Rostlina huseníček rolní (Arabidopsis thaliana) z čínské kosmické lodě Šen-čou 15 začala růst, uvedl list China Science and Technology Daily.
Vesmírná loď Šen-čou 15 byla vypuštěna 29. listopadu ve 23.08 hod. Asi o dvacet hodin později čínští astronauti umístili huseníček rolní do biologického inkubátoru – do skříně životních a ekologických experimentů uvnitř laboratorního modulu Wentian Čínské vesmírné stanice (CSS).
»Pěstování huseníčku rolního v mikrogravitaci slouží k prozkoumání toho, jak prostředí mikrogravitace vesmíru ovlivňuje strukturu a funkci rostlinných buněk,« řekl Cai Weiming, výzkumný pracovník Centra molekulárních rostlinných věd Čínské akademie věd (CAS).
Výzkumníci prováděli více než šest let přípravy na Zemi a doufají, že experiment na oběžné dráze podpoří zlepšení tvaru rostlin a pomůže zvýšit výnos plodin.
Během vesmírného experimentu budou některé geny huseníčku zapojené do gravitační odezvy modifikovány a označeny. Výzkumníci očekávají, že studium chování genů ve speciálním prostředí mikrogravitace jim umožní lépe porozumět jejich biologickým funkcím.
»V následujících 30-50 dnech budou provádět automatické monitorování morfologie a vývoje divokých, různých mutantních a transgenních rostlin ve vesmírné mikrogravitaci,« řekl Cai Weiming.
Když se vzorky rostlin vrátí na Zemi, budou vědci systematicky studovat vliv vesmírné mikrogravitace na biologii rostlin pomocí analýz ze souvisejících vědeckých odvětví a korelační analýzy simulovaných experimentů mikrogravitace na Zemi.
Čínská akademie věd také uvedla, že experimentální vzorky z výzkumu vesmírných věd z Čínské vesmírné stanice byly odeslány do Pekingu 5. prosince brzy ráno poté, co návratový modul Šen-čou 14 přistál v oblasti Dongfeng v severní Číně. Tato třetí várka experimentálních vzorků pěstovaných na CSS byla předána Technologickému a inženýrskému centru Čínské akademie věd.
Vzorky obsahovaly tři studená balení biologických vzorků se semeny rýže a huseníčku, která prošla 120denním plným kultivačním procesem ve vesmíru. CAS uvedla že to bylo také poprvé, co vědci obdrželi rýžová semena pěstovaná na oběžné dráze as tím že nyní se budou analyzovat vzorky v oblastech jako je molekulární cytologie a metabolismus. »Jde o zjištění vlivu vesmírné mikrogravitace na rýži a huseníček a další rozvoj plodin pro adaptaci na vesmír a nalezení teoretického základu pro využití prostředí vesmírné mikrogravitace,« uvedla CAS v tiskové zprávě.
Součástí vzorků jsou také čtyři krabice materiálů z laboratorní skříně pro bezkontejnerovou materiálovou vědu, což je první takové zařízení na oběžné dráze Číny a druhé na světě. CAS uvedla, že tato skříň fungovala ve vesmíru více než 590 dnů a dokončila experimenty v sedmi krabicích takových materiálů a úspěšně zahřála 73 vzorků.
(pr)