Čína může hrát významnou roli při stimulaci globálního růstu v roce 2023, uvedl Hamid Rašíd, přední ekonom OSN, poté, co byla zveřejněna stěžejní zpráva Světová ekonomická situace a vyhlídky (WESP) 2023.
Rok 2022 byl drsný, ale v roce 2023 může Čína »sehrát velmi důležitou roli při stimulaci globálního růstu«, uvedl Rašíd, vedoucí oddělení globálního ekonomického monitoringu, odboru ekonomické analýzy a politiky, Oddělení OSN pro hospodářské a sociální záležitosti, když komentoval ekonomické vyhlídky Číny. »Myslím, že všechny složky pro oživení jsou zde. Ohledně oživení v Číně jsme velmi optimističtí,« řekl Rashid, hlavní autor zprávy v rozhovoru pro agenturu Xinhua. Vyjádřil také přesvědčení, že čínská ekonomika zažije v roce 2023 »silné oživení«, protože její politiky jsou správně nastaveny, což znamená, že fiskální politika a měnová politika jsou »ve správném směru«.
Nedošlo k žádnému zpřísnění měnové politiky (v Číně), což je docela uklidňující, protože by to pravděpodobně utlumilo hospodářský růst, řekl. Rašíd uvedl, že čínská ekonomika má příznivé podmínky pro růst, protože její míra inflace je nízká, přestože jinde je vysoká. Ve srovnání s ostatními zeměmi má Čína stále »velmi nízkou míru inflace«, což je výjimečná výhoda.
»Světová finanční krize v roce 2008 proměnila Čínu v motor světové ekonomiky,« uvedl Rašíd. »Obnovení role Číny jako motoru je dobrou zprávou pro mnoho dalších rozvojových zemí,« dodal.
WESP 2023 vykresluje chmurný obraz světové ekonomiky a varuje, že četné a vzájemně se prolínající krize pravděpodobně způsobí další škody globální ekonomice, přičemž růst se zpomalí z tři procenta v roce 2022 na 1,9 % v letošním roce.
Rashid zdůraznil potřebu investovat do výrobních kapacit, podporovat lidský kapitál a bojovat proti změně klimatu a dodal, že díky těmto investicím se svět »dostane z tohoto těžkého období«, protože budou mít »vysoké multiplikační efekty«, které povedou k vyššímu růstu a snížení inflace. »Čína to v průběhu let dělala velmi dobře, protože vláda může skutečně řídit oživení,« řekl Rašíd. Vzhledem k významu čínské ekonomiky pro zbytek světa ekonom poznamenal, že země spotřebovává jak komodity, tak zboží cestovního ruchu.
Vezmeme-li například zboží cestovního ruchu, Rashid uvedl, že je »hlavním zdrojem příjmů« pro mnoho zemí včetně Malajsie, Thajska a Indonésie. »Evropa je nyní závislá na čínském cestovním ruchu. A Čína hraje velmi důležitou roli v celosvětovém cestovním ruchu,« řekl a dodal, že z růstu výjezdového cestovního ruchu bude těžit mnoho zemí, které jsou na tomto odvětví závislé.
Čína má podle něj »velmi silné obchodní vazby« s dalšími výrobními ekonomikami v regionu, včetně Japonska a Jižní Koreje. Jižní Korea a Japonsko mimo jiné těží z oživení Číny, když se dobře zotavuje, zdůraznil. Čínská ekonomika se dostane na trajektorii »nejen oživení, ale trvalého oživení«, pokud se podaří zvládnout pandemii covid-19, řekl Rašíd. Uvedl také, že »čelíme obtížným ekonomickým časům, kdy mezinárodní spolupráce může hrát velmi důležitou roli při obnově globální důvěry«.
(pr)