Ropu, kterou evropské země nechtějí, bude Rusko posílat do Asie a dalších regionů. Řekl to dnes místopředseda ruské vlády Alexandr Novak. Dodal, že Evropané si budou muset najít jiné, dražší dodavatele. Aktuálně s Ruskem vyjednává o nákupu levné ruské ropy do svých strategických rezerv Čína. Peking a Moskva tak posilují své vazby v energetice, a to v čase, kdy se Evropa v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu chystá ruské ropy se vzdát.
Evropská komise (EK) ve středu zveřejnila plán za 210 miliard eur (5,2 bilionu korun), který by měl pomoct dosáhnout tohoto cíle do roku 2027 a zároveň urychlit přechod k obnovitelným zdrojům.
Do Evropy denně proudí asi čtyři miliardy barelů ruské ropy, řekl Novak. Rusko je podle něj nyní připravenou tyto dodávky přesměrovat. V dubnu byla těžba v Rusku asi o jeden milion barelů denně nižší, v květnu ale vykazuje růst o 200 000 až 300 000 barelů denně a příští měsíc se počítá s dalším růstem.
Novak zdůraznil, že těžba v Rusku se postupně obnovuje. Země bude podle něj schopna nalézt nové vývozní trhy, protože její zdroje energie jsou konkurenceschopné.
Část ropy od Ruska nakupuje Indie, která se rozhodla k západním sankcím namířeným proti Moskvě nepřipojit. Indie je po Spojených státech a Číně třetím největším dovozcem ropy na světě. Ruská ropa v Indii přitom zatím tvoří jen velmi malou část ropného mixu.
Aktuálně s Ruskem vyjednává o nákupu levné ruské ropy do svých strategických rezerv Čína. Rozhovory pokračují na vládní úrovni, informovala dnes agentura Bloomberg.
Ceny ropy po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu prudce vzrostly. Samotná ruská ropa ale zlevnila, protože zákazníci se jejím nákupem nechtěli kompromitovat a riskovat, že na ně dolehnou finanční sankce. To Číně poskytuje příležitost levně doplnit své rozsáhlé strategické zásoby, které Peking obvykle využívá v dobách mimořádných událostí nebo při náhlých výpadcích.
Čína prodala ropu ze svých strategických rezerv loni. Pokusila se tak snížit její cenu, když se světová ekonomika začala vzpamatovávat z pandemie, kvůli čemuž se začaly zvyšovat ceny ropy na světových trzích.
(ici, čtk)