10 nejzajímavějších vědeckých zpráv z Číny roku 2022

Čína v končícím roce uskutečnila mnohé vědecké objevy. Skupina China Media Group (CMG) představila 10 nejzajímavějších z nich:

S oběma laboratorními moduly Wentian a Mengtian připojenými k základnímu modulu Tianhe vytvořila čínská vesmírná stanice konfiguraci ve tvaru písmene T. Nyní probíhá konečná výstavba vesmírné stanice a Národní vesmírná laboratoř bude brzy uvedena do provozu.

The basic T-shaped structure of China Space Station is completed. /CFPZákladní struktura čínské vesmírné stanice ve tvaru písmene T je dokončena.

Během zimních olympijských her v Pekingu v roce 2022 si značnou pozornost veřejnosti získaly technologické prvky, které byly integrovány do sportovišť, infrastruktury a dopravy.

Společnost CMG také podpořila vysílání této události pomocí nejmodernějších technologií, včetně orbitálního kamerového systému Ultra HD 4K »Cheetah«.

The opening ceremony of the 2022 Winter Olympic Games at the Beijing National Stadium in Beijing, February 4, 2022. /CFPSlavnostní zahájení zimních olympijských her 2022 na Národním stadionu v Pekingu.

Čínští vědci vytvořili novou metodu de novo návrhu proteinů s názvem SCUBA (Side Chain-Unknown Backbone Arrangement), která představuje inovaci spodní technologie návrhu proteinů.

Výzkumný tým z Čínské vědeckotechnické univerzity (USTC), vytvořil SCUBA přijetím strategie založené na datech a položil pevný základ pro budoucí návrh funkčních proteinů pro průmyslovou katalýzu, biomateriály a biomedicínské využití.

High-resolution crystal structure of the de novo protein (sky blue) compared with a design model (green). /USTC

Krystalová struktura de novo proteinu s vysokým rozlišením (blankytně modrá) v porovnání s designovým modelem (zelená).

V únoru Čína spustila na ostrově Sü-šan v Čou-šanu v provincii Če-ťiang největší světovou jednotku na výrobu energie z přílivových proudů o jediné kapacitě. Jednotka váží 325 tun a je navržena tak, aby ročně vyrobila dva miliony kWh energie, což by mělo snížit emise oxidu uhličitého o 1994 tun ročně.

The world's largest single-capacity tidal current energy generating unit on Xiushan Island, Zhoushan, east China's Zhejiang Province, August 14, 2022. /CFPNejvětší světová jednotka na výrobu energie z přílivových proudů.

V květnu zřídil expediční tým z Číny nejvýše položenou automatickou meteorologickou stanici na hoře Qomolangma (Mount Everest) v nadmořské výšce 8830 metrů. Stanice je napájena solárními panely, má vydržet dva roky v náročných povětrnostních podmínkách a je vybavena satelitním komunikačním systémem pro přenos dat každých 12 minut.

A Chinese expedition team is setting up a meteorological monitoring station on Mount Qomolangma, May 4, 2022. /Xinhua

Čínský expediční tým zřizuje meteorologickou monitorovací stanici na hoře Qomolangma.

Čínští vědci zmapovali první superpanogenomovou mapu bource morušového na světě. Projekt Státní klíčové laboratoře biologie genomu bource morušového na Jihozápadní univerzitě umožní vědě o bource morušového vstoupit do informačního věku a podnítil genetický návrh a šlechtění bource morušového.

A super pan-genome map of the silkworm. /State Key Laboratory of Silkworm Genome BiologySuper pangenomová mapa bource morušového.

Studiem dvou sbírek rybích fosilií nalezených v jihozápadní Číně, které pocházejí z doby před 439 až 436 miliony let, dosáhli čínští vědci významného průlomu ve studiu toho, jak se člověk vyvinul z ryb.

A researcher is displaying an ancient fish fossil in Beijing, September 28, 2022. /CFPVědec ukazuje starobylou rybí fosilii v Pekingu.

Čínští vědci objevili ve vzorcích z Měsíce, které přivezla lunární sonda Chang’e-5 v prosinci 2020, zcela nový minerál – Changesite-(Y). Changesite-(Y) je prvním novým měsíčním minerálem nalezeným a identifikovaným Čínou a šestým dosud známým novým měsíčním minerálem. Jeho objevem se Čína stala třetí zemí na světě, která nalezla nový měsíční minerál.

China discovers a new lunar mineral, which is named Changesite-(Y). /Beijing Research Institute of Uranium GeologyČína objevila nový měsíční minerál.

V říjnu Čína vypustila svou první komplexní sluneční sondu, Advanced Space-based Solar Observatory (ASO-S). Sonda bude současně monitorovat sluneční erupce, výrony koronální hmoty a magnetické pole Slunce a bude komukoli zdarma poskytovat data.

A hard X-ray image of sun obtained by the ASO-S. /CFPRentgenový snímek Slunce pořízený sondou ASO-S.

Čínské vozítko Zhurong zjistilo, že se na Marsu nachází velká impaktní pánev, která obsahovala tekutou vodu v amazonské epoše, nejnovější geologické epoše planety. Zjistilo také, že v současné době se v této lokalitě nacházejí značné zásoby vody v podobě hydratovaných minerálů a možná i přízemního ledu.

An animation display of the Zhurong rover walking on the surface of Mars. /China National Space Administration via CFPZobrazení vozítka Zhurong při chůzi po povrchu Marsu.

(pr)

FOTO – CGTN

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy