Prezident Miloš Zeman v dnešní Partii na CNN Prima News nevyloučil, že jmenuje nového předsedu Ústavního soudu (ÚS), který nahradí dosavadního předsedu Pavla Rychetského. V nadcházející volbě hlavy státu bude volit předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.
Zeman řekl, že si nechal zpracovat právní analýzu, jejíž výsledek má obdržet v pondělí. Poté se rozhodne. Rychetskému přitom skončí mandát až v srpnu, zatímco Zemanovo funkční období skončí v březnu. Nového předsedu by tedy Zeman musel jmenovat s odloženou platností. Ústavní experti takový postup označují za protiústavní. Zeman minulou neděli řekl Českému rozhlasu, že jediným omezením v Ústavě je pro prezidenta to, že při jmenování předsedy ÚS musí vybírat z ústavních soudců.
»Položil jsem otázku třem vedoucím představitelům české justice, zda prezident republiky má právo jmenovat předsedu Ústavního soudu k termínu, který přesahuje termín ukončení prezidentského volebního období. Odpověď ve třech případech ze tří byla ano,« zdůraznil prezident. Přesto si nechal udělat právní analýzu od člověka, kterého označil jako »legendu českého práva«. Její výsledek má obdržet v pondělí. Teprve potom se definitivně rozhodne. Jména uvedených právních kapacit uvést nechtěl. Zdůvodnil to tím, že by se mohly ocitnout pod tlakem na změnu postoje a »mediálním lynčem«. Všechna čtyři jména je ochoten uvést až při případném jmenování nového předsedy.
Premiér Petr Fiala (ODS) v tomto týdnu uvedl, že předčasné jmenování by bylo problémem. »Jak jsem slyšel vyjádření naprosté většinu ústavních právníků, něco takového není ani možné a nepochybně by to vyvolalo obrovské spory,« řekl již v pondělí. Jmenování nového šéfa ÚS Zemanem by podle předsedy vlády vedlo patrně i k soudnímu přezkumu.
Předseda ÚS nemá být politický aktivista
Jako jeden z důvodů pro svoje rozhodnutí uvedl Zeman, že jako odcházející prezident nemůže být podezírán z toho, že chce z předsedy ÚS udělat svého agenta, který bude vyhovovat jeho přáním. Řekl také v narážce na některé výroky Rychetského, že předseda ÚS by neměl být politický aktivista a vydávat politické proklamace. Připomněl například nedávný rozhovor Rychetského pro server Aktuálně.cz, kde předseda ÚS mimo jiné nepřímo kritizoval Babiše: »Nechtěl bych, aby došlo k agrofertizaci naší země. A doufám, že Ústavní soud nikdy nebyl a nebude součástí Agrofertu, který se snaží ovládnout naši zemi.«
Zeman, který v dnešním pořadu potvrdil, že bude Babiše v prezidentské volbě volit, řekl, že Rychetský zasáhl do volební kampaně a že jeho prohlášení bylo hloupé. »Nechci, aby předseda Ústavního soudu byl politický aktivista. Chci od něj, aby byl soudce, nikoli politik,« dodal.
Zeman také uvedl, že jeho nástupce ve funkci nemůže vydat žádný, jak řekl, dekret, kterým by toto jmenování zneplatnili. »Prezidenti mají svaté právo se obrátit k Nejvyššímu správnímu soudu a teprve ten definitivně rozhodne,« poznamenal. To je podle něj jistá pojistka. Obavy z případné ústavní nebo politické krize označil za katastrofismus a do jisté míry umělé téma. Poukázal třeba na to, že v týdnu jmenoval nové členy bankovní rady České národní banky, a to s platností až od 13. února.
Zeman bude volit Babiše kvůli jeho politické zkušenosti
Jako základní argument uvedl, že Babiš má politickou zkušenost jako jediný ze tří kandidátů, kterým průzkumy přisuzují nejvyšší šanci na úspěch. Mezi další dva kandidáty s nejvyššími preferencemi řadí průzkumy ekonomku Danuši Nerudovou a generála Petra Pavla.
Zeman podotkl, že s Babišem nesouhlasí ve všem a v některých věcech má odlišný názor, jako bylo třeba zrušení superhrubé mzdy. »Politika to je řemeslo nebo profese jako každé jiné. A jako nechcete, aby vás operoval chirurg, který nevystudoval medicínu a je to jeho první operace, tak asi nechcete, aby hlavou státu byl člověk, který politice nerozumí a nikdy ji nedělal,« řekl Zeman.
Zeman na dotaz televize potvrdil, že Babišovi poradil, aby nechodil do televizních diskusí. Zdůvodnil to tak, že v diskusi, kde je jeden na jednoho, jde o férovou diskusi, kde kandidát může uplatnit své argumenty. Naproti tomu diskuse například jednoho proti osmi se podle něj stává něčím jako masovým shromážděním, což podle něj už není férová diskuse.
O Nerudové a Pavlovi řekl Zeman, že jsou to kandidáti bez politické zkušenosti, a dodal, že je to pro něj ten nejsilnější argument. V případě Nerudové poukázal například na kauzu týkající se doktorských studijních programů na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde Nerudová působila jako rektorka. Podle Zemana musela jako rektorka o kauze vědět. V případě bývalého náčelníka generálního štábu Pavla řekl Zeman, že Pavel sice rozumí armádě, ale podle jeho názoru nerozumí ničemu jinému.
Zeman také míní, že i kdyby odstoupili z volby hlavy státu senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer, nikomu nepomůžou, protože není zaručeno, že by jejich voliči volili Pavla nebo Nerudovou. Je podle něj také možné, že by k volbám nešli vůbec. Podnikatel Karel Diviš by podle Zemana mohl být černým koněm voleb, i když se nedomnívá, že by postoupil do druhého kola. Dalšímu kandidátovi Josefovi Středulovi podle prezidenta uškodila demonstrace na Václavském náměstí v Praze, které se zúčastnil jen nízký počet lidí. Bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima podle Zemana vede poměrně nevýraznou kampaň.
(zmk)
Komunisté udělali s Ovarem i s Babišem špatnou zkušenost, snad už se poučili.