Finská vláda předložila parlamentu návrh zákona o členství země v NATO, uvedl ministr zahraničí Pekka Haavisto podle agentury TASS na tiskové konferenci po mimořádném zasedání vlády.
»Vláda právě předala parlamentu návrh zákona o členství v NATO,« řekl nejvyšší diplomat. »Učinili jsme další krok ke vstupu do Aliance,« dodal.
Dokument se zabývá klíčovými důsledky vstupu Finska do NATO, zejména v oblasti zahraniční politiky, bezpečnosti a obrany, uvedlo ministerstvo zahraničí ve svém prohlášení.
»Jako člen NATO se Finsko zaváže k dodržování Severoatlantické smlouvy a bude se podílet na všech aspektech NATO,« uvádí se v prohlášení. Dokument se rovněž zabývá otázkami spolupráce mezi vládou a prezidentem, rolí parlamentu při řešení otázek NATO a rozhodování o těchto otázkách a také mezinárodněprávním statusem Alandských ostrovů.
Finský parlament se může návrhem vlády zabývat ještě před ratifikací svého členství v NATO všemi zeměmi Aliance. Po přečtení návrhu v parlamentu rozhodne o vstupu Finska do NATO prezident. Než Maďarsko a Turecko ratifikují dohodu o vstupu Finska do NATO, může být dokument zaslán do úschovy americkým úřadům.
Finsko a Švédsko podaly 18. května žádost o členství v NATO. Jejich nabídku na vstup však okamžitě zablokovala Ankara, která požadovala, aby severské země prohlásily kurdské organizace za teroristické, vydaly Turecku osoby, které byly obviněny z teroristické činnosti nebo napomáhání pokusu o státní převrat v roce 2016, spolu se zrušením zákazů dodávek zbraní do Turecka. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jednal 28. června před summitem NATO, který pořádá Madrid, s finským prezidentem Saulim Niinistem a švédskou premiérkou Magdalenou Andressonovou a generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem. Výsledkem rozhovorů bylo memorandum o přistoupení Švédska a Finska k NATO, které mají ratifikovat všechny členské státy bloku.
Počátkem července podepsali ministři zahraničí Finska a Švédska a velvyslanci 30 členských zemí NATO protokoly o přistoupení těchto dvou zemí. Helsinky a Stockholm vstoupí do NATO poté, co dokumenty ratifikují všechny země Aliance. Maďarsko hodlá dohodu ratifikovat v únoru 2023.
(cik)