ROZUMNÉ PONDĚLÍ PETRA HANNIGA: Prezidentští kandidáti trochu jinak

Zdá se mi, že bych se jako bývalý prezidentský kandidát, měl také vyjádřit k jednotlivým prezidentským kandidátům.

Abych nenásledoval oficiální průzkumy, tak se budu vyjadřovat k jednotlivým kandidátům podle abecedního pořadí. Nebudu zakrývat, že s ohledem na to, že pětikoalice ovládá Poslaneckou sněmovnu i Senát, patří mé sympatie kandidátům, kteří jsou v opozici k vládnoucím stranám.

Čili abecední pořadí těch, které bych mohl z tohoto úhlu pohledu volit.

Andrej Babiš. Jeho klady z mého pohledu:

  1. Dává všechny své peníze za plat poslance (a dříve i za plat premiéra a poslance a ještě dříve za plat ministra a poslance) na dobročinné účely a tudíž se dá předpokládat, že i ten vládou na příští rok zvýšený měsíční plat prezidenta přes 340 000 Kč, bude dávat na dobročinné účely, takže se z něj bude moci těšit mnoho samoživitelek s dětmi či ovdovělých seniorů.
  2. Myslí na řadové občany. Vláda, jejímž byl premiérem, zvýšila důchody nad zákonem stanovenou valorizaci, zvýšila platy učitelům, zdravotním sestrám, hasičům, policistům…
  3. Velice dobře vládne světovými jazyky: Francouzština na 1 s hvězdičkou, angličtina na 1 (slyšel jsem jej osobně mluvit anglicky bez čtení z papíru na zahradní slavnosti polského velvyslanectví k jakémusi výročí polské historie), německy také mluví obstojně, nevím, jak mluví rusky, ale vzhledem k jeho věku lze předpokládat, že asi tak jako my všichni dříve narození.
  4. Umí se nenuceně (vzhledem k jazykové vybavenosti) chovat v jednáních s osobnostmi světové politiky.
  5. A to je asi to hlavní, má šanci uspět, protože neúnavně jezdí mezi své voliče po celé republice.

Jeho zápory z mého pohledu: Postoj ke kauze Vrbětice. Jako premiér neměl k několik let staré záležitosti vůbec vystupovat. Měl to nechat na ministru vnitra a na jeho rozhodnutí, zda vystoupit, či nikoliv. Možná i to připravilo ANO o určitý počet hlasů, právě tak, jako nyní mnoho jeho voličů nemusí souhlasit s podporou ANO vládní koalici v záležitosti výcviku ukrajinských vojáků na naše území.

Jaroslav Bašta. Jeho klady z mého pohledu:

  1. Budou jej volit ti občané, kteří nesouhlasili se zdravotnickou politikou vlády Andreje Babiše, (i když musím zdůraznit, že já jsem se zdravotnickou politikou vlády souhlasil, protože jsem byl toho názoru, že očkování zachraňuje životy seniorů a lidí se závažnými chorobami).
  2. Jeho postoj k situaci na Ukrajině je jasný. Je proti pokračování války a je zastáncem jednání s Ruskou federací vedoucí k zastavení války a za cenu územních ústupků. Zná psychologii jak Rusů, tak Ukrajinců, protože byl v těchto zemích velvyslancem.
  3. Je velice vzdělaný v oblasti historie, geopolitiky, mezinárodních vztahů.
  4. Bude snad mít podporu voličů SPD (12 %).

Jeho zápory z mého pohledu: Velice těžkopádné slovní vyjadřování, které odrazuje povrchní voliče. Lidé dnes nejsou ochotni naslouchat významu slov, ale spíše rozhodnosti hlasového projevu. Myslím si, že to, že hlasoval pro vstup Švédska a Finska do NATO, nebude tak důležitý moment v rozhodování lidí, i když si musel být vědom, že v případě Finska to je porušení poválečných dohod. Finsko bylo spojencem Německa a jako takové mělo být neutrální (finlandizace). Pro mě je negativem jeho neseriózní chování, kdy jako předseda malé strany BOS odešel ze dne na den k SPD, aniž by hleděl na katastrofický dopad na onu stranu, která si jej zvolila za předsedu. Ale to volič neví, zato však ví, že oficiální preference jej staví do role outsidera a volič nebude chtít, aby jeho hlas propadl.

Josef Středula. Jako klady z mého pohledu:

  1. Je jasně profilovaným levicovým kandidátem, čili by měl být kandidát pracujících vrstev.
  2. Je pohledný, atraktivní pro voličky.

Jeho zápory z mého pohledu: Nepovedená demonstrace na Václavském náměstí, která srazila jeho preference i vzhledem k všeobecným předpokladům, že by mohl ve volbách uspět. Jeho vyjadřování na adresu Ruska a Číny, které se mnohdy neshoduje s míněním těch, kteří by jej mohli volit. V současnosti nízké volební preference a obava, že by voličský hlas propadl a proto raději padne volba na Andreje Babiše, který je také kandidátem pro chudší vrstvy obyvatelstva.

Denisa Rohanová. Její klady z mého pohledu:

  1. Zastupuje zájmy občanů postižených exekucí. Otázkou je ovšem, jestli právě tyto občanské vrstvy vůbec chodí k volbám.
  2. Je žena a je zde určitá společenská zakázka mít na Hradě prezidentku (a vzhledem k problematickým věcem na Mendelově univerzitě, kde byla jiná prezidentská kandidátka, Nerudová, rektorkou a manžel Nerudové měl problematické obchody týkající se exekucí, ale z té protilehlé strany, než je ochrana těch, které postihly exekuce), pokud jí dají média prostor a ona si velmi dobře uvědomí, co mluvit a hlavně co neříkat, tak by za optimálních podmínek mohla zabodovat, neboť těch lidí, co mají exekuce je 700 tisíc.
  3. Dle mého názoru její volební zisk může velmi překvapit.

Její zápory: Měla by si uvědomit, kdo by ji mohl volit, a odstranit ze své webové stránky všechno, co by její voliče mohlo iritovat. Musí si uvědomit, že je kandidátkou těch nejchudších, a tito voliči nenávidí současnou vládu a její zahraniční politiku.

U Tomáše Zimy si nejsem jistý, kam jej zařadit. U něj budou nakonec pozitivně fungovat jeho akademické tituly a to, že byl rektorem Karlovy univerzity. Protože už teď je článek dlouhý, tak o kandidátech toho spektra, kterému jsou velká média nakloněna, napíšu až příště. Dle mého názoru k nim ještě přibude Karel Diviš, který podle statistického výpočtu mého syna Jana, předního statistika, má 26% šanci se svou stížností uspět a znovu se tak zařadit do pelotonu kandidátů. Otazník visí nad Karlem Janečkem, který má sice dle výpočtů mého syna mizivou šanci statisticky u Nejvyššího správního soudu uspět, avšak vzhledem k možnosti ústavní stížnosti snad bude také připuštěn. Nakonec otazník visí též nad účastí Denisy Rohanové, na jejíž nominace podal stížnost senátní klub STAN, podporující Marka Hilšera (což není příliš předvídavé, protože pokud bude Rohanová kandidovat, tak rozhodně nebude brát hlasy Hilšerovi, ale naopak těm druhým, a pro Hilšera je kandidatura Rohanové naopak přínosem). Navíc, pokud Nejvyšší správní soud kandidaturu Denisy Rohanové zamítne, tak existuje nebezpečí, že její právníci budou moci podat ústavní stížnost a konání voleb se možná bude muset odsunout, protože se bude čekat na rozhodnutí ústavního soudu, znovurozhodování Nejvyššího správního soudu atd.

Omlouvám se za poněkud dlouhý článek, ale nebylo jej možné zkrátit.

Petr Hannig, předseda politické strany Rozumní a bývalý prezidentský kandidát

Související články

21 KOMENTÁŘŮ

  1. Jestli byl Diviš připuštěn, Janeček nepotvrzen a zadlužená Rohanová vyřazena, je naprosto jedno. Vůbec nechápu, že někdo může trávit čas jakýmisi nespecifikovanými statistickými výpočty pravděpodobnosti zpětného zařazení několika outsiderů do seznamu kandidátů na prezidenta. Rovněž rozdělení kandidátů do dvou šiků (5:3), zřejmě pravicového a levicového, je naprosto irelevantní. Každý jistě hraje jen sám za sebe. Že šanci postoupit do 2. kola mají pouze 3 kandidáti, je nadmíru jasné. Ostatní si honí pouze vlastní PR. Doživotní senátorství totiž také není k zahození.

  2. Takže, začtěte se ještě jednou do článku. Píšu tam: do pelotonu kandidátů se nejspíš vrátí podle výpočtů mého syna, statistika, Karel Diviš (26% pravděpodobnosti, že uspěje u soudu), Janeček ne (syn vypočítal, 0, 003%) a já jsem dodával, že Rohanová by mohla být překvapením, pokud ji NSS nesundá. On ji sundal. Tudíž se do pelotonu těch nejsprávnějších názorů zařadil další účastník. Stav je tedy 5 (Nerudová, Pavel, Fischer, Hilšer, Diviš) proti 3 (Babiš, Bašta Středula( U Zimy stále nevím, kam jej zařadit, ale bude stejně poslední, takže je to jedno.

  3. Denisa Rohanová by byla prezidentkou, která by hájila naše zájmy, ne zájmy Bruselu, což se o Babišovi říci nedá. Babiš je mistr kličkování. Něco jiného řekne nám, občanům a něco jiného v Bruselu. Nehrbí se sice jako premiér Fiala, ale na vše jim v Bruselu kývne. Potřebujeme někoho, kdo je podobný Orbánovi. Někoho, kdo se nebude hrbit před nikým v Bruselu ani ve Washingtonu, někoho, kdo jedná jako prezident suverénní země. Ne jako bezradný žáček (tak jedná Fiala) ani ne jako ten, kdo kličkuje jako zajíc (Babiš). Tak umí jednat Bašta, přestože jeho projev není dokonalý. Důležité je, že neohne hřbet a bude jednat jako prezident suverénní země. Má na to nejen odvahu, ale i zkušenosti (je přece bývalým diplomatem). Rohanová by se sice také neohnula a jednala by jako prezidentka suverénní země. Hlavní její mínus je to, že nemá peníze na kampaň. Nejen to. Sama je dokonce v mínusu. To jí sice dává velkou schopnost empatie s těmi nejchudšími, jenže má to jeden háček. Bez peněz se prezidentská kampaň dělat nedá. Baštu podrží SPD a sežene i sponzory. Ale kdo podrží Rohanovou? Kandidát na prezidenta bez peněz nemá šanci. Jinak byste mohl být místo Zemana prezidentem vy, pane Haningu. Měl jste velké šance, jen jste neměl dost peněz na prezidentskou kampaň. A proto jste dopadl tak, jak jste dopadl. A to je problém i Denisy Rohanové. Nejlepším prezidentem pro naši zemi z toho výběru, který máme, je Bašta.

    • Děkuji za uznání, že bych byl dobrým prezidentem. I peníze jsem měl letos přislíbené (6 milionů od sponzora, který si nepřál, aby zvítězil Babiš). Měl jsem i několik podpisů senátorů (Jaroslav Doubrava, člověk který neuhýbá atd.), jenže když jsem požádal novou senátorku Hamplovou, které jsem na dálku pomáhal v kampani ( a ona to věděla), tak mi odepřela podpis dát, že prý kandidatura na prezidenta je příliš vážná věc. Tak jsem se tak naštval (kdo jiný by mne měl podporovat, než ti, co se profilují stejnými názory), že jsem odletěl na synovi 50tiny do USA. A ani toho nelizuji, protože teď bych slyšel, že ubírám hlasy tu jednomu, tu druhému.

    • Pane Lynxe, nebo kdo vlastně jste vidíte mezi těmi devíti lidmi někoho, kdo tu vaši podmínku nesklonit se před Bruselem? Já ne. Z těch tří favoritů jedině Andrej Babiš má odborné předpoklady s představiteli EU jednat jako rovný s rovným. Ti ostatní jednak nemají žádné zkušenosti ve vysoké politice (členství v senátu nepočítám – ti se jen tváří, dělaji politiku) a zejména nemají odborné znalosti zejména s ekonomiky. Ve vysoké státní ekonomice nelze vystačit s tzv. selským rozumem.

  4. Je pravda, že Babiš by byl lepším prezidentem než kdokoliv z Pětidemolice a jejích příznivců, ale ne dobrým. Byl jen menší zlo. Babiš není pro chudé, přestože významně přispívá na charitu. Tím si buduje svoji image. Kdyby byl pro chudé, tak by jako premiér zastavil proticovidová opatření, která byla protichůdná, chaotická a která místo viru ničila nás. Mnozí podnikatelé zkrachovali, mnozí se dostali do existenčních a psychických problémů. Babiš má na svém kontě ještě jeden unikát. Nechal zavřít okresy. To si nedovolili ani bolševici. Naposledy před Babišem zavřeli okresy nacisté. Chápu, že na jaře 2020 nikdo nevěděl, co ten virus je, ale na podzim 2020 a v roce 2021 už bylo jasné, že ta opatření nefungují proti viru, a přesto se dodržovala. Babišovi se také povedlo rozdělit naši společnost. Z těch, kdo se nenechali očkovat (očkování má být dobrovolné), udělal lidi druhé kategorie. To se opravdu vyznamenal. Lidé netrpí ztrátou paměti, jak si myslí. Pokud ho budou volit, tak jedině, když budou mít na výběr jeho nebo někoho z Pětikolky.

  5. Dobrý den, vážený pane Hannigu,
    většinou s vámi souhlasím, i dnes tomu není jinak. Ale o vakcinaci jste si měl zjistit více informací, to jste mě zklamal. Jsou to genocidní preparáty, od začátku bylo jasné, co budou s lidmi dělat. Částečně pan Babiš nechal proběhnout důchodovou reformu, částečně nechal zničit zdraví mnoha lidem, zejména mladým lidem! Vás neznepokojují ta náhlá úmrtí?

    • Umřelo mi 23 kamarádů, kteří mne přemlouvali, abych se nenechal očkovat. Já je nepřemlouval, aby se očkovat nechali. Někteří z nich byli vášniví antivaxeři (to jsou ti, co jsou proti očkování), asi tak jako jste i Vy. Vyčítali mi, že jsem naskočil na tu globalistickou propagandu a chci se nechat očkovat. Někdo, kdo není očkován, má štěstí, že se ho nemoc dotkla jen povrchně. Víte, já nikoho nepřemlouvám (včetně přítelkyně), aby se nechal očkovat, ale proboha, ať někdo nepřemlouvá mě, abych se očkovat nenechal.

      • Děkuji za Vaše vyjádření, nesouhlasím, ale fandit Vám budu dál. Přeji mnoho zdraví, krásné Vánoce a hodně sil v této nelehké době. Jitka

      • Pokud je váš syn přední statistik, jak s mimořádnou skromností uvádíte, tak vám snad mohl sdělit, že z vámi uváděných kandidátů může na 2.kolo maximálně myslet Babiš. Bez komentáře ponechme hloupost oné závorky (a vzhledem k problematickým věcem na Mendelově univerzitě, kde byla jiná prezidentská kandidátka, Nerudová, rektorkou a manžel Nerudové měl problematické obchody týkající se exekucí, ale z té protilehlé strany, než je ochrana těch, které postihly exekuce), Když už jsme u Nerudové jejímu triumfu, který je více než reálný může přispět dvojice Fisher a Hilšer. Na poslední chvíli mohou z klání odstoupit a své příznivce vyzvat k její volbě. To ovšem může udělat i Pavel.Kdo se v politice trochu orientuje jistě vyhodnotil alibistické vyjádření SPOLU k volbě kde uvedli trojici,Pavel,Nerudová, Fischer, a to bez preference. Konstatovat, že Babiš nemá ve 2.kole šanci nespadá do kategorie kdy je přání otcem myšlenky, ale statisticky podložený fakt.

        • To jsem Frondo nenapsal, prezidenta /-tku/ vyberou voliči. Poté, a to jistě i na tomto webu, každý kdo má díru do zadku nespokojen s vítězem, volby označí za zmanipulované. V některých údajně k levici se hlásících médiích to snad redaktoři dostanou za úkol a na jedno brdo vyzvracejí spousty statí. Intelektuální úroveň bude srovnatelná s kauzami typu Mariánský sloup, Koněv a podobně.

        • Martine Harfo, přes označování voleb za zmanipulované (a následné inscenování barevných revolucí) tady nejsou levičáci, ale právě naopak různí ti globalisté a euroatlantici.

        • Martine Harfo. Myslím že se možná budeme divit, že Fischer neodstoupí, ale že může dokonce místo těch dvou manekýnů postoupit do druhého kola. Má silnou podporu katolíků (8%) a dalších křesťanů a ti jsou věrní voliči. A to by pak byl pro A. Babiše problém v diskuzích, protože na rozdíl od těch dvou mu to pálí a i když naprosto nesouhlasím s jeho politikou, tak to mu musím přiznat.

        • Ale o tom až v příštím článku, který bude po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu o Divišovi, Janečkovi a Rohanové

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy