Zatímco v Praze se ještě nepodařilo zvolit alespoň primátora, v Mostě to zvládli za stejný čas už podruhé. Jednání v Praze bylo chaotické a změnilo se v boj předvolebních posterů a nakonec po dvanácti hodinách přerušili volbu nového vedení do února. Primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST) dnes na schůzi zastupitelů rezignoval na svou funkci. Jako důvod uvedl vytíženost v souvislosti s prací v Senátu, senátorem se stal po letošních volbách. Na jeho místo zvolili zastupitelé dosavadního náměstka Marka Hrvola (ProMOST).
Novým náměstkem primátora se stal Václav Zahradníček. (ProMOST). Hnutí ProMOST vládne od podzimních voleb v koalici s ANO. Paparega stál v čele druhého největšího města v Ústeckém kraji ve dvou uplynulých volebních období. Kandidátku místního hnutí vedl i letos. Uspěl také v senátních volbách, v nichž porazil senátorku Alenu Dernerovou, která kandidovala za hnutí Spojení demokraté – Sdružení nezávislých. Paparega dopředu avizoval, že pokud budou obě funkce časově neslučitelné, vzdá se té primátorské. Paparega je také krajským zastupitelem.
Paparega rezignoval na primátorskou funkci k 31. prosinci 2022. Ke stejnému dni rezignoval na funkci radního Ondřej Málek (ProMOST). Jeho místo obsadí dosavadní primátor. Bude tak podle vyjádření Hrvola zachována kontinuita v chodu města.
ProMOST a ANO má v zastupitelstvu o 45 členech pohodlnou většinu 31 hlasů. V opozici je SPD s podporou Trikolory se šesti mandáty, Sdružení Mostečané Mostu s pěti zastupiteli a ODS a nezávislí se třemi. Dnešní personální změny schválilo všech 42 přítomných zastupitelů.
Primátor není členem rady…
O volbě primátora se dnes od devíti hodin hádají městští zastupitelé. Koalice Spolu pro Prahu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) se domluvila s ANO, že zvolí primátorem lídra Spolu Bohuslava Svobodu (ODS), ale zbylých deset radních volit nebudou. Podle Pirátů a Prahy Sobě je nelegitimní, podle Spolu a ANO naopak v pořádku a postup si nechaly posvětit ministerstvem vnitra. Svoboda byl poprvé primátorem v letech 2010 až 2013.
Volbu Svobody primátorem naopak nepodporoval Praha Sobě ani Piráti, kteří oznámený postup Spolu a ANO označili za právní paskvil a vyjednávací debakl Spolu.
Pražští zastupitelé měli zvolit nového primátora, aniž by zvolili celou novou městskou radu. Dosavadní primátor a jeho náměstci by se při zvolení nového primátora stali řadovými členy rady. Nový primátor by pak nebyl členem rady, ale disponoval by jeho pravomocemi. Vyplývá to z aktuálního vyjádření ministerstva vnitra, které si magistrát vyžádal.
»Zvolením nového primátora dochází k zániku výkonu pravomoci dosavadním primátorem i jeho náměstky. Pokud nedojde ke zvolení nové rady hlavního města Prahy jako celku, všech 11 členů, pak dosavadní rada v původním složení nadále vykonává své pravomoci,« píše se ve vyjádření ministerstva.
Nově zvolený primátor se podle dokumentu nestane členem rady a zároveň dosavadní primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho náměstci by se stali řadovými členy rady. Nově zvolený primátor se nestane členem rady, bude ale disponovat všemi zákonnými oprávněními primátora s výjimkou hlasování na schůzích rady. »Nový primátor by tedy především svolával schůze rady a podepisoval zápis z její schůze,« píše se v materiálu.
Po mnohahodinovém projednávání volbu přerušili do zasedání 9. února 2023. Přerušení volby primátora podpořilo 55 z celkových 65 zastupitelů hlavního města. Spolu a ANO nakonec nenašly dostatečný počet hlasů. Proti volbě se postavili Piráti, Praha Sobě a pro volbu nehlasovala ani SPD.
Zástupci Spolu ve středu společně s hnutím ANO sdělili, že ANO podpoří volbu Svobody primátorem Prahy. Obě strany začaly v neděli jednat o možné podpoře menšinové rady Spolu ze strany ANO. To předložilo 15 programových bodů, kterými podporu podmiňuje. Na konečném znění těchto bodu se strany zatím nedomluvily, proto se jejich zástupci rozhodli volit pouze primátora.
Koaliční vyjednávání začala hned po volbách. Od té doby se průběžně setkávali zástupci jednotlivých stran. Spolu prosazovalo vznik obdobné koalice, jako je ta vládní, tedy s Piráty a STAN, avšak jednání neúspěšně skončila. Letošní jednání o novém vedení města je nejdelší v historii Prahy od roku 1993. Komunální volby v Praze letos vyhrála koalice Spolu, získala v 65členném zastupitelstvu 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti mají 13 zastupitelů a Praha Sobě 11 mandátů. Pět zastupitelů má STAN, šestá SPD získala tři mandáty.
(zmk)
To je z deště po okap. Kdo tohleto volí…