V Tunisku dnes ráno začalo druhé kolo parlamentních voleb. K urnám jdou lidé ve 131 ze 161 obvodů, kde žádný z kandidátů nezískal v prvním kole většinu, píše agentura AFP. Volby do parlamentu, jehož pravomoci velmi omezila změna ústavy prosazená prezidentem Kaísem Saídem, bojkotují významné opoziční strany. V prvním kole volebního práva využila jen zhruba desetina voličů.
Podle analytiků bude klíčovým údajem právě volební účast. Hlasovat může bezmála osm milionů Tunisanů a volební místnosti se zavírají v 18.00 SEČ. V mnoha obvodech kandiduje jen jeden člověk, upozornila agentura Reuters.
Podle zahraničních tiskových agentur volby doprovází nezájem obyvatel, kteří si stěžují na špatné ekonomické podmínky, ve kterých se Tunisko nachází. »Ekonomická situace je dramatická. Země je na pokraji zhroucení,« řekl agentuře AFP politolog Hamadi Redisi. Podle něj prezident Saíd není schopen hospodářské problémy řešit a »pateticky je přisuzuje spekulantům, zrádcům a sabotérům«.
Špatnou hospodářskou kondici země podle Reuters potvrdila i ratingová agentura Moody´s, která v pátek snížila hodnocení Tuniska. Důvodem jsou obavy, že Tunisko nebude pravděpodobně schopné splácet svůj zahraniční dluh.
Zájem o volby snižuje i fakt, že v nové ústavě má parlament velmi omezené pravomoce. Změnil se také způsob volby – z poměrného systému na většinový. Kandidáti navíc usilují o získání mandátu »sami za sebe«, aniž by uváděli svou stranickou příslušnost.
Působení parlamentu nechal prezident pozastavit na konci července 2021 a pak ho rozpustil. Prezident svůj postup vysvětlil špatnou politickou a hospodářskou situací v zemi. Od té doby vládne bez kontroly zákonodárců. Saíd také prosadil novou ústavu, která posiluje jeho pravomoce. Nový text Tunisané potvrdili v referendu, jehož se loni v červenci zúčastnila zhruba třetina oprávněných osob.
(jb, čtk)