Španělská policie zadržela pět lidí a další tři desítky vyšetřuje na svobodě kvůli krádežím plodiny, která se dříve používala zejména jako krmivo pro dobytek, ale nyní je označována za »černé zlato«. Jde o rohovník, z něhož se získává karobový prášek, označovaný za zdravější alternativu kakaa či čokolády. Informoval o tom deník El País, podle něhož cena této plodiny v posledních několika letech vzrostla více než trojnásobně.
Španělská policie nyní zadržela zloděje asi 114 tun lusků rohovníku v provinciích Cádiz, Valencie, Castellón a Málaga. Zadržené osoby jsou vyšetřovány kvůli krádeži či falšování dokumentů při nelegálním prodeji rohovníku.
»Před pěti lety stál kilogram rohovníku asi 40 centů, nyní je to mezi 1,4 až 2,2 eura,« uvedl policista ze speciální jednotky pro vyšetřování krádeží v zemědělství. »Tato plodina se stala v potravinářství módou, dělá se z ní mouka, používá se také například jako zahušťovadlo k výrobě majonézy, zmrzliny nebo čokolády,« dodal. Kromě toho má rohovník využití v kosmetice či farmaceutickém průmyslu a jeho cena dál roste.
Španělsko je předním světovým producentem svatojánského chleba, kde se pěstuje přibližně na ploše 45 000 hektarů a to především ve Valencii, na Baleárských ostrovech, v Katalánsku, Andalusii a v regionu Murcia.
V posledních letech se pro rohovník našlo nespočet využití v různých druzích průmyslu: chemickém (k výrobě asfaltu, lepidla nebo barev), farmaceutickém (k výrobě produktů, jako jsou projímadla nebo zubní pasty), kosmetickém (například k výrobě pěny na holení), textilním (k výrobě potisků) a samozřejmě také v potravinářském průmyslu.
Rohovník je označován také jako svatojánský chléb, protože podle některých překladů Bible se právě těmito plody živil Jan Křtitel během svého pobytu v judské poušti.
Co je vlastně karob?
Je to plod rohovníku obecného (Ceratonia siliqua), středomořského stromu s tlustým kmenem, širokou korunou a průměrnou výškou kolem pěti metrů. Jednou z jeho nejvýznamnějších vlastností jako stromu je jeho odolnost. Dobře snáší vysoké teploty i sucho, takže nevyžaduje téměř žádnou péči. To vysvětluje, proč sloužil jako zdroj potravy v dobách nedostatku.
Plody tohoto stromu, lusky, jsou velmi nápadné, protože se jedná o podlouhlé lusky dlouhé cca 10 až 15 cm, které jsou v nezralém stavu zduřelé, pružné a zelené, a koncem léta, když dozrají, jsou tvrdé, suché a hnědé. Jsou velmi podobné fazolovým luskům a není divu, protože stromy tohoto rodu patří kupodivu do čeledi Fabaceae, tedy bobovitých rostlin.
Nejvyužívanější části rohovníku obecného jsou právě uvnitř lusku. Je to dužina a semena.
Dužina je jemná, sladká a lepkavá, může se jíst syrová a po rozemletí se odjakživa používala jako krmivo pro hospodářská zvířata.
Semena mají purpurově hnědou barvu, mandlový tvar a velikost cizrny. Jednou z jejich pozoruhodných vlastností je, že jsou velmi tvrdá. Jsou totiž obklopena velmi odolnou vnější vrstvou, která je chrání a díky níž si mohou zachovat klíčivost po několik let, a to i v nepříznivých podmínkách, jako je sucho, trávicí procesy (například když je sežere zvíře) a dokonce i po požáru.
Z vnitřní části semene se získává mouka nazývaná karobová guma.
Využití rohovníku v potravinách
Karobová mouka (guma) ze semen se skládá především z polysacharidů nazývaných galaktomannany, které jsou tvořeny spojením dvou cukrů: galaktózy a manózy.
Jde o hydrokoloid, tedy sloučeninu schopnou zadržovat velké množství vody, takže může upravovat texturu potravin. Používá se jako zahušťovadlo a také jako stabilizátor a gelující činidlo (v kombinaci s jinými hydrokoloidy) ve zmrzlině, omáčkách, mléčných výrobcích, pečivu (jako je bezlepkový chléb), masných a nízkotučných výrobcích atd. Jedná se o potravinářskou přísadu, která je klasifikována kódem E-410.
Karobová mouka tedy ta, která se získává z vnitřní dužiny lusku, po upražení a rozemletí. Ta má sladkou a příjemnou chuť připomínající kakao s tóny skořice. Proto se začala používat zejména v pekařství a cukrářství (buchty, sušenky, chleby, pizzy atd.) a stala se také velmi oblíbenou náhradaöu kakaa.
Karobový lusk je celkově bohatý na bílkoviny, minerály a vitamíny. Má rovněž příznivý vliv na trávení a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
(mac)
FOTO – wikipedia/CC BY-SA 4.0/Jengoda a Philmarin, wikipedia/GNU FDL/Giancarlo Dessì, wikipedia/CC BY-SA 2.1 ES/Ximenx, mouky.cz, wikipedia/CC BY-SA 2.5/Osvaldo Gago