McCarthy byl zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů

AKTUALIZUJEME

Lídr republikánské většiny Kevin McCarthy byl dnes v 15. kole zvolen předsedou americké Sněmovny reprezentantů. Uvedly to tiskové agentury. McCarthy se tak stává novou trojkou mezi americkými politiky po americkém prezidentovi a jeho viceprezidentce.

Volba trvala déle než čtyři dny a při 13. kole se stala pátou nejdelší v dějinách Sněmovny reprezentantů. Ve 14 předchozích kolech McCarthy neuspěl kvůli odporu oponentů uvnitř strany.

Schůze sněmovny byla před závěrečnými dvěma koly na několik hodin přerušena. McCarthy vyjádřil optimismus, že se mu nakonec podaří získat podporu zbývajících oponentů ve straně. Aby získal jejich hlas, nabídl jim řadu ústupků. Ve 14. kole mu chyběl už jen jeden hlas.

Dokud není zvolen předseda, je Sněmovna reprezentantů paralyzovaná. Noví poslanci ani nesmějí složit přísahu.

McCarthy měl v boji o předsednický post podporu drtivé většiny své sněmovní frakce i exprezidenta Donalda Trumpa, proti se však postavila dvacítka členů, kteří vzhledem k jen těsné republikánské většině ve sněmovně mohli proces blokovat. V projevech zdůrazňovali, že »Washington nefunguje« a že McCarthyho nepovažují za správného člověka pro systémovou změnu. Podle agentury Reuters konzervativci, kteří dlouho odmítali McCarthyho podpořit, považují tohoto politika za ideologicky nespolehlivého. Změnu přinesly až ústupky ze strany republikánské většiny.

McCarthy je spojencem bývalého prezidenta Trumpa, podle médií patří k popíračům výsledků minulých prezidentských voleb. Po předloňském lednovém útoku Trumpových příznivců na Kongres ale McCarthy podle deníku The New York Times poprvé veřejně přisoudil Trumpovi podíl na událostech. »Prezident nese zodpovědnost za středeční útok davu výtržníků na Kongres. Měl okamžitě počínání davu odsoudit, když viděl, co se odehrává,« řekl podle listu.

Trump si pak podle zdroje obeznámeného se situací kvůli tomu v soukromí na McCarthyho stěžoval svým poradcům. Kongresman později otočil a prohlásil, že Trump dav ke vtrhnutí do Kapitolu nevyprovokoval. I McCarthy se postavil proti chystanému impeachmentu a také odmítl návrh na zřízení komise pro vyšetření nepokojů 6. ledna. Podle médií se Trump a McCarthy usmířili na schůzce koncem ledna 2021, po které bývalý prezident oznámil, že chce v příštích volbách do Sněmovny reprezentantů pomoci republikánům získat většinu. Trump také údajně po schůzce odložil myšlenku na založení vlastní strany, což by patrně mělo zničující dopad na vyhlídky republikánů v budoucích volbách.

Po volbách v listopadu 2020 se podle komentátorů zvětšila polarizace uvnitř Republikánské strany, a to mezi hlasitými příznivci Donalda Trumpa a těmi, kteří by byli rádi, aby se strana vydala novým směrem a od Trumpova odkazu se distancovala. Řada čelných republikánů, včetně McCarthyho, se podle médií snaží v rámci zachování vlastní pozice balancovat mezi oběma tábory.

Předloni v listopadu, když sněmovna schválila obří investiční balík prezidenta Joea Bidena, McCarthy využil svého přednostního práva předstoupit před kongresmany a pronesl více než osm a půl hodiny dlouhý projev, který jednání natáhl až do druhého dne. Překonal tím dosavadní rekord demokratky Nancy Pelosiové, která v roce 2018 přišla s asi osmihodinovým vystoupením.

Stanice CNN loni na podzim uvedla, že pokud se republikánům podaří získat většinu ve sněmovně, budou chtít prosadit větší kontrolu nad pomocí, kterou USA poskytují Ukrajině. Podle zdroje CNN republikáni zřejmě nebudou chtít krátit vojenské dodávky, škrty by však mohly nastat v pomoci do mimovojenských oblastí. O plánech podle CNN jednal McCarthy s bezpečnostními experty strany. »McCarthy neřekl, že nebudeme utrácet peníze. McCarthy řekl, že se budeme zodpovídat za každý utracený dolar daňovým poplatníkům,« řekl CNN jeden z účastníků jednání.

McCarthy ve sněmovně zasedá od ledna 2007, zastupuje Kalifornii. Od ledna 2011 byl stranickou trojkou ve sněmovně, působil ve funkci označované v americkém politickém systému jako whip (naháněč). V červnu 2014 ho republikáni zvolili do pozice šéfa republikánské většiny ve sněmovně. Nahradil tak tehdejšího druhého nejmocnějšího muže strany ve sněmovně Erika Cantora, který neuspěl ve stranických primárkách a z postu odstoupil. Americká média tehdy McCarthyho označila za spojence tehdejšího republikánského předsedy sněmovny Johna Boehnera a také za kompromisního politika, který se rychle vyšplhal ve stranické hierarchii.

V říjnu 2015, poté, co dosavadní šéf sněmovny Boehner oznámil záměr odstoupit do konce října z funkce a odejít i z Kongresu, byl McCarthy považován za jeho nástupce. McCarthy se však překvapivě vzdal kandidatury, podle médií ho k tomu přimělo konzervativní křídlo republikánů. Šéfem sněmovny byl nakonec zvolen rozpočtový expert republikánů Paul Ryan.

Když se v lednu 2017 stal Trump prezidentem, McCarthy oznámil, že se republikánští zastupitelé pustí do likvidace desítek federálních nařízení ve snaze skoncovat s dědictvím vlády Baracka Obamy. Republikánská strana tehdy označila odstranění »pozůstatků Obamovy byrokracie« za jeden ze svých prioritních úkolů spolu se zrušením sporného systému zdravotního pojištění a úpravou daňových zákonů.

Poté, co Ryan v dubnu 2018 oznámil, že se už nebude ucházet o znovuzvolení, podpořil tehdy za svého nástupce do funkce vůdce republikánské většiny v komoře McCarthyho. »Všichni si myslíme, že Kevin je ten správný člověk,« řekl tehdy Ryan. Sněmovnu však ve volbách po osmi letech ovládli demokraté, kteří zvolili za předsedkyni Nancy Pelosiovou. Po dalších volbách v listopadu 2020, které byly zároveň volbami prezidentskými, Pelosiová post šéfky sněmovny obhájila, ale těsnou většinou, když obdržela 216 hlasů, zatímco McCarthy 209.

McCarthy jako vůdce republikánské menšiny měl s Pelosiovou napjaté vztahy. Například Pelosiová McCarthyho podle tisku nazvala »blbcem«, když komentovala McCarthyho stížnosti na nařízené roušky v Kongresu kvůli pandemii covidu-19. McCarthy zase pořádal na schodech Kapitolu tiskovou konferenci s názvem »Vyhoďte Nancy Pelosiovou«, kde ji nazval autoritářkou a »chromou kachnou«, jak se v USA někdy označují lídři s omezenou mocí na konci svého mandátu.

McCarthy je jedním z pravicových politiků, kteří se začátkem minulé dekády svezli na úspěchu takzvané Tea Party, lidového pravicového populistického hnutí, jež se zrodilo jako opozice proti vládě demokrata Baracka Obamy.

McCarthy se narodil 26. ledna 1965 ve městě Bakersfield v Kalifornii, má irské a italské předky. Studoval na Bakersfield College, poté na pobočce Kalifornské státní univerzity v Bakersfieldu. Od roku 1992 je ženatý, má dvě děti. Do politiky se zapojil jako člen republikánské mládeže, předsedal kalifornským mladým republikánům. V roce 2002 byl zvolen do dolní komory kalifornského parlamentu, o rok později se zde stal republikánským vůdcem. Do Sněmovny reprezentantů poprvé kandidoval za 22. kalifornský okres poté, co suverénně vyhrál republikánské primárky.

(cik, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy