Výrazné zdražování zeleniny u nás v posledních týdnech odráží situaci na společném evropském trhu. Česká republika díky nízké soběstačnosti nepatří mezi pěstitelské země Evropské unie s vlivem na cenotvorbu. Tuzemští pěstitelé pokrývají naši spotřebu zeleniny pouze z jedné třetiny, podle dat Českého statistického úřadu za rok 2021 jsme soběstační jen z 32,8 procenta. Vyplývá to ze stanoviska Zelinářské unie Čech a Moravy (ZUČM).
»Převážná část domácí produkce zásobuje trh od jara do podzimu. V zimních a jarních měsících je dovozní závislost ještě více umocněna vzhledem k dlouhodobě nedostatečným investicím do skladovacích kapacit,« uvádí ZUČM.
Současný celosvětový růst cen zeleniny je podle unie důsledkem kombinace několika faktorů. Prvním z nich je obvyklý sezónní vývoj, kdy se do cen zeleniny promítají náklady na její skladování a zároveň omezená dostupnost. Tento vývoj je letos silně zesílen dopadem energetické krize, extrémním nárůstem cen vstupů do zemědělství, zejména hnojiv a zemědělské chemie, ale i několikanásobným navýšením úrokových sazeb. »To vše se společně s růstem cen práce přímo odrazilo v navýšení nákladů na pěstování a skladování zeleniny,« uvádí unie.
Zastropování cen energií přišlo pozdě
Situaci podle ní pak negativně ovlivnilo i pozdní zastropování cen energií. Mnozí pěstitelé se v obavách z extrémní ceny energie rozhodli místo naskladnění zeleniny pro přímý prodej. V případě produkce z krytých ploch (ze skleníků) pak provozovatelé na zimní měsíce podstatně omezili nebo úplně pozastavili pěstování. Aktuálně se tak projevují menší zásoby a čerstvé plodové zeleniny, jako jsou rajčata, papriky na okurky, je na trhu nedostatek.
ZUČM také připomíná extrémy vývoje počasí, jež loni postihly významné produkční oblasti, zejména jižní Evropu, severní Afriku, Indii a Čínu, a které prohloubily nedostatek některých druhů zeleniny i na světových trzích.
»Předpokládáme, že ke stabilizaci cen a zvýšené cenové dostupnosti většiny základních druhů zeleniny dojde postupně s nástupem nové sklizně v jižní části Evropy (Itálie, Španělsko, Portugalsko),« uvádějí ve svém stanovisku zelináři. Výraznou změnu pak očekávají v případě krytých ploch v jarních měsících, u polní zeleniny ale až s příchodem hlavní sklizňové sezony během léta.
(ici)