Číně vždy záleželo na životech, covidu navzdory

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Mao Ning dnes na tiskové konferenci vysvětlovala, jaká prevenční a kontrolní opatření Čína přijme pro svůj personálů poté, co od 8. ledna zavede »řízení infekčních onemocnění třídy B« pro covid-19.

Mao Ninguvedla, že podle požadavků v rámci Oznámení o prozatímních opatřeních pro výměnu čínského a zahraničního personálu bude od 8. ledna personál přijíždějící do Číny muset provést test nukleových kyselin 48 hodin před odjezdem. Ti, kdo mají negativní výsledek, mohou přijet do Číny bez žádosti o zdravotní předpis od čínských ambasád a konzulátů v zahraničí. Výsledky vyplní do celního zdravotního prohlášení. Pokud je výsledek pozitivní, příslušný personál se vrátí do Číny až poté, co se stane negativní. Pokud je zdravotní prohlášení vstupujícího personálu normální a v rutinní karanténě v celním doku neexistuje žádná abnormalita, může jít volně na veřejnost. Osoby s abnormálním zdravotním prohlášením nebo horečkou a jinými příznaky musí být celními orgány testovány na antigen a osoby s pozitivními výsledky mohou být izolovány doma nebo se o sebe samy postarat, pokud jsou to asymptomaticky infikované osoby nebo lehké případy bez jiných závažných onemocnění.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price přitom uvedl, že Čína postrádá transparentnost ve sdílení epidemických informací. Čína by měla poskytnout více informací o epidemické situaci. Tisková tajemnice Bílého domu Karine Jean-Pierre doplnila, že Spojené státy a další země přijaly zdravotní opatření proti turistům přijíždějícím z Číny, aby ochránily své občany, a Čína by neměla přijímat reciproční opatření. Mao Ning se k tomu vyslovila v tom smyslu, že od vypuknutí epidemie se Čína vždy držela zásady lidé na prvním místě a životy na prvním místě, vynaložila veškeré úsilí na ochranu bezpečnosti životů a zdraví lidí a účinně koordinovala prevenci a kontrolu epidemie a hospodářský a sociální rozvoj. Čína vždy zodpovědně sdílela informace a údaje s mezinárodním společenstvím.

Podle neúplných statistik uskutečnila Čína během posledních tří let více než 60 technických výměn s WHO a od vydání »nových deseti pravidel« provedla dvě výměny. Čína také nadále sdílí údaje o genech viru případů infekce covid-19 prostřednictvím globální sdílené databáze pro chřipky. Zdravotníci z mnoha zemí uvedli, že pro Čínu není třeba ukládat zvláštní vstupní omezení. Ať už jde o ochranu životů a zdraví čínského lidu nebo o podporu globální solidarity v boji proti epidemii a podporu obnovy a růstu světové ekonomiky, čínská vláda přijala odpovědná politická opatření, vynaložila své nejlepší úsilí a provedla důležité pozitivní příspěvky.

Mao Ning poukázala také na to, že někteří lidé ze strany USA nedávno učinili mnoho připomínek k optimalizaci a úpravě čínských domácích politik na prevenci a kontrolu epidemie. Také jsme si všimli, že mnoho lidí řeklo, že kdyby Spojené státy nezpolitizovaly epidemii, ale reagovaly by zodpovědně s postojem život na prvním místě, jako čínská vláda, epidemická situace ve Spojených státech a po celém světě by se nevyvíjela tak, jaká je dnes. »Upřímně doufáme, že se všechny strany zaměří na boj s epidemií samotnou, vyhnou se politicky motivovaným slovům a činům, posílí solidaritu a budou společně pracovat na co nejrychlejším překonání epidemie,« uvedla.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii nedávno zveřejnila třetí hodnotící zprávu Technické pracovní skupiny pro likvidaci jaderně kontaminované vody ve Fukušimě v Japonsku. Mluvčí Mao Ning k tomu řekla, že Čína vzala na vědomí příslušnou zprávu Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Z předběžného hlediska se zpráva zaměřuje na likvidaci jaderně kontaminované vody z Fukušimy a její dopad na životní prostředí a navrhuje metody a plány pro hodnocení a přezkum relevantních údajů.

Mao Ning poukázala na to, že zpráva nedospěla k závěru v tak důležitých otázkách, jako je pravost a přesnost údajů o jaderně kontaminované vodě z Fukušimy a zda metody shromažďování údajů splňují bezpečnostní normy, což vysoce znepokojuje všechny strany.

Výše uvedená zpráva opět ukazuje, že je zcela rozumné, aby se mezinárodní společenství obávalo o přesnost údajů o jaderně kontaminované vodě z Fukušimy, o účinnost čisticích zařízení a o nejistoty dopadu na životní prostředí. Vzhledem k tomu, že technická pracovní skupina Mezinárodní agentury pro atomovou energii stále pracuje a nedospěla k žádným závěrům, jsou schválení plánu vypouštění jaderně kontaminované vody do moře Japonskem a přípravy na vypouštění do moře bezohledné a nezodpovědné.

Mao Ning se vyslovila v tom smyslu, že vypouštění jaderně kontaminované vody do moře není v žádném případě soukromou záležitostí Japonska. Opět vyzýváme Japonsko, aby věnovalo pozornost legitimním a rozumným požadavkům mezinárodního společenství, plně konzultovalo se sousedními zeměmi, ostrovními zeměmi v Tichomoří a dalšími zúčastněnými stranami a příslušnými mezinárodními institucemi, účinně likvidovalo jaderně kontaminovanou vodu otevřeným, transparentním, vědeckým a bezpečným způsobem, a přijalo přísný dohled Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy