Jak je to se zvěstmi ohledně čínských vakcín?

Michaeleen Doucleff, novinář vědeckého kanálu amerického rozhlasu NPR nedávno uveřejnil článek »Čínské vakcíny proti covid-19: Jsou účinné? (China’s covid vaccines: Do the jabs do the job?)«, a objasnil zvěsti ohledně účinnosti a bezpečnosti čínských vakcín proti covid-19. Jak tomu tedy podle vědeckého redaktora skutečně je?

Čína je uprostřed svého prvního velkého nárůstu případů covid-19, který je jedním z největších na světě. Na začátku prosince vydala nová opatření proti covid-19 a nyní vědci odhadují, že by mohla každý den čelit více než 10 milionům nových případů. Několik týmů předpovídá, že v příštích několika měsících by mohlo zemřít několik set tisíc lidí, možná více.

Existují také obavy, že rozšíření covid-19 v Číně by mohlo vést ke vzniku nových variant, ale varianty se mohou objevit kdekoli na světě, protože covid-19 stále cirkuluje.

Skutečný počet obětí – a celkový dopad tohoto nárůstu – závisí ale do značné míry na jednom klíčovém faktoru: jak dobře fungují čínské vakcíny.

Dvě hlavní vakcíny používané v Číně jsou CoronaVac a Sinopharm, obě vyvinuté a vyrobené v Číně. Téměř 90 procent populace dostalo alespoň dvě dávky jedné z těchto vakcín.

Pověsti a dezinformace o vakcínách proti covid-19 se šíří bez ohledu na to, kde jsou vyrobeny. Jak ale uvedla NPR, takové mýty a mylné představy jsou zvláště problematické u vakcín vyrobených v Číně. Problémy s minulými vakcínami vedly k tomu, že část populace byla znepokojena vakcínami proti covid-19 vyrobenými v Číně.

Dezinformace o těchto vakcínách pocházejí nejen z Číny nebo ze sociálních médií, říká globální výzkumník v oblasti zdraví Si Čchen z Yaleovy university. »Americká média sdílela mnoho dezinformací o čínských vakcínách,« řekl Chen. »Čtu články z čínských i anglických médií a vidím některé nové články, například z Fox News a dalších, přeložené do čínštiny,« dodal. Nové články v USA dokonce zpochybňují účinnost těchto vakcín, a to navzdory skutečnosti, že obě byly schváleny Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Vzhledem k tomu, že v Číně v příštích měsících pravděpodobně onemocní covid-19 více než 700 milionů lidí, myslíme si, že by byl vhodné ponořit se hluboko do vědy o čínských vakcínách a analyzovat, co data ukazují, zejména pokud jde o dva hlavní aspekty vakcín: účinnost a bezpečnost.

Fáma č. 1: Slyšel jsem, že čínské vakcíny moc dobře nefungují? Je to pravda?

»Ne, to není pravda,« říká epidemiolog Ben Cowling z Hongkongské univerzity, »Náš výzkum v Hongkongu ukázal, že to není pravda. Nemám obavy o účinnost čínské vakcíny,« dodal.

Čínské vakcíny nejsou »mRNA vakcíny«, jako ty, které vyrábí Pfizer a Moderna. Místo toho CoronaVac i Sinopharm používají starší, ale osvědčenou technologii: obsahují inaktivovanou – nebo usmrcenou – formu viru SARS-CoV-2.

Ale – a to je klíčové – podle studie Cowlinga a jeho týmu, zajišťovaly čínské vakcíny stejnou ochranu proti závažným onemocněním jako vakcíny mRNA pro dospělé pod 60 let.

Minulou zimu zaznamenal Hongkong masivní nárůst infekcí kmenem Omicron. A tato epidemie umožnila Cowlingovi a jeho kolegům otestovat, jak dobře si čínská vakcína CoronaVac vedla ve srovnání s vakcínou Pfizer. Asi polovina populace v Hongkongu byla očkována CoronaVac a druhá polovina byla očkována vakcínami Pfizer. Celkem bylo podáno více než 13 milionů dávek 7,4 milionu lidí z Hongkongu.

A hádejte, co se stalo? »Velmi jasně jsme ukázali, že obě vakcíny poskytují vysokou úroveň ochrany před vážným onemocněním covid-19,« říká Cowling.

Ve studii Cowling a jeho tým analyzovali data z asi 20 000 případů covid-19, od mírných po fatální. Zjistili, že dvě dávky jedné vakcíny nabídly vysokou úroveň ochrany před závažným onemocněním pro dospělé pod 60 let. Konkrétně dvě dávky vakcíny Pfizer nabízely 95 až 97procentní ochranu, zatímco dvě dávky CoronaVac měly mezi 89 a 94procentní účinností, což minulý říjen oznámil tento tým v časopise Lancet Infectious Disease.

U starších dospělých se vakcína Pfizer ukázala významně účinnější po pouze dvou dávkách. Konkrétně vakcína Pfizer nabídla pro tuto skupinu asi 87 až 92procentní ochranu, zatímco CoronaVac nabídla pouze 64 až 75procentní ochranu. Cowling však zdůrazňuje, že další posilovací – nebo třetí dávka – CoronaVac zvedla ochranu na přibližně 98 procent, stejná ochrana byla pozorovaná i u tří dávek Pfizer.

»Tři dávky jedné vakcíny mají velmi dobrou úroveň ochrany,« řekl Cowling. A pamatujte, že odborníci na zdraví v USA také doporučují, aby lidé nad 60 let dostávali alespoň tři dávky vakcíny Pfizer nebo Moderna.

Cowling si myslí, že dezinformace o vakcínách CoronaVac a Sinopharm mohou pramenit z počátečních údajů, které zkoumají účinnost vakcín proti infekci (ne proti závažnému onemocnění).

Počáteční údaje zjistily, že čínské vakcíny mají nižší úroveň ochrany proti infekci než vakcíny mRNA. »Něco kolem 50 nebo 60procentní účinnosti,« řekl Cowling. Naproti tomu vakcíny Pfizer a Moderna zpočátku vykazovaly extrémně vysokou hladinu ochrany před symptomatickými infekcemi proti původním kmenům viru. Ale se vznikem variant, jako je Delta a Omicron, byly nakonec všechny vakcíny v podstatě neúčinné proti infekci, zejména více než tři až čtyři měsíce po inokulaci.

Mezitím panuje určitá nejistota ohledně životnosti této ochrany proti závažným onemocněním. Jedna studie v Brazílii, která analyzovala případy covid-19 u více než tří 3 milionů lidí, zjistila, že ochrana proti závažnému onemocnění zmizela rychleji u CoronaVac než u vakcíny Pfizer. Tato studie však nedělila údaje podle věku a další studie ukázaly, že ochrana, celkově, klesá rychleji u starších lidí. Čínští zdravotničtí úředníci však doporučují seniorům a lidem s oslabeným imunitním systémem čtvrté očkování nebo druhý posilovač, oznámil Global Times začátkem tohoto měsíce.

Fáma č. 2: Slyšel jsem, že čínské vakcíny nejsou bezpečné nebo nebyly testovány velmi dobře. Je to pravda?

V počátečních klinických studiích pro CoronaVac a Sinopharm vědci testovali vakcíny pouze u dospělých pod 60 let, říká epidemioložka Jennifer Bouey z Univerzity Georgetown a neziskové společnosti Rand Corporation. Kromě toho se první dvě vakcinační kampaně v Číně nezaměřovaly na seniory.

Toto vyloučení z pokusů i z kampaní na očkování vedlo k relativně nízké míře očkování mezi staršími lidmi v Číně. »A také to vedlo k obavám z toho, zda jsou vakcíny bezpečné a účinné pro seniory,« vysvětlila Bouey.

Od té doby však byly CoronaVac i Sinopharm testovány ve více než tuctu mezinárodních studií, včetně jedné v Turecku s asi 12 000 účastníky, jedné v Brazílii s více než 3 miliony účastníky a jedné v Chile, která zkoumala více než 10 milionů očkování. V jedné studii konkrétně zaměřené na bezpečnost CoronaVac, vědci na Univerzitě São Paulo dohlíželi na imunizaci asi 12 000 lidí. Zdokumentovali »67 závažných nežádoucích událostí…, žádná z nich nesouvisela s očkováním,« uvedl tým. Vzhledem k těmto výsledkům »dosud dostupné údaje naznačují, že Sinovac-CoronaVac je obecně dobře tolerována a v souladu s bezpečnostním profilem jiných licencovaných inaktivovaných vakcín,« napsala WHO v květnu 2021.

CoronaVac a Sinopharm byly podány několika miliardám lidí ve více než 100 zemích. V roce 2021 představovaly asi polovinu všech očkování po celém světě. »Nikdy jsem neviděla žádné zprávy o závažných vedlejších účincích u těchto vakcín,« řekla Bouey.

Počáteční obavy o bezpečnost, zejména u seniorů, však pokračovaly. »Lékaři v Číně si nejsou jisti, zda jsou vakcíny pro seniory bezpečné,« řekla Bouey. »Takže existuje nedůvěra a zmatek ohledně těchto vakcín, které vláda tak silně tlačila. Četla jsem docela mnoho dezinformací o vedlejších účincích vakcín na čínských sociálních médiích,« dodala.

Čínská vláda dělala jen velmi málo, aby tomu čelila, dodala. Vláda by pravděpodobně měla dělat více, aby přesvědčila lidi, že tyto vakcíny jsou bezpečné pro seniory a zranitelné skupiny. Protože tito lidé potřebují nejen nejvíce ochrany, řekla, potřebují nejvíce očkování. »Senioři a zranitelní lidé potřebují častější posilovací dávky,« uvedla.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy