AKTUALIZOVÁNO
Ústavní soud (ÚS) na dnešní tiskové konferenci potvrdil včerejší informace z médií, že odmítl stížnost Denisy Rohanové, kterou Nejvyšší správní soud (NSS) vyřadil z voleb prezidenta. Stížnost označil ÚS jako neopodstatněnou. Prezidentka České asociace povinných se tak s konečnou platností voleb nezúčastní.
Ministerstvo vnitra Rohanovou původně pro volbu prezidenta zaregistrovalo, NSS ale rozhodnutí zvrátil. Problém podle něj spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě v roce 2021, před vyhlášením nadcházejících prezidentských voleb. Končící poslanci či senátoři podle NSS nemohou takto »natáhnout« svůj politický vliv daleko za konec mandátu. Vnitro prý ke kandidátní listině Rohanové nemělo vůbec přihlížet.
Podle ústavních soudců je den vyhlášení voleb určujícím datem, pomyslnou »dělicí čárou«, která zahajuje volbu v širším slova smyslu a určuje počátek lhůty k podání kandidátních listin. Termín letošní volby prezidenta vyhlásil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) 27. června loňského roku. »V tomto ohledu je mimo jiné podstatné, že načasování rozhodnutí předsedy Senátu nebylo nijak zneužito. Volba nebyla vyhlášena ani nezvykle brzy, ani ‚na poslední chvíli‘,« stojí v nálezu soudce zpravodaje Radovana Suchánka, s nímž novináře seznámil generální sekretář soudu Vlastimil Göttinger. Ústavní soudci byli při rozhodování jednotní, žádný nesepsal odlišné stanovisko.
Rohanová si stěžovala, že rozhodnutí Ústavního soudu bylo jejím právníkům doručeno až v půl třetí odpoledne, tedy jen půlhodinku před tiskovou konferencí ÚS. Nechtěla ale předjímat své další kroky. »Nejdříve si musím spolu s právníky detailně přečíst odůvodnění Ústavního soudu,« řekla dnes pro iportaL24.cz Rohanová, která však již včera našemu médiu naznačila, že plánuje další právní kroky. »Co je zajímavé, že včera předseda Pavel Rychetský prohlásil, že Ústavní soud moji stížnost zamítl, a dneska jsem našla, že v odůvodnění stojí, že byla odmítnuta. To jsou naprosto rozdílné právní pojmy,« podivovala se Rohanová, která na Facebooku mj. uvedla, že »pod tlakem politické vůle« v naší zemi »zemřel zákon, právo a spravedlnost«.
Zůstává osmička kandidátů
Rohanová ve své stížnosti vycházela z toho, že v zákoně o přímé prezidentské volbě je stanoven poslední den, kdy lze podat přihlášku na ministerstvo vnitra, ale již se nespecifikuje den první. »To je ale vada zákona, ne moje,« uvedla Rohanová pro iportaL24.cz již dříve. »Nominující poslanci, konkrétně již bývalí, nebyli oprávněni k navržení stěžovatelky,« tlumčil dnes Göttinger novinářům stanovisko ÚS. Soud podle něj v napadených rozhodnutích neshledal zásah do práv stěžovatelky a s myšlenkou podat kandidátní listinu kdykoli se neztotožnil. Podle usnesení ÚS mohou kandidáti sbírat podpisy občanských podporovatelů už před oficiálním vyhlášením volby, poslanci a senátoři ale mohou kandidáty navrhovat až poté.
O Hrad se tak podle platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, podnikatel Karel Diviš, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Z voleb odstoupil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.
(pk)
Oprava: …..trochu UPRAVÍME K.H.Borovského……..
Když trochu uravíme K.H.Borovského, tak:
Ústavní soud to je samec a ne ňaká slota. Nesoudí dle paragrafů všechno jen od oka.
———–Čím víc peněz ze své kořisti exekutor získá, tím větší zaplatí daně. Peníze se vyperou přes státní rozpočet a tvoří část příjmů soudců -nejen ústavních. A Rohanová se kořisti exekutorů zastává a tím jedná proti zájmu soudců (a nejen jich) Jako prezidentka by , mimo jiné, jmenovala soudce a kdoví jestli by nevybrala ty , kteří by předložili nejnižší nabídku.
Volil bych ji….!