Tisíce železničářů v Británii se opět dožadují zvýšení mezd. Do dvoudenního protestu se zapojili členové největších železničních odborů v zemi. Dnes a v sobotu zůstane v provozu jen asi 20 procent vlaků, značně omezená je tak železniční doprava v Anglii, ve Skotsku i Walesu, uvedla televize BBC.
Stávka začala hned po půlnoci a potrvá do sobotního večera. Cestující tak jsou nuceni na svůj spoj čekat výrazně déle, často v mrazivém počasí. Teploty na některých místech ve Skotsku nad ránem klesly i na minus 13 stupňů Celsia.
Vánoce ve znamení dalších stávek
Největší odborový svaz pracovníků na železnici, na moři a v dopravě RMT má v plánu stávky i v dalších dnech kolem Vánoc. V některých oblastech Británie se k těmto pracovníkům přidávají zaměstnanci údržby dálnic, stejně jako zkušební komisaři autoškol nebo řidiči autobusů na jihu a západě Londýna.
Tak jako ve čtvrtek zdravotní sestry, i železničáři stávkují za vyšší příjmy. Míra inflace v Británii v říjnu přesáhla 11 procent a byla nejvyšší od roku 1981. Za listopad už sice byla nižší, podle analytiků ale nelze očekávat, že platové požadavky zaměstnanců tím zmizí. Životní náklady se totiž výrazně zvýšily a vláda už sama avizovala, že důchody se od dubna zvýší o více než deset procent.
Britský statistický úřad odhaduje, že průměrný plat zaměstnance na železnici v letošním roce činí 45 919 liber (téměř 1,3 milionu Kč) za rok. Vychází přitom z pěti různých pracovních kategorií. Pokud se do tohoto odhadu nezahrnou strojvůdci, pak průměrný plat činí asi 39 518 liber (1,1 milionu Kč) za rok. U strojvůdců je odhadovaný průměr 58 862 liber (1,6 milionu Kč) za rok.
Omezení se dotkne i vlaků Eurostar
Zaměstnanci vlaků Eurostar, které podmořským tubusem spojují Británii s Francií, Belgií a Nizozemskem, teď nestávkují. Dopady stávky odborářů ze svazu RMT ale tento dopravce u svých služeb i tak pocítí. Eurostar na svém webu uvádí, že cestující musejí počítat s omezením spojů, a vyzývá je, aby si před cestou zkontrolovali změny v jízdních řádech.
Lepší vyhlídky mají ti, kteří chtějí o víkendu cestovat letadlem. Stávkovat měli totiž i manipulační dělníci společnosti Menzies Aviation na londýnském letišti Heathrow, kteří zajišťují přesun zavazadel z odbavovacích přepážek do letadel. Stávku, která měla trvat tři dny, ale kvůli pokroku v jednání o mzdových podmínkách odvolali.
(jb, čtk)