Zemědělci nejsou ti, kteří určují ceny potravin na pultech

Agrární komora České republiky (AK) vítá založení meziresortní pracovní skupiny pod vedením ministerstva zemědělství k cenovému vývoji potravin na domácím trhu. Nabízí spolupráci a zprostředkování pohledu odborné zemědělské veřejnosti, který je v této debatě důležitý.

»Hlavním viníkem drahých potravin jsou zvýšené náklady, kterým čelí všechny články dodavatelsko-odběratelské vertikály. V zemědělské prvovýrobě se zvyšují v meziročním srovnání o desítky až stovky procent náklady na energie a pohonné hmoty, průmyslová hnojiva, krmné směsi pro hospodářská zvířata, mzdy nebo pachtovné. Zemědělci, potravináři i obchodníci mají ale různé manévrovací možnosti, jak promítnout zvýšené náklady do cen, za něž prodávají. Komu a s jakou úspěšností se to daří, ukazují jednoznačně oficiální statistiky. U některých komodit, jako jsou například jablka, vejce nebo drůbeží maso, zemědělci zdražovali v průběhu loňského roku nejpomaleji ze všech článků. Z toho je jasné, že zemědělci neurčují ceny potravin na pultech a mají omezený vliv i na ceny, za něž prodávají svou produkci. Podmínky na domácím trhu určují velké obchodní řetězce, které u mnoha položek zdražovaly nejvíce, ačkoliv k tomu nebyl objektivní důvod. 75 procent tuzemského maloobchodu ovládá ve skutečnosti 11 obchodních řetězců majících obrovskou tržní sílu, která je neporovnatelná s několika desítkami tisíc českých zemědělských podniků. Považujeme za správné, že se cenovým vývojem vybraných potravin zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže i na základě podnětů, které podala AK. Co se týká zdražování potravin pro zákazníky, zemědělci nemají co skrývat a jsou připraveni ke spolupráci s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže,« říká prezident AK Jan Doležal.

K prvnímu jednání se pracovní skupinu sejde 21. března. Jejím cílem je zjistit, zda růst cen téměř všech základních potravin skutečně způsobily zvýšené náklady, nebo zda jde o umělé navyšování někde v dodavatelském řetězci. Pracovní skupina bude kontrolovat dostatečné využívání dostupných nástrojů a navrhovat další podněty k řešení situace.

»Já i celá vláda víme, že občany trápí vysoké ceny potravin. Možným řešením jsme se věnovali i na středečním jednání vlády a ujišťuji, že v řešení této problematiky budeme aktivní. Dohodli jsme se, a stvrdil to i pan premiér, že vznikne meziresortní pracovní skupina, která se bude vysokým cenám potravin a jejím příčinám intenzivně věnovat, a že ji povede naše ministerstvo,« řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Stálou součástí skupiny budou i zástupci ministerstva financí a ministerstva průmyslu a obchodu. Každé ministerstvo v ní bude mít dva zástupce, které nominuje v příštím týdnu. Součástí pracovní skupiny bude i jeden zástupce úřadu vlády a zástupce Národní ekonomické rady vlády. Na prvním jednání už by měli být k dispozici data Českého statistického úřadu o vývoji cen za únor.

Pracovní skupina má zjistit, zda je růst cen téměř všech základních potravin způsoben skutečně zvýšenými náklady, nebo jde o umělé navyšování někde v celém dodavatelském řetězci. Dozorové orgány by měly naplno využít svých zákonných pravomocí, aby tvrdě postihovaly jednání poškozující spotřebitele. A nezáleží na tom, zda se pochybení zjistí u zemědělců, potravinářů nebo obchodníků. Je potřeba všem měřit stejně. Pokud se někdo nebude na trhu chovat férově a v rámci pravidel, stát má nástroje na to, aby práva spotřebitelů vymáhal. I o tom bude meziresortní skupina pravidelně jednat. Je důležité zajistit u nás zdravé konkurenční prostředí, jenom tehdy se spotřebitel může stát vítězem.

»Chci moc poděkovat všem spotřebitelům za to, že nám posílají podněty a požádat je, aby v tom i nadále pokračovali. Pokud narazíte na jakékoliv nekalé, nemorální nebo jinak závadné chování obchodních řetězců, výrobců potravin či zemědělců, které se týká výroby a prodeje potravin, dejte nám o tom vědět. Posílejte nám podněty na speciální mailovou adresu podnetypotraviny@mze.cz, my je projdeme a předáme příslušným institucím k řešení. Děkuji také médiím, která se cenám potravin věnují. Věřím, že společně dokážeme nedobrou situaci napravit,« uvedl Nekula.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Dotace ( 4000 Kč na hektar ) velkostatkářům nárokové nejsou a ministr zemědělství je může i zrušit Soukromí zemědělci jsou PODNIKATELÉ jako kdokoliv jiný .Výsledky práce robotníků prodávají za TRŽNÍ ceny a s TRŽNÍM ZISKEM .Proč nekupuji údajné české potraviny.
    TYto neprodávají zemědělci ale VELKOSTATKÁŘI , kteří nemusím být Češi – feudálové, etničtí cizinci. Coloreredo Mansfeldové, Kinští , Lobkowitzi, Czernini ,Schwarzenberci a další takoví
    ————–
    Po r. 1989 se zmocnili české půdy ( a dalších přírodních zdrojů ), vyhnali z ní rolníky a najali si nějaké bezzemky na robotu .
    Vynutili si , řevem a výhružkami, dotace 4000 Kč na každý hektar půdy, které se zmocnili.
    Sprostě LŽOU o tom, že se jim zvýšily náklady na dopravu a říkají že obchodní řetězce, které vozí ovoce a zeleninu ze vzdálenosti víc než 1000 km, za dopravu nic neplatí nebo platí méně než platí VELKOSTATKÁŘI za dopravu ze vzdálenost např.50 km.
    Pro některé velkostatkáře je v celé historii jedno jestli zapíchnou prase, nebo zmrzačí nebo zabijí člověka. viz Bezruč: Maryčka Magdonová
    ——.Velkostatkáři vyvážejí DOTOVANÉ mléko do Německa – dostanou tam zhruba o 2,20 Kč na litr víc.Těch potravin, které VELKOSTATKÁŘUM dotují ostatní pracující, je víc. Tady se říkalo že velkostatkáři vyvážejí dotované brambory.
    Některá družstva mají vlastní obchody, neprodávají tam jen potraviny.V Německu, Rakousku, a asi i jinde jsou, vedle soukromých řetězců i STÁTNÍ obchody-konkurence snižuje ceny a zvyšuje kvalitu

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy