Situaci občanů zhoršují nejenom ceny na světových trzích, ale i nenasytný stát, říká Vlastimil Tlustý

Česká republika za chvíli skončí své půlroční působení v čele Evropské unie. Nějaké klady, které se jí za toto období podařilo dosáhnout, se však podle bývalého ministra financí Vlastimila Tlustého hledají jen velmi těžko. Neexistuje žádná evropská politika pro energetiku, a v podstatě pro nic. To je výsledek Evropské unie pod takzvaným vedením České republiky. Půlroční období českého předsednictví v Radě EU vnímám jako naprosté prázdno, naprostý propadák, rozdíl mezi sliby a realitou, řekl Tlustý v rozhovoru pro iportaL24.cz.

Česká republika se již několik měsíců potýká s rekordní inflací, kde vidíte její důvody?

Hlavní důvody vidím v astronomických dluzích předchozí ale i současné vlády. Za dnešní situaci je odpovědná jednak Babišová vláda, která pod záminkou řešení koronavirové krize vynaložila stamiliardy, přičemž dneska už je prokázáno, že jenom zlomek z toho opravdu souvisel s koronavirem. Na to navázala Fialova vláda, která uspěla ve volbách mj. proto, že tvrdila, že to strašidelné zadlužování zastaví, bohužel v něm pokračuje. Pro své astronomické dluhy má však jinou záminku, a to je válka na Ukrajině. V každém případě obě tyto vlády se projevily jako zcela nezodpovědné a výsledkem jejich nezodpovědných astronomických dluhů je vysoká inflace.

Jak hodnotíte kroky současné vlády, pokud jde o pomoc obyvatelům s vysokými cenami?

Vláda se vydala pro mě naprosto nepochopitelnou cestou, a to cestou sociálních dávek, jinými slovy kompenzací ze státního rozpočtu neboli z daní občanů. Ti tak mají být kompenzování v prostředí vysokých cen tím, že ze svých daní dostanou kompenzace právě na ty vysoké ceny. Je to nesmyslné, a to hned z několika důvodů. Jednak ten cenový skok je tak obrovský, že ta cenová kompenzace je jenom zlomkem z toho skutečného cenového rozdílu, a pro velkou část domácností, tak jako je likvidační ten původní cenový rozdíl mezi cenami předchozími a současnými, tak je jen o trochu méně likvidační ten rozdíl po tom tzv. zastropování. To slovo zastropování je matoucí, žádné zastropování to ve skutečnosti není, je to pouze státem vyplacená kompenzace za nižší cenu, kterou stát vynakládá distributorům a na konci má spotřebitel nižší cenu, ale klidně si spotřebitel může představit, že tu kompenzaci dostává on. Výsledkem těchto kompenzací na jedné straně budou existenčně ohrožené rodiny, je pravda, že jich bude méně, než kdyby neudělala vláda nic, ale pořád jich bude hodně.

Další věc je, jak se vláda postaví k problému vysokých cen pro české podniky, protože tam vážně hrozí, že nebudou konkurenceschopné vzhledem k tomu, co dělají okolní země. Pokud zůstanou ceny elektrické energie tak vysoké, jak to vypadá, tak některé výroby se odstěhují z České republiky do zahraničí, což samozřejmě vyvolá nezaměstnanost. Navíc ale metoda, kterou vláda vybrala, znamená stamiliardové výdaje státního rozpočtu, který už tak sám o sobě byl v hlubokých dluzích. Vláda svými řešeními tyhle dluhy ještě prohlubuje, a tím ohrožuje dokonce i finance státu. To zadlužování probíhá takovou enormní rychlostí, že ti, co půjčují vládě, zvyšují úroky, za které půjčují, narůstá každoroční platba úroků ze státního dluhu, a to tempem, které vidím jako katastrofální a vážně ohrožující Českou republiku.

Postup vlády je tedy podle vás špatný…

Je špatný pro část domácností, část podniků, a je špatný dokonce i pro státní rozpočet a finance státu.

Měla by podle vás vláda přistoupit k podobným krokům jako okolní státy, např. snižovat DPH u vybraných komodit?

