Vzorky z Chang’e-5 odhalují neprozkoumaný terén na Měsíci

Čínští vědci objevili v regolitu ze vzorků přivezených sondou Chang’e-5 v prosinci 2020 exotické klasty (úlomky horniny), které odhalují neprozkoumaný terén na přírodním satelitu Země.

Výzkum provedl tým z Ústavu geochemie Čínské akademie věd, který své nové poznatky nedávno publikoval v časopise Nature Astronomy.

Vědci studovali litologii a složení více než 3000 částic regolitu Chang’e-5 o velikosti menší než dva milimetry a identifikovali sedm exotických vyvřelin: vitrofyrický úlomek s vysokým obsahem Ti, čedič s nízkým obsahem Ti, olivín-pyroxenit, magnezický anortozit, vyvinutý litologický materiál, olivínový úlomek bohatý na Mg a pyroklastickou skleněnou kuličku.

A schematic diagram shows the Chang'e-5 sampling area finds exotic clasts of the moon. /Chinese Academy of Sciences via CMG

Tyto klasty jsou také důkazem pro odhalení rozmanitosti složení měsíční kůry a magmatické aktivity. Oblast přistání sondy Chang’e-5 je bohatá na čedič středního stupně Ti, který vznikl před dvěma miliardami let, což je mladší než geologické vzorky z misí Apollo a Luna.

A schematic diagram explains how the exotic clasts formed. /Chinese Academy of Sciences via CMG

Vzorky z Chang’e-5 jsou nejmladším měsíčním čedičovým regolitem vráceným na Zemi a poskytují informace o litologické rozmanitosti a procesech tvorby regolitu v mladých kůrových oblastech na Měsíci v neprozkoumaném časovém období.

Ze vzorků z Chang’e-5 výzkumný tým již dříve objevil nové měsíční minerály, úlomky po dopadech na Měsíc a  zbytky asteroidů v měsíční půdě, což přispělo k pochopení geologického vývoje Měsíce.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy