Práce, nebo-li dobré zaměstnání, je základ kvalitního života. Jenže ne úplně každému se podaří, aby mohl pracovat v zaměstnání svých snů. Nebo alespoň v takovém, ve kterém by byl spokojený. Jste ve své práci šťastní, nebo vás naopak stresuje a vyčerpává? A jaká práce je ta nejšťastnější? Italský deník Corriere della Sera před časem vydal seznam deseti zaměstnání, která jsou podle nich ty nejlepší. Povolání, jež nás činí šťastnými, nemusejí být nutně ta nejlépe placená a těšící se vysokému uznání ve společnosti. Jsou to však zaměstnání, která jsou z různých důvodů schopná vyvolávat úsměvy na tváři. Obstojí ale tento seznam i v naší zemi? Podívali jsme se na něj optikou českého »človíčka«…
1. místo
Na prvním místě podle italského deníku figurují církevní povolání. A nemusí jít nutně o papeže. Platí tu mnohé rozdíly, podle toho, na jakém stupni hierarchie dotyčná osoba stojí. Obecně ale ten, kdo zasvětil život svým bližním a modlitbě, je šťastný.
Jak to vidí iportaL24.cz: Kromě toho, že v těchto povoláních máte minimální zodpovědnost, protože vaše kroky řídí vyšší moc, mohou si navíc u nás mnozí církevní hodnostáři jen mlaskat nad získanými majetky díky restitucím. To se pak užívá štěstí!
2. místo
Následují vedoucí pracovníci a vysocí úředníci. V tomto případě je pravděpodobné, že možnost rozhodovat uspokojuje a zvyšuje pocit odpovědnosti.
Jak to vidí iportaL24.cz: Doufáme, že i na velkých postech existuje řada zodpovědných a čestných lidí, ale v té naší zemičce se bohužel častěji stává, že s mocí roste chuť. Chuť na větší zisky za každou cenu. O praktikách, jak se k nim dostat, ani nemluvě…
3. místo
Za třetí to jsou manažeři v zemědělství a zahradnictví. I zde ten, kdo má odpovědnost, má i významný pocit štěstí. Zřejmě tu působí i terapeutická síla přírody.
Jak to vidí iportaL24.cz: Možná mají v Itálii velké dotace, ale být odpovědným pracovníkem v zemědělství je u nás spíš stresující řehole. Vedle boje s přírodou a vyrovnáváním se s jejími vrtochy musejí čeští zemědělci ještě čelit velké konkurenci v podobě dovozových potravin z EU i mimo ni.
4. místo
Za čtvrté to jsou sekretářky, kdo je často ve své práci šťastný. Samozřejmě nemají moc rozhodovat a často ani nemají dost vysoký plat. Ale mají jistotu a především se cítí být důležití.
Jak to vidí iportaL24.cz: Vedle pocitu důležitosti ale často na sekretářky doléhají stresy ze spousty pro někoho nedůležitých, přesto velmi podstatných činností zaručujících správný chod firmy i připravenost a informovanost šéfa. Navíc pozice sekretářky někdy zařazuje ženu ve společenském pohledu na nižší úroveň.
5. místo
Na páté příčce dlí ti, kdo vystavují certifikáty o kvalitě a vydávají předpisy. Jde zjevně o velmi poklidnou práci. Často činí člověka šťastným, zřejmě i kvůli ovzduší, které toto plnění úkolů přináší.
Jak to vidí iportaL24.cz: Jde o spíš úřednickou práci, která jede v zajetých kolejích daných zákonů, předpisů a tabulek. Přesto může dojít k problémům, setká-li se takový úředník s někým, kdo nesouhlasí s jeho postupem. Takový úředník totiž udělením, nebo neudělením certifikátu ovlivňuje mnohdy budoucnost celé řady dalších lidí.
6. místo
Také ti, kdo pracují v sektoru zdravotnictví, se cítí být šťastnými. Vidí kritické situace, ale zároveň mají pocit, že mohou něco pro druhého vykonat a to je častou ingrediencí radosti.
Jak to vidí iportaL24.cz: Zde není jasné, koho italský deník myslel. Zda záchranáře, kteří každý den nasazují své životy pro jiné, anebo pomocný personál z nemocnic – takzvané lapiduchy řešící mnohdy nepříjemné (nehygienické) situace, ale kteří pomáhají k dobré funkci nemocnice a to vše mnohdy jen za pár korun.
7. místo
Nyní už došla řeč zcela konrétně i přímo na lékaře. Jejich profese je považována za naplněnou radostí, protože i v tomto případě mohou lidem pomáhat a léčit je.
Jak to vidí iportaL24.cz: Nejen lékaři, ale mnohdy i zdravotní sestry vykonávají velmi zodpovědnou a fyzicky i časově náročnou práci za pár korun. Tyto profese také patří k těm, které velmi často onemocní takzvaným syndromem vyhoření – psychickým vyčerpáním. A doba covidová tomu jen napomohla, co si budeme povídat…
8. místo
Na osmém místě jsou zemědělci, kteří mají co do činění s přírodou s jejím rytmem a s jejími tajemstvími. Jsou také soběstační, pokud jde o jídlo a to vše jim dodává vnitřní klid.
Jak to vidí iportaL24.cz: Tato práce může být pro mnohé skutečně potěšením, přestože představuje spoustu fyzicky namáhavé a často ne zrovna čisté práce každičký den od rána do večera. Vyžaduje houževnatost a skromnost, protože zbohatnout se na ní nedá. Ženy pracující v zahradě a chovající drobná hospodářská zvířata a jejich muži řádící na polích s traktorem, to však je pro mnohé synonymem opravdu šťastného a klidného života. Jen je potřeba neposlouchat premiéra Fialu a jeho bláboly o tom, že potravinová soběstečnost je v našich podmínkách nesmyslem.
9. místo
Deváté místo obsadili majitelé a správci hotelů a ubytovacích zařízení. U této kategorie je poněkud obtížnější pocit štěstí vysvětlit. Snad je tomu tak proto, že ten, kdo pracuje v tomto sektoru, přichází do styku se spokojenými lidmi, kteří jsou na dovolené.
Jak to vidí iportaL24.cz: Cestovní ruch v poslední době příliš nekvetl nikde na světě. Po covidu se sice vše vrací do normálu, ale jen zdánlivě. Hoteliéři si velmi dobře uvědomují, že lidé, hlavně ti čeští, začínají šetřit, a to i na dovolených. Je to tak, ubytování v hotelech začíná být jen pro ty nejbohatší. Střední a nižší vrstvy začínají čím dál víc strádat a vláda pro ně nedělá vůbec nic. A už vůbec nemohou být šťastni hoteliéři v Českém Švýcarsku. Na ty vláda myslela, jen když se její představitelé »vystavovali« u požáru. Nyní se na ně zapomnělo úplně.
10. místo
Na desátém místě jsou řemeslníci a elektrikáři, kteří často vykonávají velmi užitečné povolání a zároveň nesou odpovědnost za jeho správné provedení. A zjevně to dělají s radostí.
Jak to vidí iportaL24.cz: Pokud to skutečně dělají poctivě a za poctivou cenu, mohou být spokojeni nejen oni, ale i jejich zákazníci. Pozor ale na všeuměly, kteří za mnoho peněz odvedou jen mizernou práci, nebo vůbec žádnou… Takoví řemeslníci jsou spíše pro zlost.
Marcela Špičková
ILUSTRAČNÍ FOTO – pixabay