Vláda by měla pravidla vyplácení příspěvku na dítě projednat ve středu. Kritika ale neutichá: Je to nesystémové a nedostatečné!

Vláda by mohla ve středu projednávat návrh přesných pravidel pro vyplácení příspěvku 5000 Kč na dítě do 18 let pro rodiny s ročním příjmem do milionu korun hrubého. Jednorázová dávka má podle kabinetu zmírnit dopady zdražování. Kritika ovšem neutichá, stále více rezonují hlasy, považující tento nápad za nesystémový, ale i směšný.

Jak by se mělo o podporu žádat a jaké podmínky bude nutné splnit, není zatím jasné. Nastavení upraví zákon, který předloží kabinetu ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten podrobnosti dosud nechtěl zveřejnit. Uvedl pouze, že by vyřizování mělo být co nejjednodušší a domácnosti by peníze měly mít do konce srpna. Podle vyjádření náměstka ministerstva práce pro informační technologie Karla Trpkoše by se žádosti nejspíš mohly podávat přes Czech Pointy.

»Systém vymyšlen máme. Finalizujeme legislativní text, který předpokládám, že předložím na jednání vlády příští týden, kde bych pak řekl nejenom všechny detaily a konkrétní podmínky pro čerpání, ale zároveň i celý ten způsob žádání, administrace a tak dále. Až to příští týden vláda schválí, tak to logicky odprezentujeme jako ucelený soubor informací, ať neříkáme vždy jen dílčí informaci,« řekl tento týden po jednání vlády Jurečka.

Vláda se na záměru vyplatit domácnostem na dítě 5000 korun dohodla 27. dubna. Jurečka tehdy oznámil, že by na státní příspěvek měly mít nárok domácnosti s příjmem do milionu korun čistého. Po třech dnech sdělil, že se spletl a jedná se o hrubou částku. Do mimořádné dávky by mělo putovat zhruba deset miliard korun. Podle kabinetu je pomoc adresná.

Z ekonomického hlediska je to nesmysl!

Podle některých expertů na sociální politiku je ale dávka téměř plošná a nedostanou ji jen nejbohatší. Odborníci doporučovali navýšení příspěvku na bydlení a přídavků na děti a rozšíření okruhu jejich příjemců. Organizace na podporu samotných rodičů poukazují na to, že jednorázová pětitisícovka samoživitelům a samoživitelkám příliš nepomůže, zvýšené náklady mají každý měsíc. Kritikou nešetří ani odbory. Postup kritizují také opoziční politici, kteří prosazují plošnou podporu. Poukazují na to, že ani po téměř měsíci není jasné, kdo bude moci dávku získat a který úřad ji bude vyřizovat. Úřady práce jsou teď přetížené.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury je sice lepší něco než nic, ale příspěvek považuje nedostatečný a nesystémový. »Vláda své návrhy vůbec nepromýšlí. Jen si myslí, že obalamutí voliče před komunálními volbami, aby jim dali hlas. Skutek utek, opak je pravdou, svědčí to o tom, že vláda nemá návrhy na řešení zdražování. Všechny okolní země pomáhají občanům, vláda Petra Fialy nic,« uvedl Okamura na Facebooku. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek na Twitteru napsal ještě kritičtější slova: »Kdybychom to těm dětem dokázali dát ze svého, tak bych zatleskal. My to ale budeme financovat z dluhu, který ty samé děti budou muset splácet i s krvavým úrokem. S touhle falešnou podporou rodin se nikdy nesmířím.«

S tím, že je dávka předvolební záležitostí souhlasí i ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš. »Je to takové předvolební těšítko. Hranice dvojnásobku průměrného příjmu znamená, že jde o skoro plošné opatření. Vyžádá si administrativu a pomáhá i nepotřebným. Ano, lepší než nic, ale přínosnější by bylo pomoci rodinám s podprůměrným příjmem. A především více brzdit inflační propad reálných příjmů, který se letos odhaduje až na 10 procent,« uvedl pro iportaL24 Dolejš.

V podstatě podobnými slovy okomentovala problém pro iportaL24 i Miloslava Vostrá, která v předchozím období dělala předsedkyni rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny. »Každá pomoc pro rodiny s dětmi je v dnešní době vítaná, ale tohle z ekonomického hlediska považuji za nesmysl, který neřeší podstatu problému. Vláda se před volbami dala na cestu líbivých gest, jak to v minulém volebním období vyčítala vládě minulé, ale nedokáže jednat systémově,« řekla Vostrá.

Podle bývalého předsedy vlády a možného kandidáta na prezidenta Jiřího Paroubka je příspěvek jen určitou náplastí na ránu, která je ve skutečnosti mnohem větší. Domácnosti se podle něj dostanou během ne dlouhé doby do kritické situace. »Když to vezmu u rodiny s dvěma dětmi, tak to je nějakých 800 Kč na měsíc, a to nejsou žádné zázračné částky. Pokud jde o elektřinu, plyn, pohonné hmoty, tak ty nárůsty cen jsou o desítky procent, stejně tak u cen potravin,« uvedl pro iportaL24 Paroubek.

»Toto je výsměch! Legrace. Protože co řeší pětitisícovka v rodině, která má skoro milión ročně? To je celkem nějakých 80 tisíc čistého měsíčně. Zkuste to říct důchodcům, kteří jsou dva a jejichž důchod dohromady tvoří 30 tisíc, někdy i méně! Ano, řešilo by to něco přesně pro ty lidi, kteří jsou na hranici chudoby, kteří jsou skutečně na životním minimu nebo na minimální mzdě. Tam by to pomohlo. Ale tohle je jenom takové držhubné,« řekla již dříve v rozhovoru pro iportaL24 předsedkyně České suverenity Jana Volfová.

Spolupráce resortů

Náměstek Trpkoš poslancům sněmovního sociálního výboru tento týden řekl, že ministerstvo práce na přípravě spolupracuje s resorty financí a vnitra. »V rámci mimořádné dávky pro děti vlastně zkoušíme úplně novou spolupráci, kdy si říkáme, že bychom přes 7000 Czech Pointů, což jsou všechny obce či pošty, měli možnost podat žádost o dávku. Tuto spolupráci se podařilo domluvit během 14 dní,« uvedl Trpkoš. Podle něj je to postup správným směrem, i když se pak může případně narazit na technické limity.

Czech Point je označení pro Český podací ověřovací informační národní terminál. Těchto míst je podle údajů z oficiálního webu po republice téměř 7300. Přes 5800 z nich je na radnicích a kolem 950 na poštách, zbytek u notářů a v hospodářské komoře.

Jurečka už dřív řekl, že by vyřizování mělo být co nejjednodušší a co největší část by se měla dát řešit elektronicky. Premiér Petr Fiala (ODS) před nedávnem uvedl, že někteří lidé by žádosti nemuseli podávat vůbec a dávku by dostali automaticky. Týkat by se to mohlo třeba příjemců přídavků na děti. Úřady práce jejich příjmovou situaci znají, nárok na přídavek mají rodiny s příjmem do 3,4násobku životního minima. Kritici vládního návrhu nicméně poukazují, že úřady práce jsou momentálně přetížené.

(pk)

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. Vedle již zmíněných nedostatků návrhu je i další, kde není přihlíženo k počtu dětí v rodině, takže rodina s jedním dítětem a příjmem lehce pod milion na dávky nárok má (průměr přes 300 tisíc na osobu), kdežto rodina se třemi dětmi s příjmem lehce nad milion ( s průměrem málo přes 200 tisíc na osobu ) nárok nemá.

  2. S paní Janou souhlasím. Hlavně ale oceňuju to, co řekly paní Vostrá a Volfová. Ženský pohled v politice – a hlavně ten levicový – to je něco, co by mělo mít větší pozornost.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy