Slovenský parlament bude v příštím týdnu rozhodovat o zkrácení svého volebního období a o termínu předčasných parlamentních voleb jako o již jediném možném řešení politické krize po pádu vlády Eduarda Hegera. Volby budou pravděpodobně na konci září, ačkoliv opozice je chce už v květnu nebo v červnu. Nicméně už dnes se na ně slovenští politici začínají intenzivně připravovat. Kupříkladu bývalý dokonce dvojnásobný slovenský premiér Mikuláš Dzurinda dnes představil nový politický projekt pod názvem Modrá koalícia (Modrá koalice). Ten má spojit politiky, kteří podporují spolupráci zemí v rámci Evropské unie a NATO, jinými slovy pravici podobnou té, která nyní vládne u nás.
Nejvyšší preference mají nyní na Slovensku podle průzkumů dvě více méně levicové strany Hlas-sociální demokracie a Směr-sociální demokracie, které jsou v otázkách proevropské a proatlantické politiky poněkud zdrženlivější než končící Hegerova vláda. To přirozeně působí na slovenskou pravici, která se snaží zuby nehty udržet dosavadní trend reprezentovaný prezidentkou Zuzanou Čaputovou, jako červený hadr na býka.
Dzurinda byl předsedou slovenské vlády v letech 1998 až 2006 a jako premiér dovedl zemi do EU i Severoatlantické aliance. Kvůli rozsáhlým asociálním reformám, které vedly mimo jiné k výraznému zvyšování cen a růstu nezaměstnanosti, se stal jedním z nejméně oblíbených politiků. Druhá Dzurindova vláda je také spojována s korupční aférou Gorila, která se týká podezření, že finanční skupina Penta v letech 2005 a 2006 získala za úplatky vliv na privatizaci a na chod některých podniků. V roce 2016 se tak Dzurinda z vysoké politiky stáhl. Nyní však argumentuje tím, že v kauze Gorila vůči němu nebylo zahájeno stíhání.
Dzurinda má se spojováním politických stran zkušenosti. Před volbami konanými v roce 1998 se stal lídrem strany SDK, kterou vytvořilo pět opozičních stran ve snaze odstavit od moci tehdejšího premiéra Vladimíra Mečiara, což se SDK podařilo. Později Dzurinda založil vlastní stranu SDKU, kterou v roce 2014 opustil a do konce volebního období o dva roky později byl nezařazeným poslancem parlamentu.
Nynější Modrá koalice vznikla přejmenováním neparlamentní strany Spolu, v jejímž čele stojí nezařazený poslanec Miroslav Kollár. S ním Dzurinda v tomto týdnu podepsal memorandum o společné politické budoucnosti. »Situace je tíživá v oblasti ekonomické i sociální. Slovensko potřebuje nový impulz, novou energii,« řekl dnes Dzurinda. Za partnera označil neparlamentní Křesťanskodemokratické hnutí, ve kterém v minulosti působil.
(ici)