Brazilská policie bude vyšetřovat špatné zdravotnické podmínky na území, kde žije domorodý kmen Janomamů (též Yanomamiovů) jako genocidu. Reaguje tím na podnět ministerstva spravedlnosti, uvedla agentura EFE. Policie zejména prověří počínání představitelů a úředníků předchozí vlády krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara. Účetní dvůr pak prověří, jak vláda utratila peníze na zdravotnictví pro domorodé obyvatele.
Podle podnětu ministerstva spravedlnosti vládní úřady ignorovaly a nikterak nereagovaly na »opakované žádosti o pomoc« ze strany představitelů domorodého kmene, který žije na rozsáhlém území u hranic s Venezuelou. Za předchozí vlády podle ministerského podnětu v oblasti zcela chyběla veřejná zdravotní péče. Dalším problémem pro domorodé obyvatele představoval rozmach nelegální těžby, která mimo jiné zapříčinila znečištění řek a půdy. Podle některých svědectví těžaři zaháněli zdravotníky a znemožňovali jim poskytnout péči domorodým obyvatelům.
Policie bude mimo jiné prověřovat počínání vládních orgánů a činitelů. Bolsonaro od vstupu do úřadu čelil kritice, že péči o chráněná území, rezervace a amazonský prales zanedbává. Prezident tvrdil, že chce, aby zdroje z těchto oblastí měly větší hospodářské využití.
Počínání Bolsonarovy vlády prověří také účetní dvůr. Podle předsedy soudu Bruna Dantase vláda v rozpočtu na rok 2021 vyčlenila na zdravotnické služby pro domorodé obyvatele 1,4 miliardy realů (šest miliard Kč). To podle Dantase mělo stačit na zaručení služeb. Soud tak prověří, zda úředníci peníze opravdu vynaložili na stanovené účely. Domorodých obyvatel je v Brazílii zhruba 850 000.
Levicový prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který nad Bolsonarem zvítězil v loňských prezidentských volbách, slíbil větší ochranu amazonského pralesa a rezervací, kde žijí domorodí obyvatelé. O víkendu také navštívil kmen Janomamů, který má zhruba 27 000 členů. Podle současné vlády zhruba 1000 členů tohoto kmene dostalo v posledních týdnech naléhavou zdravotní péči.
Podle ministerstva pro domorodé národy, které nechal zřídit Lula, za poslední čtyři roky zemřelo mezi Janomami 570 dětí mladších pěti let. Zemřely přitom na léčitelné nemoci, podvýživu a malformace způsobené rtutí či dalšími toxickými kovy používanými při ilegální těžbě v oblastech obývaných indiány.
(čtk)