Blažek mluví o existenci dvojího práva. Stříž jeho obavy nesdílí…

Na Moravě jsou někteří soudci, kteří mají dohlížet na zákonný postup policie a žalobců, benevolentnější než v Praze. Tvrdí to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) v souvislosti s aktuální brněnskou kauzou kupčení s městskými byty, kdy nadřízené státní zastupitelství stíhání hned několika lidí zrušilo. Jedna z žen mezitím strávila sedm dní ve vazbě.

»Ta situace není dobrá. Můj názor je, že nám tu bohužel vzniká české a moravské trestní právo. To se projevuje tak, že české soudy jsou mnohem přísnější směrem ke státním zástupcům. Veškerá jejich podání o vazbě či odposleších musí mít vysokou kvalitu. Na Moravě mám bohužel obavu, že někteří soudci – zdůrazňuji někteří soudci – nejsou na obžalobu tak přísní. A to vede k tomu, že tam je vyšší počet nezákonných odposlechů, vazeb a zdá se i rozsudků,« tvrdí Blažek.

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ale jeho obavy nesdílí. »Ten současný obraz vzniká do značné míry z toho, že to byly mediálně sledované kauzy. Ale jsem přesvědčený, že to není plošný a systémový problém,« řekl pro časopis Neovlivní.cz Stříž.

To je jen jeden z případů, kdy stát musel za loňský rok vyplatit lidem rekordní odškodnění za nezákonná trestní stíhání a vazbu. Celkově šlo jako satisfakce za chybný postup policie a státních zástupců lidem sto osm milionů sedm set osmdesát osm korun. Vyplývá to ze statistiky ministerstva spravedlnosti, kterou zveřejnil časopis Neovlivní.cz.

V roce 2021 to přitom bylo o čtyřicet milionů méně, ani v předchozích letech odškodnění nikdy nepřekročilo stomilionovou hranici.

Ve statistice už jsou započítány i případy Vlasty Parkanové nebo odškodnění pro Iva Rittiga či Martina Dvořáka za jejich trestní stíhání, které nakonec u soudů neobstálo. Tedy nejznámější kauzy minulých let, kdy policie nakonec nebyla schopna svá podezření jednoznačně doložit.

GRAFIKA – iportaL24/Jindřiška Brucknerová

Jak je vidět na grafu, v porovnání s rokem 2012 došlo postupně ke zvyšování počtu plateb odškodnění (modrá) i celkové částky odškodnění (červená). Z 802 plateb a 49 197 137 Kč v roce 2012 se oba údaje v roce 2014 zvýšily na 826/70 345 694; v roce 2016 v 1059 platbách klesla částka odškodnění na 55 568 181 Kč. O dva roky později opět vrostly oba počty – 1226/82 447 834, ale v roce 2020 šly opět lehce dolů – 1156/68 546 827. Nejvyšších hodnot bylo dosaženo loni – 1289 plateb a 108 787 745 Kč.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy