Českou astrofotografií za měsíc únor 2023 se stal snímek dvou komet od Romana Hujera

O »Neandrtálské kometě« jsme toho slyšeli hodně a mnozí čekali pod oblohou, aby ji spatřili aspoň v triedru. Ale tou dobou se na obloze a také v prostoru Sluneční soustavy potkaly hned dvě komety: ZTF a ATLAS. Obě svítily zeleně, a tak se na vítězném snímku soutěže Česká astrofotografie měsíce od Romana Hujera dobře vyjímají. 

Začněme u té přeci jen jasnější. Kometa C/2022 E3 (ZTF) byla objevena 2. března 2022 za pomoci širokoúhlé fotografické přehlídky oblohy (Zwicky Transient Facility – ZTF), která je prováděna na schmidtově teleskopu s průměrem zrcadla 1,2 metru na Palomarské observatoři v Kalifornii v USA. Tento projekt je zaměřen na hledání objektů na obloze, které mění rychle svou jasnost, jako jsou například supernovy, ale v jeho sítích uvíznou i komety a asteroidy. Písmeno C v jejím názvu ukazuje, že se jedná o dlouhoperiodickou kometu a 2022 E3 nám indikuje, že se jedná o 3. kometu objevenou v první polovině března 2022.

Zajímavostí této komety je její dráha. Ta je velmi protáhlá, a tak kometu mohli před asi 47 500 roky sledovat neandrtálci. Ovšem díky gravitačnímu působení zejména velkých planet se její dráha ještě více protáhne a s největší pravděpodobností opustí úplně naši Sluneční soustavu. Existuje však ještě jeden scénář budoucnosti této komety. Vlivem negravitačních sil souvisejících s uvolňováním plynu z komety, případně vlivem gravitačního působení Oortova oblaku může kometa opět zamířit směrem ke Slunci, ovšem to až v horizontu mnoha miliónů let.

I druhá kometa C/2022 U2 (ATLAS) byla objevena v rámci přehlídkového programu, tentokráte to byl ATLAS – Asteroid Terretrial-impact Last Alert System. Tento projekt je primárně zaměřen na hledání malých těles blízko Země krátce před jejich dopadem na Zemi. Tato kometa se k Zemi přiblížila nejblíže 29. ledna 2023 tedy téměř ve stejné době, jako druhá z komet a to na vzdálenost 4,6 světelné minuty. Ta prošla přízemím 2. února 2023 dokonce ve vzdálenosti pouhých 2,4 světelné minuty.

I když slabší z komet na rozdíl od té jasnější nevykazovala vyvinuté ohony, obě zářily nazelenalým světlem komy vznikajícím od emise molekul dvou-atomárního uhlíku fluoreskujících ve slunečním světle.

Díky snímku astrofotografa Romana Hujera si můžeme připomenout dění na obloze, na které se mnozí těšili, ale ne všichni měli to štěstí jej spatřit. Soutěž zaštiťuje Česká astronomická společnost.

Pavel Suchan

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy