Z katolické církve v Rakousku loni vystoupilo rekordních 90 808 lidí. Jeden hlavní důvod pro to podle agentury APA neexistuje. V devítimilionové zemi bylo na konci roku 4,73 milionu registrovaných katolíků, což znamená meziroční pokles o 1,96 procenta z původních 4,83 milionu, vyplývá ze dnes zveřejněné statistiky. Z církve tak loni vystoupilo více lidí než v roce 2010, kdy jich bylo 85 960.
Už v roce 2021 byl počet odchodů z katolické církve v Rakousku poměrně vysoký – 72 222. Šlo o druhou nejvyšší hodnotu po roce 2010, kdy se mnoho věřících ke katolické církvi obrátilo zády po skandálech spojených se sexuálním zneužívání, jehož se dopouštěli kněží a další pracovníci církve.
»Aktuálně vysoké počty odchodů mohou být spojeny s odstupem od církve, který se u mnoha lidí loni zvětšil kvůli pandemii,« poznamenala agentura Kathpress. Podle údajů z diecézí tento trend v minulém roce ještě posílila napjatá celková ekonomická situace. A to navzdory tomu, že diecéze věřícím kvůli koronavirové pandemie vycházely vstříc při odpouštění církevních daní.
Některé věřící mohla podle APA loni rozhněvat i proticovidová opatření vyhlášená církví. Podle agentury ale nebyla přísnější než v jiných oblastech.
Členství v církvi je v Rakousku úředně evidováno, protože z něj vyplývá placení církevní daně, která je pro registrované členy povinná. Ze stejného důvodu jsou registrovány i odchody z církve – dotyčný přestává příslušnou daň platit. Církevní daň, či přesněji příspěvek na církev, aktuálně v Rakousku činí 1,1 procenta ze zdanitelného příjmu poníženého o 57 eur (zhruba 1370 korun) a případně další úlevy pro rodiče či seniory.
(čtk)
Babi z Prahy je zavrhla mnohem dřív asi měla proč….