Útlum průmyslu i stavebnictví, zahraniční obchod loni ztratil skoro 200 miliard

Průmyslová výroba se v prosinci uplynulého roku podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu zvýšila meziročně o čtyři procenta, ovšem roli sehrála i nízká srovnávací základna z minulého roku, kdy průmysl zaznamenal meziroční pokles o 2,1 %. Meziměsíčně pak výroba prakticky stagnovala (mírný růst o 0,2 %). Stavební produkce se snížila meziročně o 0,2 %, přičemž meziměsíčně stoupla o 1,2 %. Bilance zahraničního obchodu pak opět skončila se schodkem, již jedenáctým v řadě, tentokrát ve výši 1,2 miliardy korun. Dnes zveřejněné výsledky tak ve svém souhrnu odpovídají prvnímu odhadu ČSÚ, podle kterého hrubý domácí produkt i v posledním čtvrtletí uplynulého roku klesl podruhé za sebou, což znamená, že země se již na sklonku roku 2022 ocitla v recesi. Nic přitom dosud nenaznačuje, že by se Česko mělo v brzké době z  recese vymanit.

Připomeňme, že v listopadu zaznamenal průmysl meziroční růst o 0,5 %,stavebnictví si pohoršilo o 0,8 % a bilance zahraničního obchodu skončila se schodkem 25,5 mld. Kč

Průmysl loni táhla výroba aut, která stoupala z předloňského propadu

K prosincovému růstu průmyslu podle statistiků nejvýznamněji přispěla výroba motorových vozidel, kde se produkce vlivem nižší srovnávací základy zvýšila meziročně o 30 %. Meziroční růst si v prosinci udržela většina podniků v segmentu automotive. V závěru roku se dařilo zvýšit produkci v kožedělném a oděvním průmyslu. V oděvním průmyslu se projevila zejména zvýšená domácí poptávka. Nejvýrazněji klesla produkce ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení, kde se projevila vysoká srovnávací základna a vysoká rozpracovanost dlouhodobých zakázek. V prosinci pokračoval pokles produkce i ve dvou významných průmyslových odvětvích – chemickém průmyslu a ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Zejména ve druhém jmenovaném odvětví se již delší dobu projevují důsledky vysoké energetické náročnosti výroby a snížená poptávka, zejména ze zahraničí.

»Prosincové výsledky průmyslu potvrdily trend z předchozích měsíců roku 2022. Produkce průmyslu jako celku stagnovala, byť v jednotlivých odvětvích docházelo k různým výkyvům. Potvrzují to i údaje za nové průmyslové zakázky, jejichž hodnota sice meziročně vzrostla, avšak meziměsíční porovnání na výrazné zvýšení zakázkové náplně neukazuje,« uvedla Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ.

Hodnota nových zakázek v běžných cenách ve sledovaných odvětvích vzrostla meziročně o 10,1 %. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 9,3 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 11,6 %. K růstu hodnoty nových zakázek podobně jako u produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel. Vlivem nízké srovnávací základny se nové zakázky v tomto odvětví zvedly meziročně o čtvrtinu. O více než čtvrtinu se zvýšila i hodnota nových zakázek ve výrobě počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení. Pokles hodnoty nových zakázek ve výrobě ostatních dopravních prostředků a zařízení byl ovlivněn vysokou srovnávací základnou z prosince předchozího roku, kdy byly uzavřeny větší dlouhodobé kontrakty, uvedl ČSÚ.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v prosinci snížil meziročně o 0,6 %.

Za celý rok 2022 vzrostla průmyslová produkce o 1,7 % a vyrovnala předcovidovou úroveň produkce z roku 2019. »Nejvýrazněji tento výsledek ovlivnila výroba motorových vozidel, kde produkce meziročně vzrostla o více než desetinu. V řadě dalších klíčových odvětví českého zpracovatelského průmyslu však meziročně produkce klesla,« doplnil Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.

Většímu poklesu zabránilo na konci roku budování infrastruktury

»V prosinci tlumilo celkový pokles produkce inženýrské stavitelství, které meziročně vzrostlo o 8,2 %. Produkce pozemního stavitelství narazila na vyšší srovnávací základnu a klesla o 3,2 %,« uvedla Petra Cuřínová, vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ. Inženýrské stavitelství zahrnuje budování infrastruktury, zejména dopravní, pozemní pak především stavby budov.

Stavební úřady vydaly v prosinci 6700 stavebních povolení, meziročně o 15,6 % méně. Orientační hodnota povolených staveb dosáhla 51,2 mld. Kč a meziročně se zvýšila o 8,5 %. K růstu orientační hodnoty přispělo povolení velkých staveb dopravní infrastruktury.

Počet zahájených bytů klesl meziročně o 21,9 % na 3597 bytů, počet dokončených bytů se zvýšil o 31,6 % na 4786 bytů.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců ve stavebnictví se podle statistiků zvýšil meziročně o 0,9 %.

Za celý rok 2022 stouplo inženýrské i pozemní stavitelství shodně o 1,9 %. »Stavebnictví se v průběhu roku dále potýkalo s růstem cen a nedostatkem stavebních kapacit,« dodal Matějka.

Zahraniční obchod byl jedenáct měsíců v řadě ve schodku

Bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách skončila v listopadu podle předběžných údajů ČSÚ schodkem 1,2 mld. Kč, který byl meziročně o 15 mld. menší.

Celkové saldo příznivě ovlivnil zejména meziročně o 11 mld. Kč lepší výsledek obchodu s počítači, elektronickými a optickými přístroji, a to přechodem z pasiva do aktiva. Přebytek v obchodu s motorovými vozidly se zvýšil o 9,1 mld. Kč a schodek v obchodu se základními farmaceutickými výrobky se zmenšil o 3,3 mld. Kč.

Nepříznivý vliv na celkové saldo měl zejména o 8,8 mld. Kč větší deficit v obchodu s ropou a zemním plynem v důsledku růstu cen na světových trzích a vyššího dovezeného množství. Vzrostl také deficit v obchodu s elektrickými zařízeními (o 3,1 mld. Kč).

Z teritoriálního hlediska se trend dlouhodobě nemění. Bilance zahraničního obchodu se státy Evropské unie se v prosinci zlepšila meziročně o dalších 22,3 mld. Kč, přičemž deficit obchodu se státy mimo EU se prohloubil o 7,3 mld. Kč.

Vývoz vzrostl meziročně o 8,9 % na 346,7 mld. Kč a dovoz se zvýšil o 3,9 % na 348 mld. Kč. »Meziroční růst vývozu i dovozu v prosinci zpomalil, dovoz vzrostl tentokrát méně než vývoz. Příčinou nízkého nárůstu dovozu je vysoká srovnávací základna loňského roku. Předběžné údaje za celý rok 2022 potvrzují meziroční zhoršení obchodní bilance o zhruba 189 mld. Kč, což je v obdobné výši, jako tomu bylo mezi rokem 2020 a 2021,« konstatovala Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.

Schodek za celý rok byl o 189,2 mld. Kč vyšší než v roce 2021. Vývoz loni vzrostl meziročně o 13,3 % a dovoz stoupl o 18 %

Ivan Cinka

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy