Od chvíle, kdy Čína zahájila boj proti covidu-19, uplynuly téměř tři roky. Během této doby Čína svým neúnavným úsilím ochránila své obyvatele a poskytla světu cenné zkušenosti. Toto úsilí také získalo drahocenný čas na vývoj vědeckého způsobu analýzy a kontroly viru v nejlidnatější zemi světa.
Když byl virus zjištěn ve Wuhanu, vláda se rozhodla uzavřít dopravu ve městě i mimo něj. Číně trvalo tři měsíce, než virus ve Wuhanu zvládla a zabránila jeho šíření do dalších částí země. Přestože Čína zůstává rozvojovou zemí, průměrná délka života lidí se zvýšila ze 77,4 roku 2019 na 77,93 roku 2020 a 78,2 roku 2021.
Podle oficiálních prohlášení má Čína nejnižší míru výskytu covid-19 a nejnižší počet úmrtí na covid-19 mezi velkými zeměmi.
Věda a přesnost
Čína zvládá epidemii na vědeckém základě a s precizností. Politika je dynamická, s postupnými změnami uplatňovanými podle toho, jak vědci získávají další poznatky o viru. Vláda zveřejnila devět verzí, jak se dominantní varianty přesouvaly od alfa přes beta až k delta a nyní k omikronu.
Více než 90 % lidí v Číně bylo plně očkováno a vláda přešla k přesvědčování starších obyvatel, aby se nechali očkovat. K dispozici byly také inhalační vakcíny a vakcíny v nosním spreji. Více než 2,2 miliardy dávek vakcín covid-19 bylo darováno a vyvezeno do celého světa, aby pomohlo celosvětovému boji proti viru.
Minimalizace nákladů
Čína se také snažila co nejlépe vyvážit kontrolu covid-19 a hospodářský rozvoj, aby minimalizovala náklady a zároveň chránila lidi. Země se stala jednou z prvních zemí, které v roce 2020 zaznamenaly růst a v letech 2020 a 2021 dosáhla v průměru 5,1 %.
V zájmu posílení ekonomiky byly osvobozeny daně a poplatky pro osoby samostatně výdělečně činné ve výši více než bilionu jüanů (cca 143 miliard USD). Čínský systém odolával viróze téměř tři roky. Nyní Čína začala dále optimalizovat svá preventivní a kontrolní opatření proti covid-19.
(pr)