebo zastavení provozu v souvislosti s výplatami ovlivní více než 10 000 malých podniků a začínajících firem, které používají SVB jako svůj jediný platební účet. V sobotu vyzval Kongres, aby jednal rozhodněji a banku zachránil.

»Nežádáme o záchranu vlastníků akcií banky nebo jejího vedení, žádáme vás o záchranu inovací v americké ekonomice. Žádáme o úlevu a věnování pozornosti okamžitému kritickému dopadu na malé podniky, startupy a jejich zaměstnance, kteří jsou klienty banky,« napsal Y Combinator v otevřené petici, kterou podepsalo více než 5000 generálních ředitelů a vlastníků firem zastupujících přes 400 000 zaměstnanců.

Podle Národní asociace rizikového kapitálu má SVB za klienty více než 37 000 drobných podnikatelů s vklady ve výši více než 250 000 amerických dolarů, uvádí se dále v petici.

»Jsme si velmi dobře vědomi problémů, které budou mít vkladatelé, mnozí z nich jsou malí podnikatelé, kteří zaměstnávají lidi po celé zemi… Jedná se o významnou obavu,« uvedla k této otázce Yellenová.

Na snímku z 20. ledna 2023 je americké ministerstvo financí ve Washingtonu, D.C. FOTO – Xinhua/Liu Jie

Banka je také finanční institucí, která je zaměřena na kalifornský vinařský průmysl. Tisícům vinařů byly zablokovány účty u SVB, uvedl ve své zprávě deník San Francisco Chronicle.

Dopad krachu SVB je zatím regionální. Ale »v nejhorším případě, pokud to vyvolá všeobecnou krizi důvěry v bankovní systém, mohou mít klienti tendenci vybírat své vklady, investoři mohou rozprodávat své bankovní akcie, což vytvoří řetězec runů na banky jako dominový efekt,« řekl Haiyan Yu, senior investor v Silicon Valley.

Podle Tana hrozí v případě selhání SVB reálné riziko systémové nákazy. »Její pád již vyvolal strach mezi vlastníky a manažerskými týmy, aby hledali bezpečnější útočiště pro své zbývající peníze, což může vyvolat run na každou další menší banku,« řekl.

Tan varoval, že tato rázová vlna ovlivní americký technologický průmysl a »v konečném důsledku vrátí konkurenceschopnost USA o deset či více let zpět«.

Yellenová argumentovala, že dopady pádu SVB jsou odlišné od situace finanční krize v roce 2008. »Američané musí mít pocit jistoty, že bankovní systém je bezpečný a zdravý a že dokáže uspokojit úvěrové potřeby domácností a podniků,« řekla.

(Xinhua)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy