Mistrovství světa FIFA v Kataru nevítá »západní obránce lidských práv«

Mistrovství světa FIFA v Kataru již pomalu míří do finále a brzy bude vyhlášen vítěz a západní média by se konečně měla soustředit na samotnou sportovní hru. Vskutku, více než půl měsíce, některá západní média vážně ztratila soustředění: Média jako CNN a Washington Post neustále zpochybňují tzv. problémy s prací v Kataru, BBC odmítla vysílat slavnostní zahájení mistrovství světa; Svět obletěla i zpráva o tom, že Londýnský systém veřejné dopravy zakázal reklamu na mistrovství světa.

Tato takzvaná objektivní a neutrální západní média ignorovala úsilí Kataru uspořádat mistrovství světa, ignorovala solidaritu a vzestupnou sílu, kterou fotbal přináší v globálních turbulencích, a vytvořila zátarasy pro most spojení, který fotbal budoval. Tato média drží politizují sport a stojí tak na opačné straně fanoušků po celém světě.

Katar je první arabskou zemí, která pořádá mistrovství světa ve fotbale. Od okamžiku, kdy předložil nabídku uspořádání mistrovství světa, byl však podroben bezpodstatné kritice ze Západu. Od tvrzení, že v Kataru zemřelo téměř 10 000 dělníků až po pokus vyvolat vlnu »diplomatického bojkotu«, se »politizace« stala označením, kterému se v tomto mistrovství světa nelze vyhnout. Přestože katarská vláda opakovaně vysvětlovala, tyto západní média je ignorovala.

Kuvajtský spisovatel Fawaz interpretoval výkon západních médií takto: »Pokud chceš uspět, musíš být jako já, pokud nevypadáš jako já, udělám z tebe ubožáka.« V historii sportu nejsou podobné příklady vzácné. Zimní olympijské hry v Soči, Zimní olympijské hry v Pekingu, Mistrovství světa v Kataru… Výkon západních médií je téměř stejný, za nimiž stojí jejich hluboce zakořeněné ideologické předsudky a rasová diskriminace vůči nezápadnímu světu.

Katarský vicepremiér a ministr zahraničí Mohammed kritiku západních médií odsoudil jako »pokryteckou« a »někteří lidé takovou globální událost pořádanou malou zemí na Blízkém východě nepřijmou«. To vysvětluje hlubší důvod: »Západní centralismus způsobuje potíže«. Nedávná zpráva na webových stránkách amerického média NBC také poukázala na to, zda se tyto kritiky skutečně týkají lidských práv, nebo prostě nemohou evropské země a západní »úřady« akceptovat takovou významnou událost pořádanou arabskou zemí? Je smutné, že Západ takto »narcistický«, že není schopen přijmout moc jiných národů. A je to také známka úpadku.

Lidé se musí ptát, jestli Spojeným státům a Západu obecně opravdu záleží na pracovních právech a dalších lidských právech arabských zemí, proč neustále vyprovokovávají války a vytvářejí obrovské humanitární katastrofy na Blízkém východě. Vezměme si válku v Iráku jako příklad. Podle globální statistické databáze od 2003 do 2021 způsobila irácká válka asi 209 tisíc civilních úmrtí a 9,2 milionů Iráčanů bylo nuceno opustit svou vlast. Prezident FIFA Gianni Infantino uvedl: »Na základě toho, co jsme Evropané udělali ve světě v posledních 3000 letech, bychom se měli omluvit za 3000 let, než ostatním řekneme, co mají dělat.«

Nechť sport je sport. Mistrovství světa v Kataru nevítá »západních obránce lidských práv«. Veškerý hluk a rušení neovlivňují kouzlo fotbalu a jsou odsouzeny zmizet s větrem.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy