Spravedlnost musí jít stranou, pokud je to v zájmu USA

Soud ve Spojených státech zamítl žalobu proti saúdskoarabskému korunnímu princi Muhammadovi bin Salmánovi kvůli jeho údajnému podílu na vraždě novináře Džamála Chášukdžího. Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena totiž v listopadu navrhla, aby bin Salmánovi v tomto občanskoprávním řízení byla přiznána imunita a soud to akceptoval.

Soudce John Bates podle agentury DPA uvedl, že nešlo o lehké rozhodnutí, ale že měl ruce de facto svázané doporučením Bidenovy administrativy udělit princi coby šéfovi saúdskoarabské vlády imunitu.

Saúdského korunního prince, který je faktickým vládcem své země, a jeho dva údajné komplice ve Spojených státech zažalovala snoubenka zavražděného novináře Hatice Cengizová. Spolužalobcem byla skupina na podporu demokracie DAWN, kterou Chášukdží, sloupkař deníku Washington Post a kritik bin Salmánova režimu, založil. Cengizová obvinila Bidena, že udělením imunity bin Salmána, kterého označuje za vraha a zločince, osvobodil, čímž se podle ní stal spoluviníkem.

Saúdskoarabský novinář Chášukdží, který žil v exilu v USA, byl v roce 2018 zřejmě zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, kam si přišel prodloužit platnost dokladů kvůli nadcházející svatbě. Tělo kritika saúdské královské rodiny se nikdy nenašlo. Podle informací americké rozvědky vraždu posvětil sám korunní princ. Biden letos v červenci řekl bin Salmánovi, že ho považuje za osobně zodpovědného za vraždu Chášukdžího. To, že pro něj později navrhl imunitu, proto například agentura AP označila za zásadní změnu v postoji Spojených států.

Tak překvapivá ale zase není. Spojené státy jsou vojenským partnerem Saúdské Arábie, které dodávají zbraně a mají na jejím území rozmístěné jednotky. Navíc by si Washington velmi přál, aby Saúdi, kteří jsou největšími exportéry ropy, navýšili její těžbu. Slibuje si od toho zklidnění cen pohonných hmot. To ostatně bylo také jedním z hlavních cílů Bidenovy cesty do Saúdské Arábie a dalších zemí sdružených v OPEC v polovině července letošního roku. Tato mise amerického prezidenta ale, jak známo, ztroskotala. Zájem ale trvá a zjevně překrývá porušováním lidských práv, na které v Saúdské Arábii poukazují různé nevládní organizace.

(ici)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy