Podle pondělní zprávy v deníku China Science Daily objevili čínští vědci gen, který dokáže zvýšit odolnost vůči onemocnění pšenice žlutou mozaikou, jež způsobuje značné ztráty na výnosu.
Choroba žluté mozaiky pšenice je v Číně rozšířená a způsobuje ji půdní virus známý jako virus žluté mozaiky pšenice (WYMV). Nejlepší obranou proti této chorobě je pěstování odolných odrůd pšenice, a proto je nezbytné zkoumat genové zdroje s antivirovými vlastnostmi.
Výzkumníci z Ústavu pěstování plodin při Čínské akademii zemědělských věd použili technologii editace genomu k vytvoření editačního materiálu pšenice vyřazením genu pro iniciační faktor translace zvaného TaeIF4E a vypěstovali jeho jednoduché, dvojité a trojité mutantní odrůdy.
Studie zjistila, že úplnou odolnost po napadení virem WYMV vykazovala pouze trojnásobná mutantní odrůda a normální nasazení semen bez snížení výnosu. Jednoduchá a dvojitá mutantní odrůda vykazovaly silně zpomalený růst a nižší tvorbu semen.
Studie prokázala, že TaeIF4E se podílí na infekci WYMV jako gen faktoru náchylnosti, a zdůraznila tak potenciál konstrukce odolnosti vůči viru pomocí editace genomu tohoto genu u hlavních odrůd pšenice.
Studie byla publikována v časopise Plant Biotechnology Journal.
(Xinhua)