AKTUALIZOVÁNO
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil dvě rozhodnutí ministerstva vnitra, lednových prezidentských voleb se tak zúčastní podnikatel Karel Diviš, naopak Denisa Rohanová se o hlasy voličů ucházet nemůže. Kandidátů na prezidenta tak zůstává devět, pouze Rohanovou nahradí Diviš. Podnikatel Karel Janeček a Rohanová se kvůli tomu, že nemohou kandidovat na funkci prezidenta, obrátí na Ústavní soud.
Ministerstvo vnitra původně Diviše neregistrovalo kvůli nedostatku podpisů občanů, a naopak Rohanovou, podpořenou členy bývalé Poslanecké sněmovny, do voleb pustilo. V obou případech vnitro podle soudu chybovalo. Janeček kandidovat nemůže, soud jeho podnět zamítl. Vnitro na Twitteru uvedlo, že se s rozhodnutím musí nejprve seznámit, respektuje jej však a v budoucí praxi zohlední.
Rohanová nečekala, že jí soud svým rozhodnutím ze seznamu kandidátů vyřadí. »Půjdeme cestou Ústavního soudu, protože jsem přesvědčena o tom, že pravda je na naší straně,« řekla v televizi CNN Prima News. Blíž verdikt nechtěla komentovat, protože zatím neviděla jeho podrobné odůvodnění. »Alespoň v mém případě se k soudu nechodí pro spravedlnost, ale pro rozsudek,« podotkla jen.
Na Ústavní soud se chce obrátit také Janeček. »My samozřejmě podáme odvolání k Ústavnímu soudu,« řekl. Zásadní problém podle něj je ten, že jsou nefér a špatně nastavená pravidla. »Práce ministerstva (vnitra) nebyla v pořádku,« uvedl.
Diviš v televizi CNN Prima News řekl, že má radost z toho, že se ukázalo, že v ČR funguje nezávislá justice. Soud podle něj přijal argumenty, že ministerstvo vnitra nepracovalo při ověřování podpisů na kandidátních listinách v souladu s danou metodikou. »Pokud by soud i rozhodl jinak, tak bychom asi šli k Ústavnímu soudu,« uvedl.
U Rohanové problém spočíval v tom, že ji podpořili výhradně členové bývalé Sněmovny, a to ještě před vyhlášením voleb. Zákon sice takový postup výslovně nezapovídá, přesto však podle soudu není možný. »Shodli jsme se na tom, že nelze podávat kandidátní listiny dříve, než je konkrétní volba prezidenta republiky řádně vyhlášena předsedou Senátu,« řekl soudce Tomáš Langášek.
»Končící poslanci či senátoři nemohou uspět s pokusem natáhnout svůj politický vliv a uplatnit svá oprávnění spojená s mandátem daleko za jeho konec. To by bylo v příkrém rozporu s ústavním principem vlády na vymezený čas,« uvedl Langášek. Jde podle něj o natolik samozřejmou věc, že ji není třeba výslovně zmiňovat v právní úpravě. Vnitro nemělo kandidátní listinu Rohanové brát v potaz, natožpak ji registrovat.
Janečkovi soud sice uznal několik stovek podpisů, které vnitro původně nezapočítalo, ani tak se ale nedostal přes hranici 50 000 občanských podpisů vyžadovaných pro kandidaturu na Hrad. V jeho petičních arších bylo podle soudce Iva Pospíšila na první pohled mnoho smyšlených údajů, údajů o neexistujících osobách, žijících na neexistujících adresách.
U Diviše ovšem uznání některých mylně vyřazených podpisů vedlo ke změně původního rozhodnutí vnitra. Těsně přesáhl hranici 50 000 podpisů. Soud poukázal na elementární chyby ministerstva, zpravidla způsobené nesprávným automatickým rozpoznáváním textu, které prováděl počítačový program. »Toto pochybení pak zcela nepochopitelně neopravil při manuální kontrole ani operátor,« řekl soudce Radan Malík.
Správní soud obdržel k registračnímu procesu pro prezidentskou volbu 13 podnětů, dneškem jsou už všechny vyřízené. Nadále platí, že kandidátů je devět, pouze Rohanovou nahradí Diviš. Dále kandidují bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Pavel Fischer (nezávislý) a Marek Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.
Karel Diviš spoluzaložil a vede úspěšnou technologickou společnost
Datum a místo narození: 26. března 1976 v České Lípě
Vzdělání: vystudoval obor matematika a management na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy (Mgr.) a ekonomii na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy (Mgr., PhDr.)
Praxe: na přelomu milénia krátce pracoval jako analytik cenných papírů v České spořitelně a zabýval se také finančním poradenstvím; působil také jako externí redaktor a moderátor ve sportovní redakci České televize (1995-2016), mj. při ZOH ve Vancouveru 2010 a při MS ve fotbale v Jihoafrické republice 2010; s kamarádem založil a doposud vede technologickou firmu IDC-softwarehouse, která například vytvořila portál Letuska.cz zaměřený především na prodej letenek; kromě toho provozuje datové centrum a zabývá se i kompletním outsourcingem IT, vývojem software na zakázku nebo projekty především v soukromé zdravotní péči
Členství a funkce v politických stranách: není a nebyl členem politické strany, v politice se dosud neangažoval
Rodina: je rozvedený, má dva syny; podle médií veřejně říká, že případnou první dámu zatím nemá
Kandidatura:
* Kandidaturu ohlásil letos v lednu. Přihlášku do volby podal poté, co nasbíral přes 63 000 podpisů občanů.
* Počítá s tím, že do kampaně vloží do deseti milionů korun, platí ji především ze svých zdrojů. Ve volbách chce nastolovat svá témata, která se týkají výrazného posílení obranyschopnosti, podpoření regionální ekonomiky a vzdělanostní ekonomiky.
* Má stránky kareldivisprezident.cz.
* Ministerstvo vnitra 25. listopadu oznámilo, že Diviše odmítlo zaregistrovat k volbám. Jako důvod uvedlo, že z 63 210 odevzdaných podpisů občanů mu po kontrole chybovosti uznalo 49 884 platných. Diviš ihned oznámil, že se proti vyškrtnutí z voleb odvolá k NSS, který dnes rozhodnutí ministerstva vnitra zrušil, a Diviš tak může kandidovat.
Ostatní:
* Má zkušenosti s implementací rezervačních systémů pro nákup letenek v Ázerbájdžánu, Gruzii, Uzbekistánu, na Ukrajině, v Albánii, Srbsku a dalších zemích.
* Řadu let spolupracuje a pomáhá Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
* Je členem charitativního fotbalového týmu osobností REAL TOP Praha.
* V dětství až do svých 18 letech hrál fotbalové soutěže jako brankář, jeho fotbalovou kariéru ukončil úraz hlavy.
(zmk)
Rohanové držím palce…..
Tu bych volil….
Já bych ji též volil.