Lže Rishi Zelenskému, nebo podává ruku do prázdna jako Biden?

Po otci keňský, po matce tanzanský a po sobě hinduistický premiér Velké Británie, Rishi Sunak, žije buď pobidenovsku v duchovním bezdomovectví a podává ruku do prázdna, nebo propráškovanému prezidentovi UK vědomě lže. Proč? Minulý týden se srdečně potkali nedaleko ústí Temže, jenže… Sunak mu pravil, že pokud jde o vyslání stíhaček na Ukrajinu, »nic není vyloučeno«. Vyloučeno je. Zdá se, že dokonce všechno.

Reportérka news.sky.com Deborah Haynesová se ptá: »Má na to Spojené království skutečně kapacitu?« A dodává: »Po desetiletích škrtů v britských ozbrojených silách nastala situace, že Královské letectvo se stalo pouhou troskou svého někdejšího já a má příliš málo letadel a instruktorů, kteří by mohli zaučovat budoucí piloty.«

Jde zásadně a pouze o stíhačky F-35 nové generace, nejmodernější to letouny RAF. Jedině ony totiž dávají smysl pro efektivní nasazení do boje. »Ty ale v žádném případě Británie Ukrajině nedodá – zejména kvůli přísně tajné technologii, enormním nákladům na provoz a vysoce komplikované údržbě a celému logistickému řetězci. Čili jakékoli řeči o tom, že Velká Británie poskytne Ukrajině rychlá, efektivní letadla, vyznívají naprázdno a mohou vzbuzovat falešné naděje v době, kdy ukrajinská armáda prostě potřebuje věrohodné odpovědi,« analyzuje Rishiho nijak nepodložené sliby Haynesová.

Reportérka news.sky.com ještě s odvoláním na zdroj z Královského letectva zmiňuje další dva vhodné typy stíhaček, avšak jen v rovině teoretické, neboť… Stíhačky Tornado GR4 byly před čtyřmi lety vyřazeny ze služby, aby se ušetřily peníze, a stíhačky Typhoon, kterými RAF ve zmodernizované verzi také vládne, mají zase podle Haynesové velmi složitou údržbu, a ty první, tedy starší typy Typhoonů, jsou ze všeho nejvíce vhodné pro výcvik, nikoli do ostrého boje.

Velká Británie sice velkoryse (spíš velkohubě) nabízí, že vycvičí ukrajinské piloty, aby mohli létat na letounech podle standardů NATO, nicméně i zde se objevuje těžko udolatelná překážka. »Celý systém britského vojenského leteckého výcviku je v nepořádku,« píše Haynesová. »V současné době může trvat až osm nebo dokonce deset let (namísto kdysi cílové doby do tří let), než rekrut projde leteckým výcvikem a nastoupí k letce do první linie. Zdá se však, že tuto nepříjemnou pravdu Rishi Sunakovi nikdo neřekl. Při nedávné návštěvě Volodymyra Zelenského ve Velké Británii se premiér bez okolků zmínil o tříleté lhůtě pro výcvik pilota rychlého stíhacího letounu, když potvrdil, že Británie začne nabízet výcvik ukrajinských pilotů rychlých stíhaček. Navzdory tomu, že podle zdroje z RAF nedisponuje dostatečnou kapacitou ani pro výcvik vlastních pilotů,« zdůrazňuje Deborah Haynesová.

Víte, mě ani tolik nezajímají tyhle Rishiho a Zelenského hrátky. Zaráží mě něco jiného. Když ročně vynakládají členské země NATO astronomické částky na zbrojení, a když my se nyní dozvídáme, v jak žalostném stavu se nachází třeba právě zmíněné britské letectvo, kde potom končí všechny ty peníze ze státních rozpočtů, o něž ONI okrádají nás, řadové občany?

Myslím, že ani v nejodvážnějším snu si neumíme představit, jak asi by dopadl skutečně nezávislý audit, zkoumající reálný technický stav vojenské techniky Armády České republiky. Snad to ani nechtějme vědět.

Marie Krejčíková

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy