Svět vstupuje do nového roku 2023. Kvůli časovému posunu ho jako první od 11.00 SEČ vítají obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí tichomořského státu Kiribati. O hodinu později začal nový rok také na Novém Zélandu.
Velké oslavy se očekávají v Austrálii, na rozdíl od předchozích dvou let je už nebudou omezovat koronavirové restrikce. Předpokládá se, že na nábřeží v Sydney se sejde více než milion lidí, aby shlédli novoroční ohňostroj.
Sydney je jedno z prvních velkoměst, které nový rok přivítá. Tamní oslavy spojené s ohňostrojem na pozadí ikonické budovy místní opery obvykle sledují televizní diváci z celého světa, píše agentura Reuters.
Nový rok na Zemi přichází postupně, západně od takzvané datové hranice. Tato mezinárodně uznávaná linie, která prochází přibližně 180. poledníkem zeměpisné délky, je hranicí, po jejímž překročení je nutné změnit datum.
Stát Kiribati kdysi protínala datová hranice, den se proto lišil na západní a východní části souostroví. V roce 1995 však Kiribati posunulo tuto linii tak, aby všechny jeho ostrovy měly stejný den v přibližně stejnou dobu. Zajistilo si také příliv turistů, kteří sem přijíždějí na oslavy příchodu nového roku. Celé souostroví se táhne přes tři časová pásma a střídání starého a nového roku tedy na Kiribati skončí ve 14.00 SEČ.
Atol Kiritimati leží více než 2000 kilometrů jižně od Honolulu na americkém souostroví Havaj, kde se ale příchod nového roku slaví o celý den později. Největším městem je Tabwakea s 3000 obyvateli.
Kiritimati má ze všech atolů na světě největší plochu souše – asi 388 čtverečních kilometrů. Obývá ho přibližně 6500 obyvatel. Kiritimati představuje více než 70 procent celkové plochy souše souostroví Kiribati, které tvoří 33 tichomořských ostrovů a atolů.
(jb, čtk)
„levný chleba stejně nebude“…