Žijeme v nenormální době. Proto šílenci nejsou v blázinci

Portál oenergetice.cz píše, že bulharská prokuratura obvinila exministra energetiky Aleksandra Nikolova za přerušení dodávek ruského plynu. Státní plynárenské společnosti měl způsobit ztrátu ve výši 45 miliónů euro (téměř 1,1 miliardy Kč).

»Nikolov byl ve funkci v době, kdy ruská společnost Gazprom přerušila dodávky plynu do Bulharska, neboť tato balkánská země spolu s dalšími odmítla začít platit za dodávky v rublech,« informuje agentura AP.

»Jedna z vyšetřovatelek případu Biserka Stojanovová uvedla, že vyšetřování se soustředí na to, jak Bulharsko reagovalo na Moskvou navrhované nové schéma plateb za ruský plyn v rámci dlouhodobé smlouvy s Gazpromem. Uvedla také, že kromě finančních škod společnosti Bulgargaz v dubnu a květnu 2022 Nikolovovo rozhodnutí také ‚ohrozilo schopnosti státní společnosti působit jako veřejný dodavatel plynu, obzvláště její povinnost zajistit bezpečné a nepřerušované dodávky‘,« dodává již citovaný web.

Taky máte na jazyku otázku, kolik ta ztráta musí čítat u nás, v bezmála 11milionovém Česku, když v milionově šesti celém a osmi desetinném Bulharsku přesáhla jednu miliardu káčé? Vyslovím za vás i ten druhý dotaz, který se ze mě rovněž čile dere ven – když to jde v Bulharsku, proč to nejde v České republice? Postavit zrádce a sabotéry před soud. Tady by se ovšem nejednalo pouze o jednoho ministra – pozici Nikolova je asi nejblíže náš Jožka eS, spravující průmysl a obchod, ale komplet o celý kabinetní sbor Petra Fialy. O tom, že jsme se dobrovolně vzdali ruského plynu při plném vědomí z toho vzniklých ztrát, rozhodovali všichni ministři – tudíž obviněni by rovněž museli být všichni.

A jak spočítat ztráty? Bože, není nic jednoduššího, než jen posčítat a v penězích vyjádřit prosté dopady, způsobené astronomickým zdražením plynu – v průmyslu, zemědělství, službách apod.

Veřejně dostupných informací na margo těchto dopadů je sice jako šafránu, nicméně dohledat je lze. Např. avizované ztráty v těžkém průmyslu v důsledku energetické krize (třeba zdůraznit, že krize vyvolané nikoli Ruskem) zmiňuje 30. září loňského roku server ekonomickydenik.cz. A zmiňuje řádově miliardy – cituji: »České ocelářství představuje strategický segment, ve kterém dva největší podniky, ostravská LIBERTY a Třinecké železárny, zaměstnávají každý přes 5000 lidí. Vedle nich funguje celá řada menších hutí, kováren a sléváren. Další desetitisíce pracovních míst tvoří dodavatelský řetězec. Ve světle tradice a významu českého hutnictví je ale česká vláda dle průmyslových asociací podivuhodně pasivní. ‚Český průmysl potřebuje pomoc. A potřebuje pomoc hned, ne v nějaké nedefinované chvíli v budoucnosti. Bez naléhavého zásahu vlády budou ztraceny stovky podniků, statisíce vysoce hodnotných pracovních míst a miliardy na daních,‘ burcuje českou vládu Axel Eggert, generální ředitel Evropské ocelářské asociace (EUROFER) a dodává: ‚Český průmysl nemůže situaci vyřešit vlastními silami. Nyní potřebujeme, aby česká vláda zbystřila a pomohla nám vyhnout se katastrofálním dopadům, které bude mít kolaps těchto strategických odvětví na obyvatele, společnost a ekonomiku‘.«

A to se bavíme jen o jednom, byť energeticky asi nejnáročnějším odvětví, těžkém průmyslu – nicméně tak či tak se ztrátově pohybujeme v řádu miliard. V Bulharsku je zodpovědný (ex)ministr obviněn za jednu miliardu Kč. Avšak čeští ministři včetně premiéra si i navzdory mnoha miliardovým sabotážním ztrátám volně běhají po venku a cestují po světě.

Napadá mě jeden velmi příznačný citát. Jeho autorem je německý psycholog a psychiatr Ernst Kretschmer: »Šílence v dobách normálních zavíráme do blázinců, v dobách nenormálních nám vládnou.« Máte pocit, že žijete v době normální? Já ne.

Jan Čech

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy