Koalice se radí, jak snížit schodek státního rozpočtu. Jednou z cest by měla být reforma daně z přidané hodnoty. Místo dvou snížených sazeb 10 a 15 procent by měla být jen jedna. Zda bude 13 nebo 14 procent zatím není jasné, ve hře ale také je, že snížená sazba DPH zůstane na 15 procentech. To povede ke zdražení části zboží a služeb. Opozice se záměrem vlády nesouhlasí.
O změně DPH hovořil v České televizi ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Od zavedení pouze dvou sazeb DPH si slibuje zvýšení příjmů státního rozpočtu a zjednodušení daní. »Určitě je na stole revize dvou snížených sazeb. Já si pamatuji debatu, když vznikala ta druhá snížená sazba. Tehdy já jsem byl proti, protože ten systém je tím pádem složitější,« řekl.
Se záměrem souhlasí premiér Petr Fiala (ODS). Při uvažovaných úpravách se ale kabinet chce podle něho vyvarovat zásadních skoků. V rozhovoru s ČTK uvedl, že ekonomičtí experti nyní propočítávají dopady případných změn. Osobně si myslí, že dvě sazby by prostředí zpřehlednily, zjasnily a přinesly by větší stabilitu.
»Chceme se vyvarovat nějakým skokům a chceme to opravdu důkladně propočítat. Musíme se bavit o tom, co by to přineslo, jak to bude vypadat, a musíme o tom vést taky důkladnou debatu v koalici. To že ODS dlouhodobě chtěla zjednodušit sazby DPH je pravda, ale musíme pro to mít většinu a musíme si být jisti dopady,« uvedl Fiala.
Při zvažování změny vláda podle něj také posoudí příklady některých zemí, které DPH na určité produkty dočasně snížily nebo zrušily, pak ale samy zjistily, že dopady na rozpočet jsou příliš vysoké.
Kola inflace se ještě více roztočí
Opozice se sjednocením dvou nižších sazeb DPH nesouhlasí. Podle ní by to mohlo vést ke zdražení části zboží a služeb. »Zatímco naši lidé jezdí nakupovat do Polska a Německa, Zbyněk Stanjura připravuje zavést vůbec nejvyšší sníženou DPH v EU. A tím ještě více roztočit kola inflace. Takhle vypadá heslo „nenecháme nikoho padnout“,« napsala na Twitteru Stanjurova předchůdkyně na ministerstvu financí a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Upozornila také, že ministr chce zvednout daně v době jedné z nejhorších krizí, kterou prožíváme. »Jsou tam prostě citlivé položky, jsou tam léky,« uvedla.
»My prosazujeme snížení DPH na potraviny. Fialova vláda ohledně cen potravin nedělá vůbec nic,« řekl v úterý ve Sněmovně předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Podle místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Jana Hrnčíře (SPD) hnutí nemůže akceptovat to, že by se z nejnižší, desetiprocentní sazby přeřadily do vyšší sazby položky, jako je vodné, stočné, léky a další věci.
Řada drobných podnikatelů může skončit
Bývalá předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá (KSČM) připomněla, že KSČM ještě před zavedením tří sazeb DPH prosazovala zavedení pouze dvou sazeb, a to 10 % a 19 %. S tímto návrhem však neuspěla. »Jakékoli zjednodušení v otázce nepřímých daní je určitě vítáno, nicméně je potřeba si uvědomit, že v současné době řešíme energetickou krizi, že inflace dosahuje 15,8 %, a to už samo osobě ty služby zdražuje, protože drobní podnikatelé musí promítnout zvýšené náklady do cen už v tuto chvíli,« řekla pro iportaL24.cz. Obává se, že pokud se jim za této situace zvýší ještě DPH, tak řada drobných podnikatelů bude nucena skončit podnikání. »Je otázka, jestli pak paradoxně nebudou vyšší náklady na sociální systém a může se stát, že nakonec to žádné peníze navíc do státního rozpočtu nepřinese,« míní Vostrá.
Je přesvědčena, že v tuto chvíli není vhodná doba zdražovat pro občany léky, knihy, vodné, stočné a další služby, protože cena těchto komodit už jde kvůli inflaci i tak nahoru. »Bavme se o zjednodušení systému, ale tento okamžik, co se týká ekonomiky, tomu určitě nepřeje,« dodala.
Vláda by se podle Vostré měla spíš zaměřit na hospodaření a na to, jak efektivně peníze využívá. Ze statistických údajů vládních institucí je totiž jasně vidět, že současná vláda je zadlužila daleko více než předchozí vlády. »Myslím si, že vláda by se měla spíš věnovat úsporám na této straně rozpočtu než zvyšovat nepřímé daně. Měla by se zabývat novým systémem progresivního zdanění i daně z příjmu. Několikrát jsme to navrhovali, nikdy jsme nebyli vyslyšeni, ale myslím si, že to je daleko lepší cesta než zvyšování nepřímých daní, což DPH je,« dodala Vostrá.
Snaha vlády zbídačovat vlastní obyvatelstvo
Bývalý premiér Jiří Paroubek poukázal na to, že zvýšení DPH poškodí nízkopříjmové a středně příjmové vrstvy obyvatel. »Je to neuvěřitelná snaha vlády zbídačovat vlastní obyvatelstvo, přitom blábolí každý den o tom, jak je potřeba podporovat Ukrajinu, vyhazovat stamiliony na zbrojení a na druhé straně se utahuje řemen českému obyvatelstvu,« řekl pro iportaL24.cz. Vládě by doporučil, aby místo zavádění něčeho, co ještě více »oškube« lidi, vedla debatu o progresívním zdanění především velkých firem, ale také jednotlivců s abnormálními příjmy vysoce překračujícími průměrnou mzdu.
Kompenzace formou zvýšení slev na dani
Ministrův plán jednoznačně podporuje koaliční TOP 09. »Myslím si, že je důležité, abychom sjednotili sazby na dvou, nikoliv měli tři. My bychom si dokonce představovali, abychom měli jenom jednu sazbu, ale je nám jasné, že je to neprosaditelné,« uvedla předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Další vládní strany jsou ochotné o spojení nižších sazeb jednat.
»My bychom chtěli jenom ty citlivé komodity, které je potřeba zvážit, dát do té nejnižší sazby,« uvedl předseda sněmovního rozpočtového výboru Josef Bernard (STAN).
Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek novinářům řekl, že Piráti jsou připraveni za určitých podmínek podpořit zavedení jedné nižší sazby DPH. »Za Piráty je priorita, aby v nižší sazbě byly základní potraviny, a zejména, aby tam přibyla zelenina a ovoce Naopak navrhujeme, aby se některé položky, jako například sladké limonády, které jsou ve snížené sazbě DPH, přeřadily do základní sazby,« řekl novinářům. Pokud ale má podle něj docházet ke zvýšení výdajů pro rodiny, tak musí dojít i ke kompenzaci. »Tou kompenzací pro rodiny by mělo být zvýšení slev na dani,« prohlásil Michálek.
Koaliční lídři se chtějí na změnách v DPH dohodnout do konce února.
Miliardy navíc pro státní rozpočet
V ČR platí tři sazby DPH. Nejvyšší 21procentní sazba pokrývá většinu zboží a služeb, od oblečení přes obuv, nábytek až po elektřinu.
Snížená 15procentní daň platí třeba na potraviny, nealkoholické nápoje, zdravotnické prostředky či řezané květiny. Nejnižší 10procentní daň je například u léků, novin, knih, u stravovacích služeb a ubytování, platí také pro kadeřnictví a holičství, pro opravy jízdních kol, obuvi, úpravy oděvů, prodej točeného piva, nebo vodné a stočné.
Přeřazení některých položek do vyšší sazby může přinést státu miliardy korun, výraznější růst sazeb až desítky miliard korun ročně.
(jad)
Vlada nás chce sedrit z kůže. Fialovej hnus!