Peruánští zákonodárci si svůj rybník vypustit nehodlají

Peruánský parlament ve středu odmítl vládní návrh uspořádat ještě letos předčasné parlamentní volby. Informovala o tom agentura TASS s tím, že zasedání bylo přenášeno na stránce zákonodárného sboru na Twitteru.

Iniciativu exekutivy uspořádat volby již v prosinci 2023 podpořilo 54 zákonodárců, zatímco 68 bylo proti. Vládní návrh hájila i prezidentka Dina Boluarteová s cílem zabránit dalším protestům, které si v zemi již vyžádaly bezmála 60 životů.

K urychlenému vyhlášení voleb, včetně prezidentských, vyzvaly i členské země Organizace amerických států (OAS). Uvedly to v pondělním prohlášení Stálé rady sdružení. »Stálá rada OAS … vyzývá peruánské orgány, aby zajistily udržitelnou správu věcí veřejných a fungování demokratických institucí tím, že co nejdříve uspořádají spravedlivé, svobodné a transparentní všeobecné volby pod mezinárodním dohledem,« uvádí se v dokumentu.

Organizace rovněž vyzvala k vyšetření úmrtí během protestů. »Jsme znepokojeni obviněními z nadměrného použití síly. …V tomto smyslu je důležité rozhodnutí peruánské vlády poskytnout ministerstvu vnitra potřebné kapacity k vyšetřování a předvedení před soud osob, které se podílely na porušování lidských práv,« uvádí se v prohlášení.

Připomeňme, že podle listopadového průzkumu veřejného mínění není se současným parlamentem podle agentury AFP spokojeno 86 procent Peruánců. Demonstranti požadují předčasné volby, vznik shromáždění, jež by sepsalo novou ústavu, odstoupení Boluarteové a propuštění levicového prezidenta Pedra Castilla.

Nepokoje v Peru vypukly 7. prosince po sesazení a uvěznění Castilla parlamentem. Castillo stál v čele Peru pouhých 17 měsíců. Předloni vyhrál volby jako kandidát za marxistickou stranu Peru Libre. Jeho rychlé sesazení podpořily Spojené státy. Naopak levicové vlády Mexika, Argentiny, Bolívie a Kolumbie ve společném prohlášení vyzvaly peruánské úřady, aby respektovaly »vůli lidu«, který si ho loni zvolil za prezidenta. Uvedly rovněž, že Castillo byl od nástupu do úřadu »obětí antidemokratického obtěžování podle článku 23 americké konvence lidských práv o účasti na politickém a veřejném životě«. Castillova vláda se od počátku potýkala s obstrukcemi v parlamentu, které často iniciovala Castillova výrazně pravicově orientovaná rivalka z prezidentských voleb Keiko Fujimoriová.

(ici)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy