Čína posiluje vliv v Tichomoří, Austrálii a USA to děsí

Dnes zahájená cesta šéfa čínské diplomacie po tichomořských státech, s nimiž Peking sjednává rozsáhlé bezpečnostní a hospodářské dohody, přiživila zděšení nad tímto záměrem ve Spojených státech i v Austrálii.

Mluvčí americké diplomacie Ned Price již včera vyjádřil obavy nad čínskými plány v Pacifiku a varoval, že by Čína mohla pacifické ostrovy využít ve svůj prospěch a destabilizovat region.

Austrálie na čínskou iniciativu reagovala vysláním své ministryně zahraničí Penny Wongové na Fidži, informovala agentura Reuters. »Musíme na toto reagovat, protože Čína se snaží zvýšit svůj vliv v regionu, kde je od druhé světové války tradičním bezpečnostním partnerem Austrálie,« prohlásil dnes nový australský premiér Anthony Albanese.

Čínský ministr zahraničí Wang I dnes svou tichomořskou misi započal na Šalamounových ostrovech, s nimiž již Peking nedávno bezpečnostní smlouvu podepsal. Dohoda by podle kritiků mohla vést k vyslání čínských vojáků na Šalamounovy ostrovy či dokonce ke zřízení čínské vojenské základny.

»Čína doufá, že vztahy se Šalamounovými ostrovy by se mohly stát modelem pro další ostrovní země v Tichém oceánu,« prohlásil dnes Wang, kterého doprovází více než čtyřicetičlenná delegace. Šalamounovy ostrovy získaly v Číně »upřímného a spolehlivého partnera«, dodal.

Na programu desetidenní cesty šéfa čínské diplomacie je rovněž Kiribati, Samoa, Fidži, Tonga, Vanuatu, Papua-Nová Guinea a Východní Timor. S představiteli dalších zemí, které by podle představ Číny měly být do dohody zahrnuty, bude Wang jednat virtuálně. Jedná se o Cookovy ostrovy, Niue a Mikronésii.

Podle agentury AP je na 30. května na Fidži naplánována schůzka čínského ministra zahraničí s jeho protějšky z tichomořských zemí a Čína doufá, že by tam mohl být schválen návrh společné dohody.

Jediným, kdo zatím podepsání takové dohody vyloučil, je prezident Mikronésie David Panuelo, který v dopisu představitelům ostatních pacifických států zdůraznil, že dohoda by zbytečně zvýšila geopolitické napětí a ohrozila stabilitu regionu.

Z návrhu dohody, který má agentura AP k dispozici, vyplývá, že Čína má v plánu poskytovat výcvik policistům tichomořských států i jinak posílit spolupráci bezpečnostních sil, například v oblasti kyberbezpečnosti, společně rozvíjet rybolov, který zahrnuje i lukrativní lov tuňáků, zvýšit spolupráci při provozování internetových sítí a zřídit Konfuciovy instituty pro propagaci čínské kultury a vzdělání. Zmíněna je i možnost vytvoření zóny volného obchodu s pacifickými státy.

Mluvčí americké diplomacie Ned Price varoval, že dohody by mohly být uzavřeny narychlo, bez patřičného projednání, a mohly by být vágní a netransparentní.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy