Obyvatelům amerického státu Wyoming se tento týden naskytl neobyčejný pohled. V úterý se totiž nad hřebeny pohoří Bighorn Mountains nedaleko městečka Sheridan objevily na obloze vlny. Jednalo se o vzácný jev známý jako Kelvin-Helmholtzovy oblaky. Informoval o tom zpravodajský web BBC.
»Bylo to výjimečné a okamžitě jsem věděla, že to musím vyfotografovat,« uvedla místní obyvatelka Rachel Gordonová.
Oblaka ve tvaru vln vznikají, když se rychlejší proud vzduchu pohybuje nad stoupajícím vzduchem pod ním. Pojmenovány byly podle fyzikálního jevu, při kterém se tvoří, tedy Kelvin-Helmholtzově nestabilitě. Ta vzniká na místech, kde se stýkají dvě proudící vrstvy plynu nebo kapaliny. Vrstvy se mohou lišit například rychlostí pohybu nebo hustotou.
Gordonová uvedla, že snímky pořídila u domu svých rodičů, načež je zveřejnila na facebookové stránce Wyoming through The Lens, kde je k vidění i časosběrné video. »Byl to dechberoucí okamžik,« popsala. »Jsem ráda, že si ho teď mohou užít ostatní,« dodala.
Podle Matta Taylora z BBC Weather jsou tyto snímky jedním z nejúžasnějších a nejpůsobivějších příkladů Kelvin-Helmholtzových oblaků, jaké kdy viděl. »Součástí krásy Kelvin-Helmholtzových mraků je to, že skutečně ukazují fluiditu (tekutost, plynulost) atmosféry,« řekl. »Jak se atmosféra jako vlny v oceánu pohybuje a reaguje na okolní prostředí,« dodal.
Kelvinovy-Helmholtzovy mraky mohou také způsobit potíže pilotům, protože indikují turbulence ve vzduchu.
(mac, čtk)
FOTO – Twitter/AccuWeather/Rachel Gordonová