To nejpřirozenější při řešení nějakého problému je mířit tam, kde ten problém vznikl. Obrovský nárůst ceny elektrické energie je výsledek toho, že se v České republice začala používat cena, která se vytváří na takzvané Lipské burze, jinými slovy českým občanům je prodávána elektrická energie za stejnou cenu, za jakou je prodávána německým občanům. Ti ale vydělávají podstatně více, a proto cena, kterou ještě německé domácnosti unesou, je zničující pro české domácnosti. Řešení je úplně jednoduché a mluví o něm všichni odborníci. Protože to je elektrická energie vyrobená v České republice, měla by se zřídit česká energetická burza v Praze, tam povinně obchodovat všechnu elektrickou energii vyrobenou v Čechách a pouze přebytky prodávat na Lipské burze. To je absolutně nejrychlejší a nejúčinnější řešení, které by vedlo k logickému snížení ceny elektrické energie na českém trhu, protože je jí tady dostatek.

Cena vždycky roste, když je něčeho málo, ale v České republice je elektrické energie dostatek. Kdyby se obchodovala jenom tady, tak její cena se vrátí zpátky k nižším hodnotám. Ale protože se obchoduje v Lipsku a Německo kvůli tomu, že zrušilo výrobu elektrické energie v atomových, ale i uhelných elektrárnách, má nedostatek elektrické energie, tak proto německá spotřeba táhne cenu elektřiny nahoru, protože jí mají málo. My ale přece nemáme platit za to, že Němci vsadili na nesmysl, který se jmenuje odchod od klasických zdrojů energie. Němci si to vyvolali, Němci si to mají vyřešit sami a nemají za to platit čeští občané.

A pokud jde o možnost snížení DPH?

U potravin je to trochu jiné. Abychom snížili dopady vysokých cen na světovém trhu, protože tady je to celosvětový trh, tak samozřejmě už zbývá jenom řešení typu snížení DPH. To řešení možné je, protože stát za současné situace při vyšších cenách potravin vybírá na DPH více. Když něco stojí o 50 % více, logicky z toho stát o 50 % víc vybere na DPH. To znamená, že kdyby byl stát korektní, tak přiměřeně k tomu, jak narostla cena, může sazbu DPH snížit, jinými slovy, může dál vybírat to samé, co vybíral, dokonce by o nic nepřišel, jenom by se zřekl toho necitlivého výběru daní v době rostoucích cen. Situaci občanů tedy zhoršuje nejenom světová cena, ale i nenasytný stát. Slušný stát by řekl: Vážení občané, tohle vzrostlo o 50 %, a proto stát snižuje sazbu DPH o přiměřené procentní body. To je úplně logická reakce, stát by dokonce mohl být tak vstřícní, že by mohl snížit DPH ještě víc. Vybral by sice méně, ale nenechal by dopadnout důsledky krize na občany. Touhle cestou se vydalo například Polsko, které na některé položky DPH zrušilo úplně. V případě potravin to je logická a rozumná cesta.

Je podle vás správné, že vláda v podstatě čeká na jednotné evropské řešení, neměla by řešit problémy na národní úrovni?

Dneska už je naprosto jasné, že jednotná politika Evropské unie v této situaci neexistuje. Německo jedná o astronomických subvencích také na cenu elektrické energie. Tím říká celé Evropské unii: My se chceme zachránit, jestli to děláme chytře nebo blbě, na to se nekoukejte, nečekáme na žádné bruselské řešení, my si to uděláme takto. Když nejsilnější země Evropské unii sdělí, že nečeká na evropské řešení, tak všichni ostatní už můžou udělat jediné – říct, je nám to jasné, Německo se zachraňuje samo, nám všem ostatním nezbývá nic jiného, než se také zachraňovat sami. Česká vláda to nedělá, předstírá, že to, co jsem právě popsal, není pravda.

Stejně je to i u plynu. Rakouský kancléř si dojednal dodávky ruského plynu bez jakýchkoli dohod s Evropskou unií, bez jakékoliv obavy z toho, že ho někdo bude z něčeho obviňovat. Když kupujeme tzv. očištěný plyn přes Německo, i když je ve skutečnosti ruský, za násobek původní ceny, tak jsme blázni. Je to pokrytectví, tváříme se, že německý plyn je lepší než ruský, ale je to ten samý. A nejenom že je to ten samý, ale je ještě za násobek ceny. To znamená, že my za ten pocit, že máme nějaký lepší německý plyn, než je ruský, platíme násobnou cenu, to je přece úplně nepochopitelné. No a rakouský kancléř řekl, že to dělat nebude, že si z Německa nebude kupovat tenhle podivný zdražený ruský plyn a šel si to dojednat sám. To je opět důkaz toho, že žádná jednotná evropská politika v téhle situaci neexistuje.

Čím je to podle vás motivováno? Proč naše vláda předstírá, že jednotná evropská politika existuje, když, jak tvrdíte, prokazatelně žádná není?

Podle mě to, co nám říká naše vláda, je jenom propaganda a ke všemu lživá propaganda. Když někdo lže, tak si je třeba klást otázku, proč to dělá. Mě napadá jediné vysvětlení. Pokud jsou občané připravování o stovky miliard, jako to teď právě probíhá, tak u někoho ty miliardy končí. To znamená, jedni o ně přicházejí a jiní na tom bohatnou, a není tak těžké vystopovat, kdo to je. Potom bych si už jenom kladl otázku, jaká je vazba mezi těmi, co nám vládnou, a těmi, co bohatnou, a pak už by to začalo být všechno úplně logické.

Jak se jako bývalý ministr financí díváte na kroky současného šéfa státní kasy Zbyňka Stanjury? Jak byste jeho působení v čele resortu zhodnotil?

Jako zoufalé, zničující, nepochopitelné. Jedině snad ta teorie nebo hypotéza, kterou jsem vyslovil, by dávala smysl, jinak tomu vůbec nerozumím.

Co soudíte o schodku státního rozpočtu na příští rok? Je schválený deficit podle vás reálný? Jak odhadujete další vývoj?

Další vývoj je naprosto jasný. Vláda se vydává svými nápady k většímu a většímu zadlužení, protože v podstatě nic jiného nevymyslela než větší a větší dluhy, a ještě ke všemu to, co píšou ve státním rozpočtu, je prokazatelně nepravdivé.

V jakém smyslu?

V tom smyslu, že realita bude mnohem horší. Dluh, se kterým chce vláda hospodařit, je zničující, protože povede k pokračování vysoké inflace. Reálný cíl, aby se inflace vrátila ke 2 %, se tím pádem stává naprosto nereálným. Pokud vláda bude takhle hospodařit, tak žádná dvě nebo tři procenta inflace nemohou nastat. Vláda těmito dluhy prodlužuje vysokou inflaci, a navíc lže o tom, jak je ten dluh velký. Ale ono se to samozřejmě provalí. Ve skutečnosti bude hospodařit s dluhem nejméně o sto miliard větším, než uvádí, ale může to být ještě horší. Jinými slovy to je nezodpovědnost na druhou, to je udržování inflace na, pokud možno, co nejvyšší úrovni, a já se opět ptám, komu je to ku prospěchu.

Vláda se zavázala, že nebude zvyšovat daně. Je tento slib z pohledu současné situace reálný?

Jediné, co současná vláda dělá dobře, je propaganda. To, jak oblbují lidi, je neuvěřitelné, a také je neuvěřitelné, kolik lidí jim to věří. Takže odpověď na vaši otázku je jasná. Vláda škodí a bude škodit dál, nic z toho, co říká, není pravda, a proto nevím, proč by se jí mělo věřit zrovna to, že nebude zvyšovat daně. Samozřejmě to není pravda, a proto je logická otázka, co pak budou dělat, budou ty dluhy dál dělat ještě větší?

Jak se díváte na schválenou válečnou daň?

Především protestuju proti označení válečná daň, protože my naštěstí zatím nejsme ve válce. Opravdu nevím, proč vláda dělá všechno pro to, abychom v ní byli, ale já to odmítám. My ve válce zatím nejsme a doufám, že to tak zůstane, takže žádná válečná daň. Opět to je manipulace, propaganda, prostě říci lidem, co vám zbývá jiného, když máme válku. Opakuju, že žádnou válku nemáme, takže používat pojem válečná daň, je sprostá manipulace a vracíme se k původní otázce. Je jedno, jak to nazvete, ty peníze se někde vzít musí.

Mohl byste říct svůj názor na postup české vlády v souvislosti s válkou na Ukrajině?

