Zahraniční podniky jsou i nadále neochvějně odhodlány zvyšovat investice na čínském trhu, protože obrovský potenciál v oblasti ekonomické vitality a spotřeby podpořený optimalizovanou reakcí na covid posílil jejich důvěru v druhou největší ekonomiku světa.
V polovině ledna byla v Šanghaji oficiálně zahájena činnost laboratoře pro bezpečné inovace v oblasti energetiky francouzské nadnárodní společnosti Schneider Electric. Laboratoř převezme odpovědnost za výzkum a vývoj týkající se klíčových zdrojů napájení a skladování energie pro čínský trh i zbytek světa.
Výkonný viceprezident Schneider Electric pro Čínu a východní Asii Jin Čeng poznamenal, že Čína je nejen obrovským trhem, ale také hnací silou rozvoje a zdrojem inovací.
»Díky neustálým investicím se Čína stala jednou ze čtyř výzkumných a vývojových základen společnosti Schneider Electric na světě s více než 2000 zaměstnanci výzkumu a vývoje a více než 2800 patenty. V současné době má Schneider Electric v Číně vybudováno pět výzkumných a vývojových center, a to v Pekingu, Šanghaji, Wu-si, Si-anu a Šen-čenu,« uvedl Jin.
Jin dodal, že vysoce kvalitní směr rozvoje Číny a politiky související s cíli »duálního uhlíku« otevřely společnosti obrovský prostor pro rozvoj.
»Tváří v tvář výzvám digitalizace a dekarbonizační transformace je v čínském průmyslu stále silnější poptávka po ekologických produktech a digitálních řešeních. Technické znalosti společnosti Schneider Electric jsou ve vysokém souladu se směrem duální transformace, což přináší mnoho příležitostí pro rozvoj Schneider Electric v Číně,« uvedl Jin a dodal, že společnost bude i nadále posilovat svou celkovou pozici v Číně.
Také švýcarský technologický gigant ABB vyjádřil ochotu zvýšit dlouhodobé investice v Číně, poháněné přesvědčením, že čínský trh bude v příštích letech generovat atraktivní příležitosti, uvedl James Čao, senior viceprezident ABB China, a dodal, že Čína je nyní druhým největším trhem ABB.
»Proto byly naše investice do inovací a výzkumu a vývoje na tomto trhu vždy stabilní a dlouhodobé. Na jedné straně je třeba modernizovat naše výrobky a průmyslový řetězec, aby naše inovativní technologie mohly lépe sloužit čínskému trhu. Na druhé straně v oblasti výroby pracujeme na dalším zlepšování naší výrobní kapacity, efektivity a kvality výrobků,« poznamenal.
V Sia-menu, pobřežním městě ve východočínské provincii Fu-ťien, bude ABB opětovně investovat do nové výrobní linky využívající nejnovější robotické a automatizované výrobní technologie, která bude montovat a vyrábět rozváděčové skříně pomocí robotů.
Čao zdůraznil, že společnost ABB je plná důvěry v čínský trh, zejména s ohledem na závazek Číny k vysoce kvalitnímu rozvoji a nízkouhlíkové transformaci, což přinese více příležitostí k rozvoji všem účastníkům.
»Současná snaha Číny o vysoce kvalitní, ekologický a nízkouhlíkový rozvoj uvolní nové hnací síly růstu. ABB se chopí obrovské poptávky na domácím trhu vzniklé v oblasti digitální transformace nové energetiky a plně využije své technologické přednosti, aby zákazníkům a partnerům poskytla více inovativních technologií,« dodal.
Společnost Linde (China) Forklift Truck Corp., Ltd., dceřiná společnost skupiny KION, byla založena v roce 1993 a je předním poskytovatelem zařízení a řešení pro manipulaci s materiálem.
Jako jeden z prvních zahraničních podniků v Sia-menu dosáhla společnost rychlého růstu a v uplynulých desetiletích byla svědkem obrovských úspěchů.
»Začínali jsme od nuly, od několika zaměstnanců a několika stovek vysokozdvižných vozíků, a nyní máme více než 4000 zaměstnanců, stejně jako více než 60 poboček a více než 200 prodejních a servisních míst v Číně. V loňském roce dosáhl náš celkový objem prodeje 50 000 kusů,« uvedl Daryl Lean, viceprezident pro strategii, marketing a produktový management společnosti KION Group pro Asii a Tichomoří.
Od roku 2019 skupina zahájila program s názvem »China Second Home«, jehož cílem je zřídit výrobní základnu i globální výzkumná a vývojová centra, aby uspokojila silnou poptávku na čínském i globálním trhu.
Kromě silné důvěry v ekonomiku vidí společnost také několik vývojových trendů, které představují příležitosti pro toto odvětví.
»Například se stárnutím populace a rostoucími náklady na pracovní sílu by mohla vzrůst poptávka po našich vysokozdvižných vozících, stejně jako po automatizačních zařízeních. Zároveň snaha vlády o prosazení ‚uhlíkově neutrální‘ stopy a povědomí čínských společností o ochraně životního prostředí zvýšily poptávku po elektrických vozících, zejména těch na nové energie, což je jedna z klíčových oblastí skupiny KION,« uvedl Lean.
Z údajů zveřejněných ministerstvem obchodu vyplývá, že přímé zahraniční investice v čínské pevninské části, ve skutečném využití, se v roce 2022 meziročně zvýšily o 6,3 % na 1,23 bilionu jüanů. V dolarovém vyjádření se příliv přímých zahraničních investic meziročně zvýšil o osm procent na 189,13 miliardy amerických dolarů.
Li Pchej-kung, profesor Šanghajské univerzity účetnictví a financí Lišin, poznamenal, že v současné době se v Číně předpokládá hospodářský růst, který poskytuje nové příležitosti pro rozvoj zahraničních podniků.
»Potenciál čínského trhu se uvolňuje zrychleným tempem a zahraniční podniky aktivně využívají tržních trendů a uspíšily dispozice svých investic, což odráží jejich důvěru a odhodlání rozvíjet čínský trh,« uvedl Li.
(Xinhua)