Královéhradecká společnost Argun, výrobce neprůstřelných vest, přileb a protiúderových prostředků, letos očekává výrazně nižší tržby než v předchozích letech. Souvisí to s ekonomickou krizí, vyplynulo z vyjádření majitele Argunu Stanislava Petra. Odhaduje, že letošní tržby firmy budou 150 až 200 milionů korun. Loni přitom Argun zvýšil tržby na přibližně 600 milionů korun z předloňských 400 až 500 milionů. Hlavní důvod nárůstu byly kontrakty do arabských zemí.
»Český stát a další instituce začaly šetřit. Například nákupy ochranného vybavení pro městské policie nebo Policii ČR se téměř zastavily. Obdobná situace je i v dalších evropských zemích, některé čekají na vyhlášení výběrových řízení, až jak účetně dopadne letošní rok,« řekl Petr.
Do situace na trhu se promítají podle něj nejen dopady pandemie koronaviru, ale i zpřetrhání dodavatelsko-odběratelských vztahů v důsledku války na Ukrajině. »Kromě toho státní kasy mají podstatně menší přísun peněz v důsledku toho, že musejí pomáhat ekonomice. Pro nás je důležité, abychom toto nelehké období přežili,« uvedl Petr.
Firma v souvislosti s válkou na Ukrajině nezaznamenala výrazné dlouhodobější zvýšení poptávky. »Větší zájem o naše výrobky v souvislosti s válkou na Ukrajině byl v podstatě jen v prvních třech měsících, nicméně nedošlo nikdy k žádným větším zakázkám. Dodávali jsme výrobky různým organizacím, které se zabývaly pomocí Ukrajině,« řekl.
V areálu firmy v Hradci Králové stavbaři začali před několika měsíci budovat dvoupatrový objekt s celkovou užitnou plochou 2000 metrů čtverečních. Podle Petra půjde o sklad a balistickou zkušebnu, jedná se o dlouhodobě plánovaný projekt. Náklady na stavbu a zařízení objektu nechtěl komentovat.
»Hotovo by mělo být v roce 2023. Bude se jednat o sklad hotových výrobků a materiálů, bude tam také balistická laboratoř pro vývoj nových produktů. Provádíme vývoj všech produktů, které prodáváme, abychom udrželi krok s konkurencí,« nastínilů Petr.
Firma má výrobní kapacitu zhruba 10 000 neprůstřelných vest měsíčně a kolem 5000 přileb a balistických panelů. Mívá průměrně 80 pracovníků. V případě velké zakázky najímá další. »Neznamená to, že děláme měsíčně po celý rok 10 000 vest, jde o maximum, kolik jsme schopni vyrobit,« vysvětlil Petr.
V minulosti společnost dodala své výrobky do více než 30 zemí světa, například do zemí EU, Středního východu a Asie. V současnosti rozvíjí působení na trzích v Německu, východní Evropě, Jižní Americe a dál posiluje vztahy se zeměmi Středního východu a západní Evropy. Značná část produkce končí na domácím trhu. Argun je výrobcem neprůstřelných vest pro vrchní a skryté nošení, neprůstřelných přileb, protiúderových kompletů a dalšího vybavení pro armádu, policii a další bezpečnostní složky, vznikl v roce 2005.
(pr, čtk)