To je snad ještě větší katastrofa než to, jakým způsobem řeší energetiku. Pro mě, jako pro člověka narozeného v roce 1955, když se řekne válka, tak je to něco tak strašného, že je potřeba se tomu vyhnout a radovat se, že my se toho nemusíme účastnit. Já totiž nevím, proč bychom měli pomáhat Ukrajinci proti Rusovi nebo obráceně, to mi vůbec není jasné. Postup vlády je zničující, riskantní, dělá vlastně všechno pro to, aby nás do té války vtáhla, a já bych chtěl vidět, co by říkali obyvatelé, kdyby se ta druhá strana naštvala a nějakou raketu nám poslala. To by se pak teprve ukázalo, jak to bylo pošetilé, hloupé, zničující. Myslím si, že naprostá většina lidí si vůbec neumí představit, co by to fakticky znamenalo.

EU chce prosadit úplný zákaz dovozu plynu a ropy z Ruska. Jaké to bude mít podle vás dopady na EU a na ČR?

Z toho, co jsem vám zatím řekl, odvozuju, že tohle jsou plané výkřiky. V Bruselu si můžou vykřikovat, co chtějí, ale rakouský kancléř kvůli tomu plyn z Ruska brát nepřestane, protože by ho rakouští občané vynesli v zubech, a to je přesně to, co hrozí Bruselu, pokud budou takhle pokračovat, pokud budou chtít obětovat vlastní občany ve jménu jakékoli chiméry, a je jedno, jestli se ta chiméra jmenuje Green Deal nebo porážka Putina. To jsou všechno krásné nadpisy, za kterými se ale skrývá chudoba a utrpení občanů, kterých se to týká, a já si myslím, že se velice rychle ukáže, že nejenom občané České republiky, Rakouska ale i většiny dalších evropských zemí řeknou: To si strčte za klobouk.

Česká republika už šestý měsíc předsedá Radě Evropské unie. Co se jí podle vás za toto období jako předsednické zemi povedlo prosadit?

To půlroční období vnímám jako naprosté prázdno, naprostý propadák, rozdíl mezi sliby a realitou. To, že neexistuje žádná evropská politika pro energetiku, a vlastně pro nic, je výsledek Evropské unie pod takzvaným vedením České republiky. Mám dojem, že česká vláda se snaží utajit, že ničeho nedosáhla, proto pořád dokola mluví o evropské politice. Konkrétní kroky těch zemí, které jsem jmenoval, přece ukazují, že to k tomu ani nesměřuje, že Česká republika si může dál povídat, co chce, ale Němci, Rakušané, Maďaři, Poláci si budou dělat to, co považují za správné pro ochranu vlastních občanů. To by měla dělat i česká vláda a neschovávat se neustále za nějaké evropské zájmy, když je vidět, že ti ostatní jim nepodléhají.

Nic z toho, co dělá, se tedy nedá vypíchnout, jako úspěch?

Já bych se vás zeptal – a vy o něčem víte? Já teda nepovažuju za úspěch, že se sjeli nějací potentáti a měli výbornou večeři, a sjedou se ještě jednou tentokrát na obědě. Já v tom žádný plus pro občany České republiky nevidím a jinak se to měřit nedá. Všechno to jsou zastírací manévry, snaha zmást lidi a odpoutat se od drsné reality, která zatím nenasvědčuje ničemu pěknému. Těch krásných slov ještě bude asi hodně, ale činů hodně málo.

Zkraje roku nás čekají prezidentské volby. Kdo je podle vás jejich favoritem? A proč?

Od mnoha lidí poslouchám, že jestli se do druhého kola dostanou ti, kteří jsou v dnešních preferencích na špičce, tak k volbám nepůjdou, protože se budou cítit v situaci jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet. Nevypadá to vůbec dobře. Odvažuju se předpovědět jedinou věc, všechno nasvědčuje tomu, že tři čtvrtiny až čtyři pětiny občanů budou poté, kdy bude zvolen nový prezident České republiky, hluboce zklamání. Ta situace ve zklamanosti občanů bude ještě horší, než byla po zvolení Miloše Zemana. Tehdy se půlka národa radovala a druhá smutnila. Teď se bude radovat možná čtvrtina a tři čtvrtiny budou smutnit.

Jana Dubničková

FOTO – ČTK/Eva Kořínková, ČTK/Stanislav Peška

Související články

3 KOMENTÁŘŮ

  1. KSČM požaduje:

    ponechání jízdného ve veřejné hromadné dopravě na stávající úrovni
    obnovení 75% slevy z jízdného pro seniory a mládež do 26 let
    bezplatnou městskou veřejnou dopravu pro všechny

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy