Čínsko-arabský příběh o upřímnosti, důvěře a podpoře

Když se ohlédneme zpět na čínsko-arabské výměny za poslední dva tisíce let, prochází jimi upřímnost, důvěra a vzájemná podpora. Čína zatím navázala strategické partnerství nebo komplexní strategické partnerství s dvanácti arabskými zeměmi a s Ligou arabských států.

»Tato důvěra je nezlomná a nelze koupit za peníze,« řekl v lednu roku 2016 čínský prezident Si Ťin-pching ve svém projevu v sídle Ligy arabských států, čímž vyjádřil pravý význam čínsko-arabského přátelství.

Liga arabských států má dvacet členských států, včetně Jordánska, Sýrie, Libanonu a dalších zemí Blízkého východu, stejně jako Alžírsko, Maroko, Tunisko a další severoafrické země. V posledních letech Čína a Liga arabských států udržovaly úzké výměny, což je také živým projevem trvalého čínsko-arabského přátelství.

Číňané říkají: »V nouzi poznáš přítele.« Arabské přísloví zase praví: »Největší dobro je podat pomocnou ruku těm, kteří touží po pomoci.“

V roce 2008 došlo k obrovskému zemětřesení ve Wenchuanu v čínské provincii Sichuan. Saúdská Arábie okamžitě poskytla Číně více než 60 milionů amerických dolarů v hotovosti a hmotné pomoci.

Po vypuknutí epidemie covid-19 se na nejvyšší budově na světě ve Spojených arabských emirátech věži Burdž Chalífa objevila obrovská světelná hesla, jako je »Wuhan do toho!« Tři hlavní památky světového kulturního dědictví v Egyptě byly nasvíceny čínskou rudou barvou. Qatar Airways otevřel »zelený kanál« pro čínský boj proti epidemii…

Po vypuknutí epidemie v arabských zemích Čína vyslala téměř sto týmů lékařských odborníků na pomoc arabské straně. Spolupracovala s Egyptem na výstavbě první společné výrobní linky vakcíny proti covid-19 v Africe. Poskytovala očkovací pomoc palestinským uprchlíkům v Jordánsku, Sýrii, Libanonu a dalších zemích… Do října roku 2022 Čína poskytla arabským zemím více než 340 milionů dávek vakcíny proti covid-19.

Čína a arabské země jsou přirozenými partnery při společném budování Pásma a stezky. Čína zatím podepsala dokumenty o spolupráci s dvaceti arabskými zeměmi a Ligou arabských států za účelem společného budování Pásma a stezky.

Katar na tomto mistrovství světa ve fotbale slíbil, že z něj udělá »uhlíkově neutrální« událost, a to, co Kataru pomohlo dosáhnout tohoto cíle, byla elektrárna Halsa, která byla postavena za účasti čínských společností. Solární elektrárna Al Dhafra ve Spojených arabských emirátech, na jejíž výstavbě se také podílely čínské společnosti, byla připojena na síť a pomáhá Abú Dhabí snížit emise oxidu uhličitého o 2,4 milionu tun ročně. Existuje více než dvacet takových rozsáhlých projektů spolupráce mezi Čínou a arabskými státy, které prospívají téměř dvěma miliardám lidí z obou stran.

Díky iniciativě Pásmo a stezka dosáhly obousměrné investice a obchod mezi Čínou a arabskými zeměmi mnohonásobného růstu. V průběhu roku 2021 dosáhly obousměrné přímé investice mezi Čínou a arabskými zeměmi 27 miliard amerických dolarů, což je 2,6krát vyšší než před deseti lety. Objem obchodu mezi Čínou a arabskými státy dosáhl 330,3 miliardy amerických dolarů, což je 1,5krát vyšší než před deseti lety…

