Co přinese unijní embargo na ruské ropné produkty

Světové trhy budou potřebovat nejméně šest měsíců až rok na to, aby se přizpůsobily cenovým stropům a ode dneška platnému embargu EU na ruské ropné produkty, uvedli experti oslovení agenturou TASS. Podle jejich názoru povede embargo ke zvýšení cen motorové nafty v Evropě a k rozsáhlému přerozdělení trhu a změnám dodavatelských tras. Odborníci zároveň upozorňují, že i v případě dočasného poklesu těžby ropy v Ruské federaci dojde k jejímu obnovení.

»Samozřejmě, že dojde k rozsáhlému přerozdělení trhu: to, že Evropská unie odmítla ruskou naftu, nezpůsobí, že by ji najednou potřebovala méně. Tyto procesy budou trvat dlouho, nejméně šest měsíců až rok, a bude zde další nejistota. Pak se vše uklidní, stabilizuje, pokud nedojde k dalším změnám geopolitické situace,« domnívá se Alexej Mastepanov, zástupce generálního ředitele Institutu energetické strategie.

Společnosti podle něj potřebují čas na přesměrování dodávek a vyřešení všech souvisejících problémů. »Faktorů je příliš mnoho, ne všechny jsou jednoznačně řešitelné, některé potřebují čas, včetně technologické, právní a byrokratické přípravy,« vysvětlil.

Rusko je významným dodavatelem nafty na evropský trh. Podle výpočtů IEA vyvezly ruské společnosti v prosinci 2022 rekordních 1,2 milionu barelů nafty denně, přičemž 60 procent dodávek směřovalo do Evropy.

Podle společnosti BCS Investment World bude aktivní restrukturalizace energetických trhů pokračovat i v roce 2023. »Ruský vývoz energie do Evropy bude nadále klesat a vývoz do Asie poroste. Ceny plynu zůstanou neudržitelně vysoké nejméně dalších 12 měsíců a trhy s ropnými produkty mohou být zranitelnější vůči embargům než ropa,« uvádí se v komentáři BCS.

Podle vedoucího Centra pro rozvoj energetiky Kirilla Melnikova bude nafta v Evropě dražší kvůli změnám v logistice. »Obecně by embargo mělo vést ke zvýšení cen nafty v Evropě, protože bude muset být dodávána delšími trasami z USA a Blízkého východu,« řekl. Dynamika cen pohonných hmot v Evropě bude podle odborníka záviset především na cenách ropy a pravděpodobnosti recese v ekonomice regionu v letošním roce.

»Ruská nafta bude naopak přesměrována do asijských zemí. Do jaké míry je možný celkový odklon, zůstává otázkou, ale pokud ceny nafty v Evropě prudce vzrostou, objem ruského exportu dramaticky neklesne,« řekl Melnikov.

Centrum pro rozvoj energetiky očekává, že po embargu dojde v Rusku k mírnému poklesu rafinérských prací, a domnívá se, že producenti ropy budou těžit z dodávek paliva na domácí trh. »Podle našeho názoru, pokud zůstane zachován současný tlumicí mechanismus, bude pokles rafinérských prací mírný, protože pro ropné společnosti bude výhodné dodávat pohonné hmoty na domácí trh i za nižší ceny, než jsou ty současné,« uvedl Melnikov.

Rusko zatím nevidí důvod k prudkému poklesu produkce rafinérských a ropných produktů kvůli embargu EU, uvedl Nikolaj Šulginov, šéf ruského ministerstva energetiky. Podle Rosstatu se objem rafinace ropy v Ruské federaci v roce 2022 snížil o 3,5 % a dosáhl 276 milionů tun, výroba benzinu se zvýšila o 3,6 % na 42,3 mil. tun, nafty o 5,4 % na 84,7 mil. tun.

Odborníci zároveň upozorňují, že i v případě dočasného poklesu těžby ropy v Rusku dojde k jejímu obnovení. Podle analytiků BCS embargo a cenový strop na ruskou ropu, které vstoupily v platnost v prosinci, zatím nemají na trh s ropou zásadní dopad, ale zákaz ruských ropných produktů jej může ovlivnit výrazněji. »Podle našeho názoru by se v důsledku embarga mohla ruská produkce a vývoz ropy dočasně snížit o jeden milion barelů denně, ale pak by se do konce roku 2023 rychle zotavily,« domnívají se.

Podle Mastěpanova zůstane objem vývozu ruské ropy po uvalení embarga nezměněn. »Nad dosavadní objemy se ruský vývoz ropy pravděpodobně nezvýší, ale zůstane vysoký,« domnívá se.

Embargo EU na námořní přepravu ruské ropy vstoupilo v platnost 5. prosince 2022. Země G7, EU a Austrálie zavedly cenový strop 60 dolarů za barel ruské ropy přepravované po moři pro jim podřízené lodě a území. Od 5. února letošního roku začíná podobné omezení platit pro dodávky ropných produktů z Ruska. Rada EU schválila zavést spolu se »skupinou sedmi« cenový strop na ruské ropné produkty přepravované po moři ve výši 100 USD za prémiovou naftu a 45 USD za zlevněnou.

(ici, TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

  1. Bude následovat dramatické zdražování naftových výrobků v celé EU. Současně vedení EU je sbor idealistu, kteří nevnímáji souvislosti, že Ruska ropa je nenahraditelna. Konkunceshopnost nabere dramaticky sestupnou trajektorii. To, že odkon od ruských energetických zdrojů se provádí po částech, neznamená, že se dá nahradit i v cenové oblasti. Je to oddalovani ekonomického kolapsu, který nastane v USA.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy