Důvěra světových investorů v podnikání v Číně roste s tím, jak země zmírňuje svá opatření covid-19. Deník Financial Times uvedl, že globální investoři se do Číny rádi vracejí, aby zde podnikali. Podle obchodních komor některých zemí v Číně se očekává zrychlení výměny personálu a obchodních cest.
Mnoho zahraničních společností uvedlo, že začaly plánovat skupinové návštěvy na vysoké úrovni v Číně, které by mohly pomoci obnovit projekty a vyhledat nové investiční příležitosti. Podle deníku Wall Street Journal podnikatelé opět zavítají do Číny kvůli jejímu rychle rostoucímu trhu.
Podle údajů ministerstva obchodu se skutečné využití přímých zahraničních investic (PZI) v Číně v roce 2020 meziročně zvýšilo o 6,2 % na 999,98 miliardy jüanů (147,65 miliardy USD). V roce 2021 dosáhlo tempo růstu 14,9 procenta na rekordních 1,15 bilionu jüanů. V prvních 11 měsících roku 2022 čínské přímé zahraniční investice překonaly úroveň celého roku 2021 a meziročně vzrostly o 9,9 procenta, což ukazuje, že čínský trh stále přitahuje zahraniční kapitál.
Zahraniční investice lákají také nenahraditelné výhody čínského průmyslového řetězce. Podle seznamu dodavatelů společnosti Apple za fiskální rok 2021 zveřejněného v říjnu 2022 má 150 z přibližně 190 dodavatelů továrny na čínské pevnině.
Společnost Zeiss Group, přední podnik v oblasti optiky a optoelektroniky, zahájila 18. října 2022 výstavbu nové výzkumné a výrobní základny v Su-čou ve východočínské provincii Ťiang-su. Xie Lei, provozní ředitel společnosti Carl Zeiss (Šanghaj), uvedl, že podpůrné výhody místního vyspělého průmyslového řetězce jsou jedním z důležitých důvodů investice společnosti Zeiss. V podstatě 80 procent dodavatelů v okruhu 200 kilometrů se může stát našimi dobrými partnery, řekl Xie.
Kromě toho byl oficiálně uveden do provozu první závod projektu integrované základny BASF (Guangdong), v Šen-jangu v severovýchodní čínské provincii Liao-ning byl oficiálně otevřen rozsáhlý projekt modernizace výrobní základny BMW Brilliance a skupina Panasonic Group převedla do Číny další segmenty podnikání, jako je výroba a prodej zařízení pro chladicí řetězce.
Čína má všechny průmyslové kategorie podle průmyslové klasifikace OSN. Inovace jsou první hnací silou, která vede rozvoj země. A neustálá podpora otevření na vysoké úrovni v Číně přitahuje také zahraniční investice.
Dne 1. ledna Čína oficiálně zavedla Katalog podporovaných odvětví pro zahraniční investice (verze 2022). Nová verze katalogu obsahuje celkem 1 474 položek, což představuje čistý nárůst o 239 položek a 167 revizí ve srovnání s vydáním z roku 2020, což je největší počet přírůstků za poslední roky. To poskytne zahraničnímu kapitálu větší prostor pro rozvoj v Číně a přinese štědřejší výnosy.
Nedávno společnosti poskytující finanční služby, včetně Goldman Sachs Group a Morgan Stanley, zvýšily své prognózy hospodářského růstu Číny v roce 2023. Řada mezinárodních ekonomických institucí předpovídá, že vzhledem k tomu, že prevence a kontrola epidemií v Číně vstupuje do nové fáze, očekává se v letošním roce oživení celkového hospodářského provozu. Někteří analytici upozornili, že čínská ekonomika má silnou odolnost, velký potenciál a vitalitu a její role „akcelerátoru“ světové ekonomiky je nezastupitelná.
(pr)