V červnu letošního roku se konalo přelomové slavnostní zahájení výstavby tisíce škol za pomoci Číny Iráku. Těsně poté, co o tom vyšly zprávy, mnoho zahraničních internetových uživatelů vyjádřilo své pocity ohledně »amerického bombardování a čínského budování«. Další uživatel internetu přímo kritizoval amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena: »Čína postaví tisíc škol v Iráku a USA přímo zabily 16 000 civilistů v Iráku. Takto Čína a USA praktikují lidská práva v Iráku.«

Stavba škol v Iráku je mikrokosmem úsilí Číny o udržení regionálního míru v arabských oblastech zničených válkou. Čína praktickými kroky dokázala, že byla vždy upřímným přítelem arabských zemí a vždy hrála konstruktivní roli v regionu. Čína vždy věřila, že na Blízkém východě neexistuje žádné »mocenské vakuum«. Lidé Středního východu jsou pány budoucnosti a osudu regionu. Mezinárodní společenství by mělo respektovat vlastnictví zemí a lidí v tomto regionu.

Pokud jde o otázku Palestiny, jádro otázky Blízkého východu, prezident Si Ťin-pching zaslal deset po sobě jdoucích let OSN blahopřejný vzkaz u příležitosti Mezinárodního dne solidarity s palestinským lidem. Čína také předložila pětibodovou iniciativu na dosažení bezpečnosti a stability na Blízkém východě, čtyřbodový návrh na politické řešení syrské otázky a tříbodovou myšlenku na realizaci palestinsko-izraelského »řešení dvou států«… Zasedání ministrů zahraničí Rady ministrů zahraničí Ligy arabských států ocenilo »diplomatické úsilí Číny na podporu arabské věci, hledání mírového řešení stávající krize v regionu a podporu míru a bezpečnosti v mezinárodním regionu«.

V současné době jsou rozvojové strategie arabských zemí, jako je egyptská komplexní strategie Udržitelná energie 2035, saúdskoarabská Vize 2030 a katarská Národní vize 2030 hluboce propojeny s čínskou iniciativou Pásmo a stezka. To znamená, že spolupráce Číny s arabskými státy má nejen pestrou historii, živou současnost, ale také slibnou budoucnost.

Čínština se stává důležitým jazykem pro stále více arabských dětí. Od října roku 2022 čtyři arabské země, včetně Spojených arabských emirátů, Saúdské Arábie, Egypta a Tuniska, oznámily, že čínština bude zahrnuta do národního vzdělávacího systému a patnáct arabských zemí otevřelo místní čínské jazykové školy a oddělení. Generální konzul Saúdské Arábie v Guangzhou uvedl, že se očekává, že nová generace Saúdské Arábie bude v příštím desetiletí schopna plynule používat čínštinu.

Jazyk je základním kamenem komunikace mezi lidmi. Když stále více Arabů vidí nesobeckou pomoc Číny a pevnou podporu arabským zemím a když ocení jedinečné kouzlo čínské civilizace při studiu čínštiny, jejich city k Číně jsou hlubší.

Od října roku 2021 do dubna roku 2022 průzkum provedený nestrannou výzkumnou sítí »Arabský barometr« Princetonské univerzity ve Spojených státech v devíti arabských zemích, včetně Iráku, Jordánska a Libanonu, ukázal, že popularita Číny mezi lidmi arabských zemí je vyšší než popularita Spojených států. Vedoucí »Arabského barometru« uvedl: »Vzhledem k přímému zásahu mnoha dalších významných zemí (do záležitostí regionu) by neutrálnější politické postavení Číny mohlo mnoha lidem v regionu přinést uvolňující pocit«.

Na konci letošního roku dosáhly výměny mezi Čínou a arabskými zeměmi dalšího vrcholu a lidé jsou plní očekávání, že čínsko-arabská spolupráce dosáhne nové úrovně. Arabský básník jednou řekl: »Když se otočíte směrem ke slunci, určitě uvidíte naději.« Čínsko-arabská spolupráce, která byla vždy otočena směrem ke slunci a je vzájemně prospěšná a oboustranně výhodná, jistě přinese světu více naděje.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy