Švédský premiér slíbil Rusku »vyvážený« desátý balíček sankcí

Desátý balíček sankcí EU vůči Rusku bude vyvážený, slíbil dnes na tiskové konferenci po jednání se svým polským protějškem Mateuszem Morawieckým švédský premiér Ulf Kristersson za zemi, která předsedá EU.

»Desátý balíček samozřejmě podporujeme, je naprosto nezbytný, panuje na něj jednotný názor. Můžeme diskutovat o tom, co tam zahrnout. Jedním z témat je Rosatom, několik zemí silně trvá na zapojení ruské společnosti, ale jsou tu překážky, ty jsou tu vždy. Předpokládám však, že až bude balíček připraven, bude velmi vyvážený,« řekl Kristersson.

Podle Morawieckého je pro úspěch balíčku sankcí »třeba přesvědčit země, které si eskalaci sankcí nepřejí«. »Musíte hledat střední cestu mezi těmi, kteří chtějí zvýšení sankcí, a těmi, kteří je nechtějí,« řekl polský premiér. Podle něj pak bude i tento balíček natolik silný, že vyšle Rusku jasný signál.

Kristersson připomněl, že jedním z hlavních témat diskusí v EU jsou zmrazená ruská aktiva. »Tento problém je třeba řešit správným způsobem, o tom není pochyb. Musíme být jednotní, na obnovu Ukrajiny je třeba vynaložit spoustu peněz,« řekl švédský politik. Polsko je pro konfiskaci majetku ruských oligarchů, připomněl Morawiecki.

EU půjde po podnikatelích i novinářích

Do nového balíčku sankcí EU proti Rusku může být zahrnuto přibližně 130 právnických a fyzických osob, včetně úředníků a novinářů státních médií, uvedl s odvoláním na své zdroje list Politico. »Nové seznamy čítají přibližně 130 subjektů a osob, které navrhlo Polsko, pobaltské země, Německo, Francie a další,« uvádí se ve zprávě. Na seznamu se mohou objevit ruští vojenští představitelé, novináři pracující pro ruská státní média, jako je Russia Today, nebo společnosti a osoby spojené s ruskými vojenskými aktivitami, konkrétně v Mali a Íránu.

Ruským státním příslušníkům může být rovněž zakázáno působit ve správních radách »společností kritické infrastruktury v EU, jako jsou elektrické sítě nebo dodavatelé plynu«.

Současně podle listu platí »dodatečné zákazy obchodu s dovozem ruského kaučuku a asfaltu nebo bitumenu (ropný produkt) do EU a s vývozem zboží z EU do Ruska, včetně nákladních automobilů, jiných těžkých vozidel, stavebních strojů, čerpadel a dalších strojů používaných ve stavebnictví«. Součástí balíčku jsou rovněž další zákazy vývozu elektronických součástek, které by Rusko mohlo používat k výrobě zbraní. Podle úředníků není jasné, zda se do balíčku dostanou i diamanty.

Nové finanční sankce mohou zahrnovat omezení vůči čtyřem ruským bankám, včetně největší ruské soukromé banky Alfa-Bank. EU zároveň plánuje uvalit omezení na »dubajskou přepravní společnost, která je podezřelá z toho, že pomáhá Rusku obcházet sankce na vývoz ropy«.

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová již dříve uvedla, že desátý balíček sankcí Evropské unie, který má být zaveden do 24. února, předpokládá omezení v hodnotě 10 mld. eur. EU plánuje v novém balíčku sankcí odstranit mezery existující v předchozích balíčcích, uvedla předsedkyně EK.

(cik)

Související články

4 KOMENTÁŘŮ

  1. Před 2.světovou válkou a během ní, žádala švédská vláda vládu Německa , aby v pasech židů z Německa bylo toto uváděno. Proč vláda Švédska zaútočila na LID Ruska a co je jejím cílem ? Lepší by byla otázka “ proč členové a členky vlády Švédska si nekoupí výzbroj a výstroj a nejdou do zákop ?“

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy