Archeologové při průzkumu trasy budoucí dálnice D35 v úseku Janov – Opatovec na Svitavsku našli středověké osídlení. V katastru Moravského Lačnova, dnešní části Svitav, byla doložena vesnice či dvorec ze 14. století. V současnosti po něm už není ani památky, řekl vedoucí archeologického oddělení Východočeského muzea Tomáš Zavoral.
»Našli jsme zaniklou vesnici včetně dvou studen a včetně haltýřů, což jsou jakési lednice. Následně to překryl rybník, který zmizel a nyní je tam bahniště, prameniště,« uvedl Zavoral.
Archeologové plánují také dokončit dokumentaci vedle stojícího statku, který byl ještě v 70. letech minulého století funkční, ale později byl zbořen. Jeho historie ale sahá až do 17. či 18. století a má zřejmě spojitost s celnicí, která stála na historické zemské hranici Čech a Moravy. Dál na trase rovněž prozkoumali dva další statky opuštěné v 50. letech minulého století. Zmapovali i řadu dřívějších, dnes již zaniklých cest, kde s pomocí detektorů našli pravěké i středověké kovové předměty, například koňské ostruhy a udidla nebo depoty bronzového materiálu. Na výzkum Východočeského muzea navazuje v další části trasy archeologická společnost Archaia Praha.
Nálezy přinesly i průzkumy před stavbou dalších silnic v Pardubickém kraji. Na obchvatu Rokytna a Býště na Pardubicku bylo doloženo osídlení slezskoplatěnické kultury z pozdní doby bronzové a starší doby železné, na obchvatu nedalekých Sezemic sídliště s železářskou pecí a dalšími výrobními objekty z období založení tamního ženského kláštera z 13. století.
Archeologové se letos zabývali rovněž menšími terénními výzkumy před výstavbou rodinných domů. U Kunětic na Pardubicku objevili severně od kostela žárové pohřebiště ze starší doby železné, ze stejného období pochází nález několika žárových hrobů v Dražkovicích u Pardubic.
(mac, čtk)
FOTO – Východočeské muzeum Pardubice