Od 8. ledna 2023 jsou u infekce novým koronavirem v Číně zavedena kontrolní opatření »třídy B v kategorii B«. Podle zákona o zdraví a karanténě na hranicích nebudou pro vstupující personál a zboží přijímána žádná opatření pro karanténu infekčních chorob. Výjezdový cestovní ruch čínských občanů se také spořádaně obnovil. Podle údajů z cestovní platformy dosáhl počet příchozích a odchozích objednávek letenek na cesty téhož dne vrcholu od března 2020.
Čína se na tento den připravovala tři roky. Po náročném boji s epidemií Čína proaktivně upravila svou politiku prevence epidemie podle času a situace, což vede k lepší koordinaci prevence a kontroly epidemie s hospodářským a sociálním rozvojem, a také usnadňuje výměnu čínského a zahraničního personálu. Bloomberg poznamenal: »Snazší přístup do Číny a z Číny bude přínosem pro mnoho zemí po celém světě, které se spoléhají na čínské turisty.« Mnoho mezinárodně uznávaných ekonomických institucí poukázalo na to, že se očekává, že čínská ekonomika urychlí oživení, což je dobrá zpráva pro globální ekonomiku.
Objevily se však i podivné věci – někteří američtí politici a média, kteří dříve volali po »uvolnění čínské protiepidemické politiky«, otočili k útoku na úpravy čínské protiepidemické politiky, mluvili o »nedostatečné přípravě« a tak dále a zavedli omezení vstupu vůči čínským turistům. Tento pokrytecký styl dvojího metru odhalil jejich temnou psychologii.
V posledních třech letech byl celosvětový boj proti epidemii plný útrap jako maraton. Čína vždy využívala stability principu prevence epidemie a pružnosti opatření pro prevenci epidemie k boji proti epidemii. Když se ohlédneme zpět, každé preventivní a kontrolní opatření, které Čína v posledních třech letech přijala, byl závod s časem a zápas s virem. Každé opatření má získat větší prostor pro iniciativu a odezvu, v co největší míře chránit bezpečnost života a zdraví lidí a minimalizovat dopad epidemie na ekonomický a sociální rozvoj.
Během těžkého období epidemie Čína přijala přísnou politiku prevence epidemie a postupně vyhrála bitvy ve Wu-chanu, Chu-peji a Šanghaji. Čína účinně odolala dopadu pěti vln globální epidemie a výrazně snížila míru závažných onemocnění a úmrtnosti.
Náhlé propuknutí covid-19 před třemi lety otestovalo čínskou lékařskou a zdravotní péči a systémy kontroly nemocí. To však také přimělo Čínu, aby zlepšila svůj systém kontroly nemocí a posílila svou rezervu zdrojů pro kritickou péči. Současně se výrazně zlepšilo zdravotní povědomí a gramotnost Číňanů a postupně se zlepšily jejich možnosti osobní ochrany. Ty vytvořily příznivé podmínky pro to, aby Čína upravila svou politiku prevence epidemií.
Čína vyhrála strategickou iniciativu díky vytrvalosti a díky vytrvalosti vytvořila optimalizované podmínky. To, co Čína vybojovala v posledních třech letech, byla připravená bitva, která je zcela odlišná od pasivního uvolnění americké strany.
V současnosti Čína prochází obdobím změny politiky prevence epidemií a je nevyhnutelné, že se setká s problémy. Lidé viděli, že Čína vynakládá veškeré úsilí, aby zajistila hladký přechod politiky prevence epidemií. Čínská vláda mobilizuje všechny zdroje na ochranu klíčové populace, jako jsou starší lidé se základními chorobami, těhotné ženy a děti, a dělá vše, co je v jejích silách, aby snížila výskyt závažných onemocnění a úmrtí. Na základě vědeckého hodnocení je epidemická situace v Číně obecně kontrolovatelná.
Není těžké vědět, co se stalo. Tři roky účinného boje proti epidemii přinesly čínskou prevenci a kontrolu epidemie do nové fáze a je to také silný impuls pro světovou ekonomiku. Naproti tomu američtí politici se musí ptát sami sebe: Přemýšleli jste vážně o prevenci epidemie? Jak velká je mezera v prevenci epidemie v USA? Kolik škod přinesla americká protiepidemická politika Spojeným státům a světu?
Také v posledních třech letech byla vláda USA pasivní a ochablá tváří v tvář epidemii a opakovaně promeškala období okna v boji proti epidemii. Zejména na popud některých bezskrupulózních politiků se v americké společnosti rozšířily antiintelektuální a protivědecké nálady, které se staly spoluviníky šíření viru. Dá se říci, že epidemická katastrofa, se kterou se setkaly Spojené státy, není jen přírodní katastrofou, ale také katastrofou způsobenou člověkem, způsobenou selháním politik veřejného zdraví a selháním politického systému.
V současné době jsou ve Spojených státech rozšířeny různé viry a lidé trpí. Místo toho, aby uvažovali o svém vlastním zanedbávání povinností, tito američtí politici pošpinili protiepidemickou účinnost Číny a pokračovali v politizaci epidemie, aby prohloubili rozpory. Tak špatný výkon, takový opovrženíhodný pokus!
8. leden byl pro Čínu a svět nový začátek a většina zemí světa tento krok Číny uvítala.
(pr)
FOTO – CRI